• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojciechówka - powiat rycki

  Przeczytaj także...
  Wola Gułowska – wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Adamów, 28 km w kierunku pd.-pd.-zach. od Łukowa i 18 km w kierunku zach.-pn.-zach. od Kocka. We wsi znajduje Sanktuarium Maryjne oraz muzeum ostatniej bitwy 1939 r. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.Województwo siedleckie – jedno z 49 województw istniejących w okresie 1975-1998. Zajmowało powierzchnię 8499 km², administracyjnie dzieliło się na 13 miast i 66 gmin. Graniczyło z województwami: ostrołęckim, łomżyńskim, białostockim od północy; z bialskopodlaskim od wschodu; z lubelskim i radomskim od południa i stołecznym warszawskim z zachodu. Na terenie województwa siedleckiego znajdowała się eksklawa województwa warszawskiego – wieś Zabieżki.
  Gmina Kłoczew – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie ryckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.

  Wojciechówkawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Kłoczew. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

  Prawdopodobnie w czasie insurekcji kościuszkowskiej maszerowały przez nią oddziały pod dowództwem Tadeusza Kościuszki. Wieś na początku XX nosiła nazwę Mała Okrzejka, ale została zmieniona na aktualną. W pobliżu znajdują się różne zabytki. W promieniu 10 kilometrów znajdują się: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, dworek szlachecki w Jagodnem, Sanktuarium Maryjne w Woli Głowskiej, pomniki bitew powstania kościuszkowskiego i kampanii wrześniowej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Powiat rycki – powiat w Polsce (województwo lubelskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ryki. Jest to najdalej na zachód wysunięty powiat województwa lubelskiego.

  Miejscowość należy do parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Okrzei w dekanat żelechowski w diecezji siedleckiej.

  Zobacz też[]

 • Wojciechówka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.
  Diecezja siedlecka (wcześniej diecezja janowska (1818-1867/1889)) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce.
  Wola Okrzejska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Krzywda. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.