• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Dziembowski

  Przeczytaj także...
  Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (popularnie zwane CAMK) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej oraz posiadający oddział w Toruniu, w którym prowadzone są badania z zakresu szeroko pojętej astronomii i astrofizyki: ewolucji gwiazd, teorii akrecji, astrofizyki wysokich energii, dynamiki układów gwiazdowych, kosmologii, teorii względności, astrofizyki gwiazd neutronowych, komputerowych symulacji procesów astrofizycznych i innych. CAMK prowadzi także studia doktoranckie w zakresie astronomii oraz astrofizyki i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. W Centrum jest zatrudnionych ok. 40 pracowników naukowych i studiuje w nim ok. 15 doktorantów.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW) jest instytutem w ramach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieści się w zabytkowym budynku przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie zbudowanym w latach 1820-1825 z inicjatywy Franciszka Armińskiego. W chwili założenia obserwatorium było jednym z najnowocześniejszych w Europie.

  Wojciech Andrzej Dziembowski (ur. 14 stycznia 1940 w Warszawie) – polski astronom, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności

  Życiorys[]

  Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat uzyskał w 1967 na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesora w 1983. Członek korespondent PAN od 1989, członek rzeczywisty PAN od 2007.

  Wskaźnik Hirscha, indeks Hirscha, wskaźnik h, indeks h – miernik wprowadzony w 2005 roku przez Jorgego Hirscha, mający w zamierzeniu wykazywać znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora, charakteryzując jego całkowity dorobek (a nie tylko znaczenie jednej pracy, jak zwykły wskaźnik cytowań).Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  W latach 1967-1969 odbył staż naukowy na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Od 1969 pracownik (1987-1992 dyrektor) Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Od 1997 profesor w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

  Działalność naukowa[]

  Wojciech Dziembowski specjalizuje się w badaniach teorii struktury i oscylacji gwiazd, sejsmicznego sondowania struktury, rotacji i pola magnetycznego wnętrza Słońca, interpretacji zmienności gwiazd różnych typów, konstrukcji modeli sejsmicznych gwiazd. Jest autorem 138 prac w recenzowanych czasopismach naukowych, cytowanych (stan na koniec stycznia 2016) 7449 razy. Indeks h (Hirsha) 43.

  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Publikacje[]

  Najważniejsze prace:

 • Oscillations of giants and supergiants, 1977
 • Nonlinear mode coupling in oscillating stars, 1982
 • The radial gradient in the Sun's rotation, 1989
 • Solar model from helioseismology and the neutrino flux problem, 1990
 • The opacity mechanism in B-type stars, 1993
 • Oscillations of α UMa and other red giants, 2001
 • Asteroseismology of the β Cephei star ν Eridani, 2004
 • Nagrody i odznaczenia[]

 • Nagroda Wydziału III Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych PAN (1978)
 • Medaille de l’Adion Obserwatorium w Nicei (2000)
 • Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego (2005)
 • Przypisy

  1. Dziembowski Wojciech, Encyklopedia PWN [dostęp 2016-02-01].
  2. NASA Astrophysics Data Service. [dostęp 2011-09-07].
  3. Notka W.D. na stronie PAN. [dostęp 2011-09-07].

  Linki zewnętrzne[]

 • Who Is Who Physics Poland
 • Wojciech Andrzej Dziembowski na stronie PAN
 • Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.