• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna 335-letnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Robert Blake (ur. sierpień 1599 w Bridgwater, zm. 17 sierpnia 1657 na morzu niedaleko Portsmouth) – jeden z bardziej znaczących admirałów angielskich XVII wieku.Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.
  Uczestnicy wojny - Scilly (kolor czerwony) i Republika Zjednoczonych Prowincji (kolor zielony)

  Wojna 335-letnia (ang. Three Hundred and Thirty Five Years' War, hol. Driehonderdvijfendertigjarige Oorlog) – okres obejmujący lata od 1651 do 1986, w czasie którego wyspy Scilly znajdowały się w stanie wojny z Holandią. Wojna została wypowiedziana Scilly 30 marca 1651 przez admirała Maartena Trompa, w czasie jej oficjalnego trwania nie prowadzono żadnych działań wojennych. Pomimo pewnych wątpliwości co do tego czy wojna została wypowiedziana zgodnie z prawem i czy państwa znajdowały się w stanie wojny przez 335 lat, 17 kwietnia 1986 roku podpisano pokój kończący ten osobliwy konflikt.

  Kawalerowie (ang. Chevaliers) – zwolennicy króla podczas rewolucji angielskiej (1640 - 1660). Nosili długie włosy, w przeciwieństwie do wielu żołnierzy Cromwella (Okrągłe Głowy - Rroundheads).Okręt – zwykle uzbrojona jednostka pływająca w służbie państwa, tj. jego sił zbrojnych – marynarki wojennej pod banderą wojenną, przeznaczona do wykonywania zadań bojowych. Także potocznie: duży statek.

  Tło historyczne[ | edytuj kod]

  Pod koniec II angielskiej wojny domowej wierne Stuartom siły rojalistów zostały prawie całkowicie wyparte z obszaru Królestwa Anglii. Ostatnim schronieniem dla okrętów marynarki rojalistów stały się wówczas wyspy Scilly, kontrolowane przez rojalistę Johna Grenville'a. W czasie wojny domowej Republika Zjednoczonych Prowincji stała po stronie Olivera Cromwella i jego „Okrągłych Głów” (parlamentarzystów) i stacjonujące na Scilly okręty rojalistów wielokrotnie atakowały żeglugę niderlandzką zadając jej ciężkie straty.

  Stan wojny – instytucja prawna uregulowana w konwencji haskiej w 1907 roku. Przewiduje wypowiedzenie wojny i określone skutki w stosunku do państw obcych, a także – poprzez instytucję stanu wojennego – skutki w stosunkach wewnętrznych państwa. Stan wojny nie jest równoznaczny z walką orężną.Okrągłe Głowy (ang. Roundhead) – zwolennicy parlamentu podczas rewolucji angielskiej (1640 - 1660). Nazwa powstała od sposobu strzyżenia się purytanów. Nie wszyscy zresztą nosili takie fryzury, lecz jeśli już występowały, kontrastowały mocno z modą XVII-wieczną nakazującą nosić długie włosy, jakie nosili z dumą tzw. chevaliers ("kawalerowie") - angielscy rojaliści. Gdy Cromwell stworzył New Model Army zabronił przezywania żołnierzy per: Roundhead.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piechota (lub infanteria) – wojsko walczące pieszo. Dawniej przemieszczało się pieszo, dzisiaj wykorzystuje inne środki transportu. Znane i wykorzystywane od starożytności do czasów współczesnych jako jeden z podstawowych składników armii. Piechota zawsze walczyła w najbliższej odległości wroga.
  Królestwo Anglii (ang. Kingdom of England) – historyczne królestwo w zachodniej Europie, które istniało od 927 do 1707 roku. Zajmowało południową, większą część wyspy Wielka Brytania, na obszarze znanym dziś jako Anglia i Walia. Na północy królestwo graniczyło z Królestwem Szkocji, z którym zostało następnie połączone unią realną jako Królestwo Wielkiej Brytanii na mocy warunków Aktu Unii z 1707 roku.
  Republika Zjednoczonych Prowincji (rzadziej: Republika Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, niderl. - De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) – republika założona przez 7 protestanckich prowincji północnych Niderlandów (Holandia, Zelandia, Utrecht, Groningen, Geldria, Overijssel, Fryzja), które po zawarciu unii utrechckiej zdetronizowały w 1581 króla Hiszpanii Filipa II.
  St Mary’s (korn. Ennor) – wyspa w Wielkiej Brytanii w archipelagu wysp Scilly. Jest największą wyspą archipelagu o rozmiarach 4 km / 2,8 km. Największym ośrodkiem wyspy jest Hugh Town, a zamieszkuje ją 1666 osób, co stanowi 75 proc. całej populacji archipelagu. Na wyspie zmarł i został pochowany premier Wielkiej Brytanii Harold Wilson. Na wyspie znajdują się trzy kościoły: anglikański, katolicki i metodystów. Wyspa była miejscem walk podczas angielskiej wojny domowej, do dziś znajdują się tam fortyfikacje z tego okresu.
  Scilly (Isles of Scilly, korn. Ynysek Syllan) – archipelag około 140 wysp o łącznej powierzchni 16,33 km², z czego pięć jest zamieszkanych, leżących na zachód od wybrzeży Kornwalii. Zaludnienie wynosi niewiele ponad 2000 osób. Największą wyspą archipelagu jest St Mary’s. a największym ośrodkiem Hugh Town.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.