• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Staroniewicz  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Jazz w Lesie – doroczny jazzowy, plenerowy festiwal muzyczny organizowany w lipcu w Sulęczynie, w województwie pomorskim.

  Wojciech Staroniewicz (ur. 22 listopada 1954 w Sopocie) – polski saksofonista i kompozytor.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Nagrody
 • 3 Wybrana dyskografia
 • 4 Udział w festiwalach jazzowych
 • 5 Muzyka filmowa
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Biografia[]

  Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie saksofonu (dyplom z wyróżnieniem, 1983) . Już od samego początku swoje zainteresowania kierował w stronę muzyki jazzowej. W latach 80. był członkiem Big Bandu Gdańsk pod dyrekcją Jerzego Partyki, gdzie zasiadał w sekcji saksofonów i podejmował pierwsze próby kompozytorskie. W swojej długoletniej karierze koncertował w większości krajów europejskich oraz na Dalekim Wschodzie (Szanghaj). Swoimi występami poprzedzał koncerty takich sław muzyki jazzowej, jak: Kenny Garrett, Chick Corea, David Sanchez, James Carter i Yellowjackets. Posiada na koncie występy z Andrzejem Jagodzińskim, Włodkiem Pawlikiem, Cezarym Konradem, Adamem Cegielskim, Nippy Noyą, Helge Lienem, Erikiem Johannessenem, Brianem Melvininem. Jako sideman współpracował z Włodzimierzem Nahornym podczas realizacji jego projektów pt. Fantazja Polska „Nahorny-Karłowicz” i „Nahorny – Chopin Genius Loci”. Występował z norwesko-polską grupą Loud Jazz Band oraz z norweskim pianistą Helge Lienem. Od 2010 roku koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Brał udział w koncercie pt. „Cztery pory roku”, gdzie wykonał specjalnie na tę okazję napisany przez siebie utwór na orkiestrę kameralną i zespół jazzowy. Wykonuje również solowe improwizacje w musicalach „Porgy and Bess” i „The Witness” w reżyserii Ryszarda Ronczewskiego, wystawianych w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Był przewodniczącym jury Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2011) oraz Krokus Jazz Festival. Jest współwłaścicielem firmy fonograficznej „Allegro Records Wojciech Staroniewicz” z siedzibą w Sopocie.

  Włodzimierz Pawlik (ur. 4 października 1958 w Kielcach) – polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Laureat nagrody Grammy.Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu – coroczny przegląd promujący młodych muzyków jazzowych i bluesowych organizowany przez Sax Club "Ucho" wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni. Przegląd jest otwarty, lecz skierowany wyłącznie do artystów, którzy nie ukończyli 30 lat. Laureaci tradycyjnie występują na Sopot Molo Jazz Festiwal, otrzymują wysokie nagrody pieniężne oraz sesję nagraniową w studiu Radia Gdańsk. Przegląd ma charakter dwu-etapowego konkursu składającego się z eliminacji i finału mającego miejsce w Gdyńskim Sax Clubie "Ucho", w którym udział bierze kilka zespołów wytypowanych z całej Polski. Imprezę prowadzi tradycyjnie Przemek Dyakowski - szef Sax Clubu. W pracach Jury Przeglądu brali udział wybitni muzycy jazzowi i bluesowi oraz dziennikarze muzyczni tacy jak: Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Wojciech Staroniewicz, Tomasz Szukalski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, czy Leszek Kułakowski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" – jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych, organizowany od 1976 r. w Krakowie. Jego celem jest prezentację młodych i uzdolnionych wykonawców tego gatunku, jak również ich konfrontacja z polskimi i światowymi gwiazdami jazzu.
  The Best - Fala ludzkich serc – album kompilacyjny Daabu, wydany w 2005 roku, nakładem wydawnictwa Agencja Artystyczna MTJ.
  Kenny Garrett (ur. 9 października 1960 w Detroit) – amerykański saksofonista jazzowy grający w stylistyce hard bopu i post bopu.
  Cezary Konrad (ur. 28 grudnia 1967) – polski perkusista jazzowy, kompozytor, aranżer. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie (klasa perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego). Endorser marki perkusyjnej DW Drums.
  Chick Corea, właśc. Armando Anthony Corea (ur. 12 czerwca 1941 w Chelsea, MA) – amerykański pianista jazzowy i kompozytor. Jest promotorem scjentologii.
  Polska Filharmonia Kameralna Sopot - polska instytucja kultury. Jej gmach znajduje się przy ulicy Moniuszki 12 w Sopocie. Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 60. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 nagrywała także dla: EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych.
  Daab – polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, który powstał pod koniec 1982 roku. Występował pod hasłem „Daab – muzyka serc”. Nazwa formacji to pierwsze litery imion jej założycieli, z drobną zmianą, gdzie „P” zamienione zostało na „B”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.