• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Richard Konwiarz (ur. 15 lutego 1883 w Czempiniu, zm. 14 grudnia 1960 w Hanowerze) – niemiecki architekt, tworzący w latach 1909–1945 głównie we Wrocławiu, a po wojnie – krótko w Dreźnie, potem w RFN, głównie w Hanowerze.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu (przed II wojną światową Allerheiligen Hospital – Szpital Wszystkich Świętych) – najstarszy wrocławski szpital miejski, zlikwidowany w 2007 roku.

  Historia[]

  Kamień węgielny pod budowę pierwszego szpitala miejskiego, który był izolatorium dla zakaźnie chorych wmurowali 27 lipca 1526 roku starosta księstwa wrocławskiego Hieronimus Hornig i pastor Johann Hess. Fundusze na budowę szpitala pochodziły z Miejskiego Urzędu Jałmużniczego i datków mieszczan. Jako lokalizację wybrano tereny zalewowe oddalone od miasta w pobliżu Bramy Mikołajskiej. Główny gmach w obecnej postaci powstał w latach 1799–1801 według projektu Carla Gottfrieda Geisslera. Od roku 1811, kiedy rozpoczęto kształcenie młodych lekarzy na nowo powstałym Uniwersytecie Wrocławskim, zajęcia praktyczne studentów medycyny odbywały się właśnie w Allerheiligen Hospital. Wpłynęło to znacząco na rozwój szpitala.

  Brama Mikołajska (niem. Nikolai Tor) – zburzona w 1820 brama w fortyfikacjach miejskich Wrocławia, na prowadzącej z miasta na zachód Szosie Berlińskiej (Berliner Chaussee). Zlokalizowana była u zbiegu dzisiejszych ulic Ruskiej i św. Mikołaja, w miejscu, gdzie dziś znajduje się plac Jana Pawła II.Carl Johann Christian Zimmermann, zwany Hans Zimmermann (ur. 8 listopada 1831 w Elblągu, zm. 18 marca 1911 w Wandsbeck koło Hamburga) – niemiecki architekt epoki historyzmu, urbanista i urzędnik władz publicznych, działający w Berlinie, Wrocławiu i Hamburgu.

  Z biegiem lat szpital był rozbudowywany. Pod koniec XIX wieku szpital posiadał 1200 łóżek i rozwijał działalność podstawową i specjalistyczną. W 1945 roku szpital nosił nazwę pod wezwaniem Wszystkich Świętych i był przejęty przez polskie władze administracyjne. Wówczas rozpoczął działalność usługową. Wykonywano niezbędne remonty i tworzono kolejne oddziały.

  We Wrocławiu znajduje się 14 (i dwa w budowie) szpitali publicznych oraz ogromna ilość ośrodków zdrowia. Dzięki współpracy z tutejszą Akademią Medyczną 12 lutego 1958 dokonano pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu, a 31 marca 1966 roku pierwszej operacji przeszczepienia nerki od żywego dawcy. Były to wówczas osiągnięcia o znaczeniu europejskim. III Klinika Chirurgii, kierowana przez prof. Z. Jeziorę, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyspecjalizowała się w operacjach wytwórczych przełyku, uzyskując w tej dziedzinie czołowe miejsce w kraju.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  17 grudnia 1949 szpital został oficjalnie przejęty przez państwo pod nazwą Państwowy Szpital Wojewódzki. Przejęcie przez państwo oraz uchwalenie przez Sejm ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej z dn. 20 maja 1950 roku stworzyło nowe perspektywy rozwoju.

  W roku 1953 Akademia Medyczna w porozumieniu z Wojewódzkim Wydziałem Zdrowia i Dyrekcją Szpitala na bazie oddziałów urologicznego i ortopedycznego powołała Klinikę Urologiczną i Klinikę Ortopedyczną.

  Konserwator zabytków − osoba zajmująca się konserwacją, renowacją, rekonstrukcją, zabezpieczaniem zabytków, w tym przedmiotów znalezionych przez archeologów.Richard Adolf Odo Plüddemann (ur. 30 września 1846 w Gąskach /dawniej Funkenhagen/ na Pomorzu, zm. 1 lutego 1910 we Wrocławiu) – niemiecki architekt i projektant, przez 23 lata radca budowlany we Wrocławiu. Ceglane gmachy Plüddemanna do dziś stanowią nieodłączny element pejzażu miasta.

  1 stycznia 1976 roku, zgodnie z Zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, został powołany Wojewódzki Szpital Zespolony, w skład którego wchodziły: Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe jako Dział Pomocy Doraźnej Szpitala, które zostały odłączone od szpitala w 1993 na mocy decyzji Wojewody Wrocławskiego.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego – wielospecjalistyczna jednostka opieki zdrowotnej, mieszcząca się przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. Organem założycielskim jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  Architektami kolejnych budynków byli Carl Johann Christian Zimmermann (1869), Richard Plüddemann, Karl Klimm, Friedrich Friese (neogotycki budynek fundacji Agathy Friebe 1901-1902) oraz Richard Konwiarz i Alfred Weist (1935-36). Ostatni budynek dobudowano w latach 60. XX wieku.

  Działalność medyczna[]

  W 2007 roku Szpital im. Józefa Babińskiego został zamknięty i nie prowadzi działalności medycznej. Większość oddziałów została przeniesiona do Szpitala Akademickiego przy ul. Borowskiej. Teren szpitala o powierzchni 2,75 hektara został wystawiony na sprzedaż, a część budynków (która nie podlega ochronie konserwatora zabytków) zostanie wyburzona.

  Zobacz też[]

 • służba zdrowia we Wrocławiu
 • Przypisy

  1. mmwroclaw.pl (pol.). W: Dawny szpital Wszystkich Świętych [on-line]. 2008-09-17. [dostęp 2011-04-13].
  2. Wratislaviae amici dolny-slask.org.pl (pol.). W: Wojewódzki Szpital im. J. Babińskiego (dawny) [on-line]. [dostęp 2011-04-13].
  3. Beata Maciejewska: gazeta.pl wrocław (pol.). W: Wszyscy Święci nie pomogli szpitalowi [on-line]. 02.11.2007. [dostęp 2011-04-13].
  4. Informed. Informacja medyczna (pol.). W: Wojewódzki Szpital im. J. Babińskiego w likwidacji [on-line]. [dostęp 2011-04-13].
  5. Michał Kokot: Gazeta.pl Wrocław (pol.). W: Nie ma chętnych na dawny Szpital im. Babińskiego [on-line]. 21.03.2011. [dostęp 2011-04-13].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.