• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Marczewski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Czołówka, także CZOŁÓWKA Wytwórnia Filmowa Wojska Polskiego, obecnie oficjalna nazwa: Wytwórnia Filmowa „Czołówka” – polska wytwórnia filmowa. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.

  Wojciech Szczęsny Marczewski (ur. 28 lutego 1944 w Łodzi) – polski reżyser i scenarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W roku 1962 rozpoczął studia w PWSTiF, na wydziale reżyserii. Po dwóch latach przerwał je i rozpoczął naukę na (filozofia i historia). W tym samym roku (1964) rozpoczął swoją czteroletnią pracę jako asystent w Se-ma-forze. Po trzech latach powrócił do PWSTiF i w 1969 skończył reżyserię (ale dyplom otrzymał dopiero w 1998). Od tego czasu był asystentem w wytwórni filmowej „Czołówka”. Zanim zaczął realizować produkcje kinowe, przyczynił się do powstania kilku filmów telewizyjnych.

  Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Posiada numer ISSN 1734-0624. Dreszcze – polski psychologiczny film polityczny z 1981 roku w reżyserii Wojciecha Marczewskiego, nakręcony na podstawie autorskiego scenariusza. Tematem filmu są czasy stalinizmu widziane oczyma dorastającego chłopca Tomka Żukowskiego (Tomasz Hudziec), który przeżywa polityczną fascynację komunistyczną propagandą oraz erotyczną fascynację szerzącą ową propagandę druhną-przewodniczką (Teresa Marczewska)i. Film miał premierę 23 listopada 1981, lecz już w następnym miesiącu został zdjęty z ekranów kin i otrzymał zakaz rozpowszechniania.

  Przed debiutem na dużym ekranie, zrealizował kilka filmów telewizyjnych, m.in. Podróżni jak inni (1969), Odejścia, powroty (1973), Bielszy niż śnieg (1975). Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny to Zmory (1978), opowiadający o czasie dojrzewania i kształtowania charakterów młodych ludzi w opresyjnym systemie. Film został nagrodzony w 1979 r. m.in. „Srebrnymi Lwami” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, nagrodą im. Andrzeja Munka, „Złotą Kaczką” za najlepszy debiut reżyserski oraz nagrodą jury ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

  Szkoła Wajdy (dawniej: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) – niepubliczna uczelnia w Warszawie. Jej założycielami są reżyser Andrzej Wajda, reżyser Wojciech Marczewski, producentka filmowa Barbara Pec-Ślesicka i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Powstała w 2001 roku. Do stałych wykładowców należą między innymi Edward Żebrowski, Maciej Sobieszczański, Joanna Krauze, Jacek Bławut, Marcel Łoziński i Vita Żelakeviciute.Weiser – film z 2001 roku w reżyserii Wojciecha Marczewskiego na podstawie powieści Pawła Huelle Weiser Dawidek. W przeciwieństwie do książki akcja toczy się we Wrocławiu, a nie w Gdańsku. Okres zdjęciowy trwał od 22 czerwca do 13 grudnia 1999.

  Za podstawę scenariuszy filmów Marczewskiego często służą utwory polskich autorów. Zmory osnute były na motywach powieści Emila Zegadłowicza, za kanwę Klucznika posłużyła sztuka Wiesława Myśliwskiego, a film Weiser powstał na bazie powieści Weiser Dawidek Pawła Huelle.

  W latach 1989–1991 Marczewski był członkiem Komitetu Kinematografii. W okresie 1992–1994 kierował Wydziałem Reżyserii Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii (The National Film and Television School). Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 r. Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

  Zmory – polski film, oparty na powieści "Zmory" Emila Zegadłowicza, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego z roku 1978.Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych (nazwa w jęz. francuskim: Fédération Internationale de la Presse Cinématographique, w skrócie: FIPRESCI) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata.

  Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

  W październiku 2011 roku powołany do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  Mąż aktorki Teresy Marczewskiej. Ojciec aktora Macieja Marczewskiego i reżysera Filipa Marczewskiego.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián (hiszp. Festival Internacional de Cine de San Sebastián, bask. Donostia Zinemaldia) – festiwal filmowy odbywający się w San Sebastián w Hiszpanii od 1953.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Nagroda za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Do 1988 roku funkcjonowała jako Srebrne Lwy Gdańskie), przyznawana jest od 1986. Najwięcej, dwukrotnie tę nagrodę otrzymali: Feliks Falk, Marek Koterski, Leszek Wosiewicz i Władysław Pasikowski. Jedyną kobietą, która została nagrodzona w tej kategorii jest Małgorzata Szumowska za film 33 sceny z życia. Nagroda dla zwycięzcy wynosi 20 tys. złotych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.