• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wogezy

  Przeczytaj także...
  Bonhomme – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Górny Ren.Brama Burgundzka (fr.: Trouée de Belfort - Brama Belfortu) – obniżenie między Wogezami a górami Jura, we Francji. Łączy rów Rodanu na południowym zachodzie z rowem górnego Renu na północnym wschodzie. Wysokość waha się od 345 m w najniższym punkcie do ok. 400 m. W poprzek obniżenia przebiega główny wododział europejski, przecięty obecnie kanałem Rodan-Ren, linią kolejową i autostradą Paryż-Bazylea.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Wogezy (fr. Vosges, niem. Vogesen) – pasmo górskie we wschodniej Francji, oddzielone Bramą Burgundzką od gór Jura. Stromo opadają ku Nizinie Górnoreńskiej. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego boga gór i lasów Vosegusa (również Vosagusa, Vosaciusa), później została przejęta przez Rzymian w Galii.

  Nizina Górnoreńska (fr. Le Fossé Rhénan, La Plaine du Rhin, niem. Oberrheinisches Tiefland lub Oberrheinische Tiefebene) - kraina geograficzna rzeki Ren pomiędzy jej górnym a środkowym biegiem.Wspinaczka lodowa - sport ekstremalny uprawiany w warunkach zimowych na pionowych (i nie tylko) ścianach pokrytych lodem, lodospadach (zamarzniętych wodospadach) i różnych formacjach sopli.

  Wogezy ciągną się na przestrzeni około 160 km wzdłuż Renu. Najwyższy szczyt to Grand Ballon o wysokości 1424 m n.p.m.

  Składają się z gnejsów, granitów, łupków paleozoicznych i skał wulkanicznych.

  W południowej części zaokrąglone, kopulaste góry granitowe, w północnej – stołowe, zbudowane z piaskowców, przecięte głębokimi dolinami. Silnie zalesione: obok naturalnych lasów jodłowych i jodłowo-bukowych znaczne obszary zajmują sztuczne drzewostany świerkowe. Powyżej 1200 m znajdują się łąki górskie.

  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.Saint-Maurice-sur-Moselle – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Wogezy.

  Do głównych miejscowości turystycznych należą: Vittel, Gérardmer (centrum sportów zimowych i wodnych), La Bresse, Belfort, Saint-Dié-des-Vosges, Remiremont, Le Bonhomme, Orbey, Ventron, Saint-Maurice-sur-Moselle, Bussang. Miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów są m.in. Grand Ballon, Hohneck (trzeci co do wysokości szczyt pasma górskiego – 1363 m n.p.m.), stacja narciarska na górze Le Tanet (1292 m n.p.m.), Spitzkopf (góra o dużym nachyleniu stoku, popularne miejsce uprawiania wspinaczki lodowej, położone około 1 km od góry Hohneck), Mont Sainte-Odile (opactwo).

  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Grand Ballon (Ballon de Guebwiller) – najwyższy szczyt Wogezów, we Francji, wznoszący się na wysokość 1424 m n.p.m. Szczyt położony jest 25 km na północny zachód od Miluzy. Na wierzchołku znajduje się stacja radarowa i kamienny obelisk w podzięce tym, którzy przyczynili się do powrotu Alzacji do Francji.

  Wogezy to góry zrębowe.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.