• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciech Buyko

  Przeczytaj także...
  Polesie (845) – kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy, oraz częściowo Polski i Rosji. Stanowi południowo-zachodnią część Niżu Wschodnioeuropejskiego.Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) − muzeum w Krakowie, publiczna placówka muzealna poświęcona zagadnieniom fotografii. Muzeum zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1987 roku.
  Brześć, dawniej Brześć Litewski, Brześć nad Bugiem, (biał. Брэст, Берасьце, Brest, Bieraście; ros. Брест, Берестье, Briest, Bieriestje; jid. בּריסק, hebr. ברסט ליטובסק; ukr. Берестя, Berestia) – miasto na Białorusi, u ujścia Muchawca do Bugu, siedziba administracyjna obwodu brzeskiego i rejonu brzeskiego. Ośrodek przemysłowy, węzeł kolejowy i drogowy na granicy z Polską, port rzeczny, port lotniczy; uniwersytet (1995), politechnika (1989); ośrodek kultury polskiej na Białorusi, polski konsulat generalny; 310,8 tys. mieszk. (1 stycznia 2010).

  Wojciech Buyko (ur. w 1882 w Szawlach na Litwie - zm. po 1941), artysta fotografik.

  Był synem lekarza. Ukończył w Rosji wyższe studia rolnicze i miernicze. Fotografią zajmował się jeszcze jako student. Podczas I wojny światowej służył w wojsku carskim, był oficerem artylerii. W 1918 osiedlił się w Warszawie.

  Pracował jako geodeta w Warszawie, Przasnyszu, Wilnie (od 1924) i Brześciu Litewskim. W Wilnie zawarł znajomość z Janem Bułhakiem. Należał do Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, od 1929 pełnił funkcję prezesa. Był członkiem Fotoklubu Wileńskiego i Fotoklubu Polskiego. Swoje prace prezentował na wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Wiedniu i Nowym Jorku. Portretował dzieci, fotografował architekturę, krajobrazy Wileńszczyzny i Polesia, studia przyrody i martwe natury. Stosował techniki szlachetne: gumę, pigment, przetłok bromolejowy. Posługiwał się tylko jednym aparatem fotograficznym - reporterskim na klisze szklane o formacie 10 x 15 cm, zmontowanym ok. 1900 w rosyjskiej manufakturze Johim.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Przetłok bromolejowy – technika tworzenia artystycznych obrazów fotograficznych, rozwinięcie bromoleju, zaliczana do technik chromianowych pośrednich. Polega ona na tym, iż odbieloną i zgarbowaną odbitkę srebrową pokrywa się farbą olejną (tak jak w bromoleju) z tym, że w następnym etapie niewyschnięty jeszcze obraz przenoszony jest na inny papier za pomocą pras do technik graficznych.

  W 1941 został aresztowany przez NKWD w Wilnie, a w 1942 wywieziony w głąb Rosji. Nie powrócił do domu. Nie jest znana data i miejsce jego śmierci, ani też miejsce pochówku.

  W 1997 Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie przypomniało twórczość Buyki wystawą W kręgu Fotoklubu Wileńskiego i Fotoklubu Polskiego - Woyciech Buyko.

  W lipcu 2007 jego prace pokazano na wystawie Polska fotografia w XX wieku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. foto-info.pl, Wojciech Buyko (1882 - 1942) [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  2. Wojciech Buyko ● Biografia, dzieła, wystawy ● Artinfo.pl, artinfo.pl [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  3. foto-info.pl, Fotoklub Polski [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  4. Historia powstania Związku Polskich Artystów Fotografików - Związek Polskich Artystów Fotografików, www.zpaf.pl [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  5. Polesie w obiektywie mistrzów fotografii, „Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna” [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  6. Muzeum Fotografii, www.mhf.krakow.pl [zarchiwizowane 2017-08-20] (pol.).
  Fotoklub Wileński – stowarzyszenie fotograficzne utworzone w 1928 roku w Wilnie, na bazie Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii z inicjatywy Jana Bułhaka. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fotoklub Polski - była to pierwsza, powstała w 1929 roku, ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca elitę fotografików z całej Polski. Członkowie wybierani byli przez Kapitułę Seniorów, w skład której wchodzili członkowie dożywotni: Jan Bułhak, Marian Dederko, Józef Kuczyński, Witold Romer i Tadeusz Wański.
  Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Wileńszczyzna (lit. Vilniaus kraštas, biał. Віленшчына), Wileńskie – terytorium leżące obecnie w granicach Litwy i Białorusi.
  Przasnysz (łac. Azymopolis) – miasto i gmina miejska w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, nad Węgierką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ostrołęckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.