• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Engelking

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.
  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.

  Wojciech Piotr Engelking (ur. 7 października 1992 w Warszawie) – polski pisarz, publicysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował prawo, filozofię i socjologię. Magisterium uzyskał z prawa (2016). Zadebiutował w 2014 powieścią (niepotrzebne skreślić), wydaną przez wydawnictwo Świat Książki. W 2016 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego druga powieść, Lekcje anatomii doktora D.

  Leszek Engelking (ur. 2 lutego 1955 w Bytomiu) – polski poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki.Kultura Liberalna – polityczno-kulturalny tygodnik internetowy o profilu liberalnym, ukazujący się w każdy wtorek od roku 2009. Redaktorem naczelnym pisma jest Jarosław Kuisz.

  3 października 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego powieść Człowiek znikąd.

  Jest stałym współpracownikiem tygodnika „Kultura Liberalna”. Publikował także w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Do Rzeczy”, „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, Gazecie.pl i Wirtualnej Polsce jako niezależny publicysta.

  Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W TVP Kultura prowadził autorski program „Zakładka”.

  Od maja 2020 r. razem z Karolem Paciorkiem i Adamem Malczakiem prowadzi podcast filmowy „Woda w nożu”, dostępny na platformach podcastowych.

  Jest synem krytyka, tłumacza i poety Leszka Engelkinga.

  Publikacje[ | edytuj kod]

  Powieści[ | edytuj kod]

 • (niepotrzebne skreślić), Świat Książki, Warszawa 2014
 • Lekcje anatomii doktora D., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
 • Człowiek znikąd, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018
 • Serce pełne skorpionów, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2021
 • Opowiadania[ | edytuj kod]

 • Pat, antologia Ojciec, „Newsweek” 2017 (przekład na język rosyjski: Olga Łobodzińska, jako „Пат” opublikowane w magazynie „Журнал ЛЕХАИМ” w styczniu 2019 r.)
 • Zdarzenie na drodze do Toledo, magazyn „Pismo” 8/2018
 • Jego Wysokość Książę Kotów, przekroj.pl
 • Oddzielenie światła od ciemności, „Newsweek” 52-53/2018
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wojciech Engelking (pol.). [dostęp 2016-16-09].
  2. O nas – Kultura Liberalna, „Kultura Liberalna” [dostęp 2017-08-21] (pol.).
  3. Laureaci i Finaliści Olimpiad w roku szkolnym 2009/2010 KLASY I i II – PDF, docplayer.pl [dostęp 2018-08-03].
  4. Woda w nożu - Woda W Nożu, Spotify [dostęp 2020-06-15] (pol.).
  5. Recenzja w Newsweek.
  6. Recenzja w Wydawnictwie Literackim
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. „Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Karol Marcin Paciorek (ur. 15 października 1986 w Limanowej) – polski twórca internetowy, youtuber, prezenter telewizyjny, fotograf, autor tekstów.
  Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Świat Książki sp. z o.o. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1994, należące do grupy Weltbild.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.835 sek.