• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy

  Przeczytaj także...
  Komunikacja Miejska Spółka z.o.o. w Głogowie (w skrócie KM Głogów) - przedsiębiorstwo komunikacyjne na terenie miasta Głogowa. Zajmuje się masowym przewozem pasażerów w obrębie miasta (dawniej) i okolic.Prochowice (pol. hist. Parchwice,niem. Parchwitz) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie legnickim, nad rzeką Kaczawą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prochowice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku.
  Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.

  Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy (WPK Legnica) - jedno z Wojewódzkich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Polsce w czasach PRL, działające na terytorium województwa legnickiego w latach 1975-1995.

  WPK utworzone zostało dn. 1 czerwca 1975 r., wraz z wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego kraju, na bazie dotychczasowego Międzypowiatowego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) w Legnicy (i jego oddziału w Lubinie) oraz głogowskiego oddziału Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZK) w Zielonej Górze. Przedsiębiorstwo utrzymywało regularne autobusowe połączenia międzymiastowe pomiędzy najważniejszymi ośrodkami Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego: Legnicą, Lubinem, Polkowicami i Głogowem oraz okolicznymi miejscowościami. Zajmowało się także prowadzeniem komunikacji wewnątrzmiejskiej w Legnicy, Lubinie i Głogowie.

  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W wyniku powstania WPK Legnica ujednolicono numerację linii autobusowych w województwie:

 • zakres 0-25 - centrala Legnica
 • zakres 26-39 - rezerwa
 • zakres 40-49 - oddział techniczno-eksploatacyjny w Lubinie (z wyjątkiem "45", od lat 80. także "40")
 • zakres 50-61 - oddział techniczno-eksploatacyjny w Głogowie
 • zakres literowy - międzymiastowe linie pospieszne
 • Poszczególne miasta-siedziby oddziałów WPK połączono także liniami międzymiastowymi. Nie podzielono jednak numeracji autobusów (tzw. numerów bocznych) w zależności od zakładu macierzystego.

  Polkowice (niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3), na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.

  W wyniku następstw transformacji systemowej, w latach 1994-1995 specjalnie powołana Komisja ds. Komunalizacji WPK w Legnicy działająca przy Urzędzie Wojewódzkim w Legnicy zadecydowała o likwidacji wojewódzkiego przewoźnika. Na początku, po licznych sporach Urzędu Wojewódzkiego i władz WPK z lokalnymi władzami samorządowymi, 1 stycznia 1994 r. zlikwidowano Oddział Techniczno-Eksploatacyjny nr 1 w Lubinie, przekazując obsługę komunikacji wewnątrz miasta tamtejszemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej. Majątek, w postaci taboru autobusowego, przekazano do centrali w Legnicy. Następnie, 1 kwietnia 1995 r. Oddział Techniczno-Eksploatacyjny nr 2 w Głogowie wraz z zapleczem i taborem został przekształcony w komunalną spółkę gminy pn. "Komunikacja Miejska" sp. z o.o. w Głogowie. Ostatecznie, 31 grudnia 1995 r. legnicka centrala WPK została zlikwidowana, a jej majątek, pracowników, środki trwałe i zobowiązania przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy - spółka komunalna Gminy Legnica.

  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Urząd wojewódzki – wojewódzka jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca jednostką pomocniczą urzędu wojewódzkiego oraz organów rządowej administracji. Został powołany do życia na mocy ustawy z 18 sierpnia 1998 roku.

  Po likwidacji WPK Legnica, uległ dezintegracji budowany przez 25 lat spójny układ komunikacyjny wewnątrz województwa i LGOM. Wszystkie trasy podmiejskie i międzymiastowe (łącznie 25), poza liniami 10 Legnica - Prochowice, (ob. MPK Legnica), zostały w latach 1996-2007 zlikwidowane i częściowo przejęte przez PKS oraz lokalne mikrobusy.

  Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (WPK) – państwowe przedsiębiorstwa komunikacyjne, istniejące w województwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obsługujące miejskie linie autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe. W niektórych województwach funkcjonujące pod nazwą Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (WPKM).Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Legnicy - przedsiębiorstwo stanowiące spółkę Gminy Legnica (ok. 94% udziałów) i producenta autobusów Solaris Bus & Coach z Bolechowa k. Poznania (ok. 6% udziałów), świadczące usługi gminnego transportu zbiorowego w Legnicy na podstawie umowy wieloletniej z miastem (jedyny przewoźnik miejski) oraz dla gmin dawnego województwa legnickiego i Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (obecnie dla Kunic, Legnickiego Pola, Miłkowic i Prochowic, w poprzednich latach również dla gmin: Głogów, Jawor, Krotoszyce, Złotoryja, Lubin, Polkowice).

  W całej swojej historii WPK Legnica obsługiwało łącznie 58 tras autobusowych, których całkowita długość wyniosłaby ok. 900 km. Całkowita liczba autobusów, które stanowiły tabor Przedsiębiorstwa zamyka się liczbą ok. 400 sztuk. WPK posiadało własne warsztaty naprawcze, 3 zajezdnie, kilkadziesiąt pętli i ok. 1000 przystanków.

  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM) (rzadziej Lubińsko-Głogowskie Zagłębie Miedziowe, Zagłębie Zachodnie, Zagłębie Miedziowe) – obszar przemysłowy w województwie dolnośląskim, złożony z 5 powiatów (głogowski, polkowicki, lubiński, legnicki, oraz miasto na prawach powiatu Legnica), zamieszkany przez ok. 0,5 mln mieszkańców.

  Przedsiębiorstwo było ostatnim funkcjonującym Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Polsce.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.