• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Tajner

  Przeczytaj także...
  Apoloniusz Leopold Tajner (ur. 17 kwietnia 1954 w Goleszowie) – kombinator norweski, trener, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Syn Leopolda Tajnera, bratanek Władysława Tajnera. Jest ojcem Tomisława Tajnera, byłego reprezentanta Polski w skokach oraz Dominiki. Ma wnuka Maksymiliana. Teść piosenkarza Michała Wiśniewskiego.Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach niego rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje, tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. Organizowane są także zawody do których oprócz konkursów indywidualnych zalicza się także i te drużynowe są to FIS Team Tour i Puchar Narodów. Nie zalicza się zaś igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.
  Jan Szturc (ur. 1958) – polski skoczek narciarski, kombinator norweski i piłkarz, reprezentant KS Wisła Ustronianka oraz trener skoków narciarskich w tymże klubie; wujek i pierwszy trener Adama Małysza.

  Wojciech Tajner (ur. 24 czerwca 1980 w Zebrzydowicach) – polski skoczek narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata weteranów, srebrny medalista Mistrzostw Polski 2003, kuzyn Tomisława Tajnera.

  78. Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich – zawody o mistrzostwo Polski w skokach narciarskich, które odbyły się w dniach 2 marca-26 grudnia 2003 roku na skoczni Skalite w Szczyrku i Wielkiej Krokwi w Zakopanem.Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.

  Przebieg kariery[]

  Wojciech Tajner rozpoczął karierę w dość późnym wieku – 17 lat. Wstąpił wtedy do klubu KS Wisła. W 1998 zadebiutował w Pucharze Świata, na konkursie w Zakopanem. Pierwsze punkty w PŚ zdobył podczas konkursu w Libercu w 2004, kiedy zajął 24. miejsce.

  Jego największym sukcesem do tej pory było zajęcie 2. lokaty w Mistrzostwach Polski w Zakopanem w grudniu 2003. Trenerem klubowym skoczka był Jan Szturc.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zebrzydowice (cz. Zebřidovice lub Žibřidovice, niem. Seibersdorf) – wieś gminna w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, siedziba gminy Zebrzydowice. Położona nad rzeką Piotrówką przy granicy z Czechami, na Wysoczyźnie Kończyckiej, w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia miejscowości wynosi 1559 ha a liczba mieszkańców 5046 osób, co daje gęstość zaludnienia równą 323,7 os./km².

  Krytyce podlegało faworyzowanie go, przy jednoczesnych słabych wynikach sportowych, przez Apoloniusza Tajnera, byłego trenera polskiej reprezentacji w skokach narciarskich, a obecnie prezesa PZN.

  Karierę zakończył 22 czerwca 2007 roku. Po zakończeniu kariery trenuje młodych skoczków.

  Na MŚ Weteranów w 2012 w Szczyrku zdobył złoty medal w pierwszej grupie wiekowej na skoczni średniej, po skokach na 71 m i 71,5 m. Na skoczni normalnej zajął drugie miejsce, po skokach na 93 m i 92,5 m.

  Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013). Polski Związek Narciarski – stowarzyszenie kultury fizycznej pełniące rolę polskiej federacji narodowej w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim oraz skokach narciarskich i narciarstwie dowolnym.

  Osiągnięcia[]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[]

  Miejsca w poszczególnych konkursach ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni[]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[]

  ]

  ]

  Indywidualnie[]

  Przypisy

  1. Paweł Stawowczyk: Tajner i Bachleda ze złotem i srebrem na MŚ weteranów (pol.). Skokinarciarskie.pl, 2012-03-08. [dostęp 2012-03-08].
  2. Adrian Dworakowski: Mistrzostwa Świata Weteranów: Kolejne medale Polaków (pol.). Skijumping.pl, 2012-03-10. [dostęp 2012-03-11].
  3. TAJNER Wojciech: World Cup Standings. FIS-Ski – biographie. [dostęp 2011-03-13].
  4. TAJNER Wojciech: Continental Cup Standings. FIS-Ski – biographie. [dostęp 2012-03-13].

  Bibliografia[]

 • Profil skoczka na portalu www.skokinarciarskie.com
 • Profil skoczka na stronie FIS
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tomisław Tajner (ur. 14 maja 1983 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski, olimpijczyk z 2002 roku. Syn trenera reprezentacji Polski i prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera.
  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Dyscyplina ta cieszy popularnością głównie w Europie, szczególnie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii) i Europy Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), a poza Europą dyscyplina ta jest popularna głównie w Japonii.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Mistrzostwa świata weteranów w skokach narciarskich – amatorskie zawody w skokach narciarskich, odbywające się co roku, wspólnie z mistrzostwami świata weteranów w kombinacji norweskiej.
  Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich (zwany też w skrócie PK lub CoC – od angielskiego Continental Cup) – cykl zawodów rozgrywanych na całym świecie, będący zapleczem Pucharu Świata mężczyzn i kobiet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.