• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika

  Przeczytaj także...
  Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SPZOZ) – jednostka organizacyjna, utworzona przez jeden z poniższych podmiotów:Lądowisko Łódź-Szpital im. Mikołaja Kopernika – lądowisko sanitarne w Łodzi, w województwie łódzkim, położone przy ul. Pabianickiej 62. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5 700 kg.
  Samorząd województwa - wyodrębniony (zasiedlający określone terytorium) w strukturze państwa związek społeczności regionalnej funkcjonujący w randze województwa, który z mocy prawa powołany jest do samodzielnego wykonywania zadań administracji publicznej, a także wyposażony w materialne środki umożliwiające realizację nałożonych na niego zadań. Samorząd województwa posiada możliwość kształtowania własnej wewnętrznej organizacji, m. in. wyboru organów samorządu wojewódzkiego (sejmik województwa, zarząd województwa), a także stanowienia poprzez te organy prawa miejscowego.

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika – szpital w Łodzi, powstał w 1968 roku.

  Początkowo funkcjonował jako Szpital Miejski, później po przyłączeniu Ośrodka Onkologicznego oraz Przychodni Specjalistycznych jako Wojewódzki Szpital Zespolony. Od 21 grudnia 1998 roku szpital z jednostki budżetowej Skarbu Państwa stał się Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej zarządzanym przez Samorząd Województwa Łódzkiego.

  Pomnik-popiersie Mikołaja Kopernika – popiersie polskiego astronoma Mikołaja Kopernika przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

  Szpital posiada ok. 950 łóżek. Od 1 października 2003 roku w struktury szpitala włączony został Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Matki i Dziecka w Łodzi, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Ośrodek Pediatryczny im. dr. J. Korczaka.

  W 2002 roku przed Szpitalem został odsłonięty pomnik Mikołaja Kopernika, którego autorką jest rzeźbiarka Jadwiga Janus.

  W 2008 wybudowano sanitarne lądowisko, które rok później zostało oficjalnie otwarte.

  Bibliografia[]

 • Historia szpitala
 • Linki zewnętrzne[]

 • zdjęcie pomnika Mikołaja Kopernika • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama