• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Mann  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” to nagrody przyznawane przez Program III Polskiego Radia („Trójkę”), za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu Trzeciego.Pół perfekcyjnej płyty - audycja muzyczna nadawana w Programie Trzecim Polskiego Radia od 17 stycznia 2000 do 28 grudnia 2000. Emisja odbywała się od poniedziałku do czwartku, między 19:15, a 20:00. W programie prezentowane były połówki albumów muzycznych wybranych przez dziennikarzy redakcji muzycznej.

  Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, satyryk, aktor, pedagog, autor tekstów piosenek, w latach 1967–2020 związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W dzieciństwie występował w zespole „Gawęda”. Ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Studiował handel zagraniczny w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, a w 1975 został absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie – liceum warszawskie, w którym prowadzone są klasy o profilu:

  W 1965 związał się z dziennikarstwem radiowym. Został wówczas współpracownikiem Polskiego Radia: początkowo pracował w Rozgłośni Harcerskiej, a w 1967 związał się z Programem III Polskiego Radia. Prowadził liczne autorskie programy: Magazyn 4/4, Mój magnetofon, Poranek z radiem, Baw się razem z nami, Muzyczna poczta UKF, W tonacji Trójki, Zapraszamy do Trójki, Bielszy odcień bluesa, Między dniem a snem, Radio Mann, Manniak niedzielny, Manniak po ciemku, Pół perfekcyjnej płyty, Tanie granie (na śniadanie) oraz Piosenki bez granic. W latach 1985–1986 jako „druh zastępowy” poprowadził osiem wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego. Należał do twórców nadawanego w latach 1986–1990 programu rozrywkowego Nie tylko dla orłów. W 2006 powołany został w skład Akademii Muzycznej Trójki. W marcu 2020 odszedł z Trójki w geście solidarności z Anną Gacek. W kwietniu 2020 zaangażował się w projekt stworzenia nowej stacji radiowej Radio Nowy Świat, zainicjowany przez spółkę Ratujmy Trójkę. Stacja zaczęła nadawać 10 lipca 2020, Wojciech Mann zaczął prowadzić w niej programy Poranna Manna, Mała Kawa oraz Bez kolejki.

  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

  W latach 70. rozpoczął współpracę także z Telewizją Polską. Początkowo prowadził Sobotnie Studio Młodych, a potem własną audycję w Studio 2 zatytułowaną Magazyn pana Manna. Na początku lat 80. przebywał w Stanach Zjednoczonych, następnie, od 1983 do 1988, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Non Stop”. W drugiej połowie lat 80. prowadził program rozrywkowy Kanał, a wspólnie z Janem Chojnackim jedyny wówczas program poświęcony muzyce rockowej Non Stop Kolor. Później wraz z Krzysztofem Materną, Grzegorzem Wasowskim, Sławomirem Szczęśniakiem i Arkadiuszem Stegenką tworzył na antenie TVP2 takie programy jak Mądrej głowie…, Za chwilę dalszy ciąg programu oraz Bardzo ostry dyżur.

  Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.

  Współpracował także z redakcją programów dla dzieci i młodzieży, prowadząc jako „Głos” 5-10-15. Od 1993 do 2012 w TVP2 był prezenterem Szansy na sukces. W 1994 z Krzysztofem Materną stworzył telewizyjny talk-show MdM, który w latach 90. był prezentowany na antenie TVP1. W tym czasie, także z Krzysztofem Materną, opracował formułę warszawskiej stacji radiowej Radio Kolor – w tej stacji obaj dziennikarze prowadzili autorskie audycje, ich podobizny były elementem ówczesnego logo tej stacji. Wspólnie założyli też przedsiębiorstwo MM Communications działające w branży promocyjnej. W 1997, razem z Krzysztofem Materną i Janem Chojnackim, był współtwórcą nadającej w Warszawie muzycznej stacji radiowej Radio Pogoda (włączonej później do sieci Radio Złote Przeboje).

  Shrek 2 – amerykański film animowany z 2004 roku. Powstał dla wytwórni DreamWorks Pictures, a jego reżyserami są Andrew Adamson, Kelly Asbury i Conrad Vernon. Obraz jest sequelem przeboju kasowego z 2001 roku zatytułowanego Shrek, jego pozostałe kontynuacje typu: Shrek Trzeci pojawiła się trzy lata później, a ostatnia Shrek Forever sześć lat później.Radio Mann – audycja radiowa nadawana w Polskim Radiu III przez pewien czas od końca lat osiemdziesiątych. Współautorem audycji i prowadzącym był Wojciech Mann, we współpracy z Grzegorzem Wasowskim, Janem Chojnackim i Alicją Resich-Modlińską.

