• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba

  Przeczytaj także...
  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Staw biodrowy (łac. articulatio coxae) - staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Jeden z największych stawów organizmu człowieka.

  Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich – placówka specjalizująca się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu, stosuje wiele bardzo nowoczesnych lub aktualnie najnowocześniejszych metod leczenia złamań stawów biodrowego, kolanowgo i barkowego.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Szarlej (niem. Scharley; 1934-35 Szarlej-Wielkie Piekary) − dzielnica Piekar Śląskich. Znajduje się w niej Urząd Miasta, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej oraz siedziba Radia Piekary.

  Według Rankingu Szpitali 2008 „Rzeczpospolitej” placówka zajmuje 2. miejsce w zestawieniu szpitali publicznych: monospecjalistycznych bez onkologicznych.

  Historia[]

  W 1910 władze spółki Unia Bracka z Tarnowskich Gór podjęły decyzję, że na terenie Szarleja powstanie szpital. Początkowo zakładano, że w skład całego kompleksu wejdą dwa budynki główne z oddziałami ogólnymi, jeden budynek administracyjny oraz budynek z zapleczem gospodarczym. Budowa szpitala ruszyła w 1914. Ze względu na ciężkie czasy wojenne zrezygnowano z wzniesienia jednego z budynków szpitala. W 1924 zakończono budowę głównego budynku i w stanie surowym oddano do użytku budynek administracyjny oraz zaplecze gospodarcze.

  Piekary Śląskie (niem. Deutsch Piekar, śląs. Pjekary Ślůnske) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Janusz Daab ps. Robur (ur. 18 grudnia 1918 w Kłomnicach k.Radomska, zm. 22 lutego 1988 w Piekarach Śląskich) – polski lekarz ortopeda.

  Pod koniec 1931 szpital miał 320 łóżek, a koszt leczenia pacjenta wynosił średnio 10zł dziennie. W szpitalu pracowało wówczas 68 osób, w tym 5 lekarzy, 6 pracowników biurowych, 24 osoby personelu sanitarnego oraz 33 osoby personelu gospodarczego. Pierwszym dyrektorem szpitala został chirurg prof. dr hab. Władysław Jakubowski. Jeszcze przed II wojną światową w szpitalu rozpoczęła działalność unikatowa w skali kraju stacja terapii fizykalnej. W czasie wojny „urazówka” była szpitalem wojskowym.

  Ulica Bytomska w Piekarach Śląskich – jedna z ulic w piekarskiech dzielnicach Szarlej i Centrum. Ma długość około 4,8 km; posiada południkowy przebieg. Wzięła swoją nazwę od miasta Bytom.Bogdan Józef Koczy (ur. 1 maja 1951 w Chorzowie) - polski lekarz, naukowiec i społecznik, ortopeda-traumatolog z tytułem doktora nauk medycznych, od 1983 Ordynator I Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Męskiego, a od 1998 dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, konsultant wojewódzki ds. ortopedii i traumatologii.

  W 1945 szpital przejęli Rosjanie. Kiedy w 1946 przejęli go Polacy, szpital był 85% zniszczony i zdewastowany. Wywieziono stąd cały sprzęt i wyposażenie. Na szczęście okazało się, że istnieje potrzeba stworzenia szpitala specjalistycznego. Misja Charytatywna amerykańskiego kościoła unitariańskiego USC oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw odbudowy Europy ze Zniszczeń Wojennych UNRRA wyraziły chęć pomoc materialnej i finansowej. Szybko odbudowano i powiększono kompleks, z USA sprowadzono sprzęt medyczny, wyposażenie, samochody, karetki, a nawet kilkoro lekarzy.

  United Nations Relief and Rehabilitation Administration, UNRRA (z ang. Administracja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) – organizacja międzynarodowa utworzona w 1943, w Waszyngtonie z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin w celu udzielenia pomocy obszarom wyzwolonym w Europie oraz Azji po zakończeniu II wojny światowej. Prawie 70% świadczeń na rzecz UNRRA, pochodziło z USA . Największymi odbiorcami były Chiny i Polska .Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu(z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.

  W czerwcu 1948 pojawił się tu dr Janusz Daab, obecny patron szpitala. Przez wiele lat był on tu ordynatorem, a od 1970 dyrektorem szpitala.

  Zespół szpitalny[]

  Zespół Szpitala Spółki Brackiej, obecnie Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej tworzą: pawilon główny, pawilon dziecięcy, budynek administracyjny, pralnia i kuchnia, prosektorium z kaplicą oraz portiernia. Wszystkie te obiekty zostały wpisane w 2001 do rejestru zabytków.

  Leczenie[]

  Szpital prowadzi leczenie na oddziałach:

 • urazowo – ortopedyczny
 • męski
 • kobiecy
 • dzieci i młodzieży
 • z pododdziałem artroskopii i chirurgii kolana
 • urazów i schorzeń kręgosłupa i paraplegii urazowej
 • chirurgii rekonstrukcyjnej ręki
 • septyczny
 • leczenia nowotworów kostnych i patologii kostno – stawowej
 • anestezjologii i intensywnej terapii
 • rehabilitacji, balneologii i medycyny fizykalnej
 • oraz w 3 poradniach: urazowo-ortopedycznej, leczenia bólu i rehabilitacyjnej.

  Informacje[]

  Szpital znajduje się przy ulicy Bytomskiej 62 w Piekarach Śląskich w dzielnicy Szarlej.

  Od 1998 roku funkcję dyrektora szpitala sprawuje dr med. Bogdan Koczy.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona szpitala • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.