• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Pijanowski

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Lech Andrzej Pijanowski, ps. Janusz Jaxa (ur. 26 lipca 1928 w Warszawie, zm. 6 stycznia 1974 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta.
  Jarmark – rozrywkowy program telewizyjny tworzony w latach osiemdziesiątych w Telewizji Polskiej przez Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego.

  Wojciech Pijanowski (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – polski prezenter telewizyjny, producent, szaradzista, autor wielu teleturniejów i łamigłówek. Gracz i działacz golfowy. Syn krytyka filmowego Lecha Pijanowskiego i aktorki Marii Broniewskiej (przybranej córki poety Władysława Broniewskiego).

  Polski Związek Golfa (PZG), powstał 31 lipca 1993 roku w Warszawie. W zebraniu założycielskim PZG wzięły udział następujące Stowarzyszenia Założycielskie: Gdańsk Golf and Country Club, Amber Baltic Golf Club oraz First Warsaw Golf & Country Club.Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1975 roku Wojciech Pijanowski wprowadził zmiany do teleturnieju Wielka gra, po których zasady gry znacznie odbiegły od amerykańskiego pierwowzoru i które obowiązywały do końca istnienia tego teleturnieju.

  W latach 80. razem z Krzysztofem Szewczykiem i Włodzimierzem Zientarskim współtworzył rozrywkowy program telewizyjny Jarmark. W 1992 roku sprowadził do Polski teleturniej Koło Fortuny i podjął się jego prowadzenia, co przyczyniło się do sławy jego i tego formatu telewizyjnego w Polsce. Po trzech latach na antenie i poprowadzeniu pięciuset odcinków „Koła Fortuny” zrezygnował, a na jego miejsce zatrudniono Pawła Wawrzeckiego, a potem Stanisława Mikulskiego.

  Władysław Kazimierz Broniewski ps. „Orlik” (ur. 17 grudnia 1897 w Płocku, zm. 10 lutego 1962 w Warszawie) – polski poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.Włodzimierz Zientarski (ur. 8 listopada 1942 w Warszawie) – polski dziennikarz i operator telewizyjny (TVP, Polsat), zajmujący się motoryzacją. Redaktor naczelny czasopisma Auto Moto Sport.

  Wojciech Pijanowski pracował w takich stacjach telewizyjnych jak m.in.: TVP, TV4, TV Centrum, TV Puls czy Tele 5. Oprócz pracy nad teleturniejami komentował także golfa dla stacji TV4, prowadził również program „Godzina z Pijanowskim” w TV Centrum. Pod koniec 2004 planował otworzyć własną stację – „TV Fortuna” z ofertą programów rozrywkowych i teleturniejów, jednak do tego nie doszło.

  Krzysztof Szewczyk (ur. 1947) – dziennikarz telewizyjny i radiowy, konferansjer, tłumacz języka szwedzkiego, przedsiębiorca (prezes firmy Baltic Company, dystrybuującej kosmetyki).Koło Fortuny – teleturniej nadawany w Polsce na TVP2 od 2 października 1992 roku do 1 września 1998 roku oraz od 29 października 2007 do 27 października 2009 roku. Ostatnim prowadzącym był Krzysztof Tyniec i asystentka Marta Lewandowska. Program realizowany był na licencji amerykańskiego formatu Wheel of Fortune.

  Należy do Polskiego Związku Golfa.

  W latach 2007–2008 był reżyserem i scenarzystą teleturnieju „Najgorszy polski kierowca” emitowanego w TV Puls. Był współtwórcą programu Wideoteka dorosłego człowieka, razem z Marią Szabłowską oraz Krzysztofem Szewczykiem, z którym niegdyś prowadził program Jarmark.

  W latach 2016–2019 razem z Krzysztofem Szewczykiem prowadził program Pogodni Panowie w Radiu Pogoda.

  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.

  Pomysłodawca i promotor literowej gry strategicznej Dictumix, dostępnej na platformach mobilnych.

  Teleturnieje[ | edytuj kod]

  W swojej karierze telewizyjnej prowadził m.in. teleturnieje:

 • 6 z 49
 • Kto z nim wygra?
 • Sponsor
 • Skojarzenia
 • Gry olimpijskie
 • Koło Fortuny
 • Magia liter
 • Ryzyko
 • 1000 pytań
 • Rebusy
 • Szczęśliwy rzut
 • Potyczki Rodzinne (teleturniej z bliźniakami)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Anna Szabłowska-Szabel (ur. 26 września 1946 w Warszawie) – polska dziennikarka muzyczna, filolog orientalny, arabistka.
  Tele 5 (inaczej: Piątka) – polska ogólnotematyczna stacja telewizyjna. Dociera do ok. 21 milionów potencjalnych widzów. Stacja nadaje FTA, dostępna jest w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz w większości sieci kablowych.
  Maria Broniewska, znana również jako Maja Broniewska, właśc. Maria Broniewska-Pijanowska (ur. 8 października 1931 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.
  Wideoteka dorosłego człowieka – program telewizyjny emitowany w TVP 2 od 2001 roku. Program prowadzą: Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. Był to jeden z pierwszych polskich programów telewizyjnych, w których muzyka połączona była z wywiadami z gośćmi. Prezenterzy wzbudzili sporą sympatię widzów, co zaowocowało dużą oglądalnością programu.
  Radio Pogoda – sieć stacji radiowych powstała 12 czerwca 2015 należąca do Grupy Radiowej Agory skierowana do seniorów, emituje pasma sieciowe i lokalne. Nadaje w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Bydgoszczy, Wrocławiu i na Śląsku. Playlistę Radia Pogoda tworzą najpopularniejsze utwory z lat 40., 50. i 60. XX wieku.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  TV Puls (Telewizja Puls, potocznie Puls, do 2 października 2009 oficjalna nazwa Puls, od 25 czerwca do 6 grudnia 2003 nadawała pod nazwą TV Niepokalanów Puls) – polska komercyjna stacja telewizyjna, uruchomiona 18 marca 2001. Według własnych danych telewizja znajduje się w zasięgu ok. 29,3 mln Polaków. Do 2013 zasięg naziemny stacji wynosił 13,5 mln widzów, czyli 35,32% mieszkańców Polski przy całkowitym zasięgu technicznym na poziomie ok. 82,7%. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej zasięg naziemny TV Puls wynosi 98,8% powierzchni Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.576 sek.