  W latach 2001–2002 Wojciech Mann i Krzysztof Materna prowadzili talk-show M kwadrat w TV Puls. W 2005 po powrocie do TVP1 współtworzyli program rozrywkowy MaMa (oparty na formule produkcji Za chwilę dalszy ciąg programu), a w 2007 MC², czyli Maszyna czasu Manna i Materny. Od 2005 do 2008 poza Szansą na sukces Wojciech Mann prowadził w TVP2 Duże dzieci, a w latach 2012–2013 Kocham to co lubię. Z Janem Chojnackim współtworzył natomiast internetowe Radio Baobab. Współpracował także z „Gazetą Wyborczą” (z dodatkami „Gazeta na Plażę” i „Duży Format”), z „Elle” oraz z „Polityką”.

  Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami.Mistrz Mowy Polskiej – program społeczny, którego celem jest popularyzacja języka polskiego i uhonorowanie nagrodami osób, które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Uroczystość jest obecna w mediach dzięki transmisjom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które obejmując patronatem kolejne edycje, promują i relacjonują imprezę.

  Był lektorem filmów dokumentalnych, przedstawiających historię muzyki rozrywkowej. Sporadycznie pojawiał się jako aktor, zagrał m.in. w filmach Cudowne dziecko, Uprowadzenie Agaty, Świąteczna przygoda i Serce na dłoni, a także w serialach Czterdziestolatek. 20 lat później i Bank nie z tej ziemi. W filmach Shrek 2 i Shrek Trzeci dubbingował Doris, siostrę Kopciuszka. Użyczył głosu postaci Sama w grze Sam & Max: Sezon 1 (z 2007) oraz postaci Płotki (konia należącego do Geralta) w dodatku do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon pt. Krew i wino (z 2016). Wystąpił gościnnie na wydanym w 2006 albumie Grzegorza Turnaua Historia pewnej podróży. Udziela się również jako konferansjer m.in. w spektaklach estradowych Janusza Józefowicza.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

  W 1995 wraz z Krzysztofem Materną opublikował książkę Podróże małe i duże, której wydawcą był „Twój Styl”. W 2011 nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się ich kolejna publikacja Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami, będąca zmienionym wydaniem książki z 1995. „Znak” wydał także kolejne autorskie publikacje Wojciecha Manna – w 2011 RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą, a w 2014 Fotografomannię.

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Non Stop – miesięcznik muzyczny wydawany w latach 1972–1990 w Warszawie, przez długi okres jako dodatek do Tygodnika Demokratycznego. Uznawane za najbardziej wpływowe polskie pismo muzyczne lat 80.

  Jest autorem tekstów do licznych piosenek, w tym „Ja nie mogłam mieć serc dwóch” wykonywanej przez Annę Jantar na płycie Tyle słońca w całym mieście z 1974.

  W 2000 był członkiem komitetu poparcia Andrzeja Olechowskiego przed wyborami prezydenckimi oraz członkiem zorganizowanego przez Unię Wolności komitetu inicjatywy ustawodawczej na rzecz powołania Fundacji Edukacji Narodowej.

  Geralt z Rivii – fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.Kolor 103 FM – warszawskie radio nadające na częstotliwości 103 FM. System nadawczy Radia Kolor znajduje się na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Początkowo stacja nadawała również na częstowliwości 72,38 MHz. W 2011 roku zwiększono moc nadajnika z 1,0 kW do 3,0 kW.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Za chwilę dalszy ciąg programu – telewizyjny program satyryczny Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Emitowany w TVP2 w latach 1989–1994 (niektóre odcinki były retransmitowane w TVP1 i w TV Polonia).
  MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna – telewizyjny talk-show Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Emitowany w TVP1 w latach 1994–2001 (niektóre odcinki były retransmitowane w TVP Kultura). Od 14 marca 2011 r. powtórkową emisję zaczęła stacja TV Puls.
  Akademia Muzyczna Trójki – powołana w listopadzie 2006 r. na fali zmian w Programie 3 Polskiego Radia („Trójce”) po mianowaniu na stanowisko dyrektora stacji Krzysztofa Skowrońskiego. Głównym zadaniem Akademii jest dbałość o jakość muzyki prezentowanej na antenie Programu 3. Celem kapituły jest także ocenianie oraz kreowanie wydarzeń muzycznych, jak np. przyznawanie prestiżowych Nagród Muzycznych im. Mateusza Święcickiego. Przyznawanie tej nagrody przez Trójkę zostało wznowione w 2007 r. Akademicy prowadzą na antenie radia cenione autorskie audycje, zatytułowane „Akademia Muzyczna Trójki” oraz dokonują wyboru utworów muzycznych prezentowanych w audycjach nieautorskich, np. publicystycznych.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Złoty Mikrofon – nagroda Polskiego Radia przyznawana od 1969 roku osobom, których działanie przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego oraz za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego. W latach 1975-1987 trwała trzynastoletnia przerwa w rozdawaniu nagród.
  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.868 sek.