• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Darasz

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.
  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

  Wojciech Władysław Darasz, znany też jako Albert Darasz (ur. 25 listopada 1808 w Warszawie; zm. 19 sierpnia lub 19 września 1852 w Londynie) – emigracyjny działacz niepodległościowy, publicysta. Brał udział w powstaniu listopadowym 1830–1831, następnie na emigracji we Francji i Anglii. Działacz Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i Centralnego Komitetu Demokracji Europejskiej. Wraz z Wiktorem Heltmanem wydawał Przegląd Dziejów Polskich (1838-1839).

  Rewolucja lutowa miała miejsce we Francji, w 1848 roku. W jej wyniku wprowadzono ustrój republikański na miejsce monarchii lipcowej. Uważana jest za początek tzw. Wiosny Ludów.Stanisław Pigoń (ur. 27 września 1885 w Komborni koło Krosna, zm. 18 grudnia 1968 w Krakowie) – historyk literatury polskiej, edytor, wychowawca i pedagog. Ojciec Krzysztofa Pigonia, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 1808 w Warszawie, według Bolesława Limanowskiego prawdopodobnie był synem odźwiernego w pałacu Potockich w Warszawie. W wieku dziewiętnastu lat ukończył z wyróżnieniem Królewski Uniwersytet Warszawski na wydziale prawa i administracji.

  25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Podczas powstania listopadowego wstąpił do wojska jako szeregowiec i wkrótce awansowany został na oficera w 20. pułku piechoty. Po upadku powstania udał się na emigrację do Francji, gdzie prowadził działalność polityczną w ramach tzw. Rad Zakładowych w tajnym stowarzyszeniu węglarzy i Związku Młodej Polski. W 1834 przebywał wspólnie z Wiktorem Heltmanem w Castres; w 1835 wstąpił do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. W 1836 przeniósł się do Tuluzy. W 1837 został członkiem najwyższych władz TDP – pięcioosobowej Centralizacji. Od 1838 przez rok był współredaktorem "Przeglądu Dziejów Polski" i od 1842 redaktorem naczelnym Demokraty Polskiego, oficjalnego pisma TDP.

  Centralny Komitet Demokracji Europejskiej - demokratyczna organizacja, utworzona przez Giuseppe Mazziniego w Londynie w 1850.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po upadku Rewolucji lutowej i Wiosny Ludów, członkowie Centralizacji TDP, w tym Wojciech Darasz, zostali zmuszeni do opuszczenia Francji - odtąd siedzibą organizacji stał się Londyn. W stolicy Wielkiej Brytanii Darasz kontynuował działalność polityczną, wstępując w 1850 jako reprezentant Polski do Centralnego Komitetu Demokracji Europejskiej.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.

  Pobyt w Anglii niekorzystnie odbił się na zdrowiu Darasza i doprowadził do rozwoju gruźlicy. Zmarł – według różnych źródeł – 19 sierpnia lub 19 września 1852 r. Wojciech Darasz pochowany został na Highgate Cemetery.

  Brat Pawła Darasza, lekarza i działacza emigracyjnego.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Order Virtuti Militari;
 • Order Korony Żelaznej (Włochy)
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wojciech Darasz. W: Bolesław Limanowski: Szermierze wolności. Kraków: Spółka nakładowa „Książka”, 1911, s. 178-202.
  2. William James Linton: European republicans. Londyn: Lawrence and Bullen, 1892, s. 312-319. (ang.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Judycki "Mazowszanie w świecie, część III" Niepodległość i Pamięć 23/1 (53), 365-443, 2016
 • Stanisław Pigoń, Na drogach kultury ludowej, Warszawa 1974.
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gruźlica (łac. Tuberculosis) – choroba zakaźna zwierząt, w tym ludzi (→ gruźlica człowieka), wywoływana przez prątki gruźlicy. Występuje na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiktor Heltman (ur. 23 grudnia 1796 w Wierzchowicach pod Brześciem Litewskim, zm. 16 lipca 1874) - polski działacz polityczny, publicysta, związany z Wielką Emigracją.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Pałac Potockich, Czartoryskich, Ossolińskich, dwór Denhoffów znajduje się w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 15.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.