• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wodzisław Śląski  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7] [8] [9]
  Przeczytaj także...
  Eugeniusz Gatnar (ur. 16 sierpnia 1960 w Wodzisławiu Śląskim) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.Alojzy Antoni Sitko (ur. 5 lipca 1911 w Botrop w Niemczech – zm. 23 listopada 1989 w Wodzisławiu Śląskim), polski piłkarz, trener piłki nożnej.
  Transport[]
  Skrzyżowanie DK78 z DW933 w Wodzisławiu Śl.
  Rondo Karviny – pierwsze w Polsce rondo w kształcie nerki (ósemki) na DK78

  Wodzisław Śląski jest węzłem transportowym w południowej części województwa śląskiego.

  Transport drogowy[]

  Przez miasto przebiega kilka szlaków drogowych:

 • Droga krajowa nr 78 (Chałupki – Wodzisław Śląski – RybnikGliwiceZawiercieChmielnik); pośrednio łącząca również – poprzez most nad Odrą w Chałupkach – m.in. czeską Ostrawę z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.
 • trzy drogi wojewódzkie:
 • DW 932 (Wodzisław Śląski – Żory),
 • DW 933 (Racibórz – Wodzisław Śląski – Jastrzębie-ZdrójPszczynaChrzanów),
 • DW 936 (Wodzisław Śląski – Krzyżanowice).
 • Obwodnica miejska tzw. „Droga Zbiorcza” – obwodnica przebiega ulicami: Matuszczyka – 26 Marca, od ronda przy Tesco ul. Armii Krajowej, krzyżując się z DK 78, przebiegając nad torami kolejowymi i łącząc się z Marklowicką – Łużycką (DW932). Obwodnica pozwala więc przedostać się z ul. Pszowskiej do ul. Marklowickiej omijając centrum miasta. Budowę obwodnicy rozpoczęto w kwietniu 2010 r, zakończono w maju 2012.
 • W pobliżu miasta znajduje się kilka zjazdów z przebiegającej przez sąsiednie gminy autostrady:

  Nowe Miasto – dzielnica Wodzisławia Śląskiego, powstała w latach 60. XX wieku. Położone jest na pagórkowatym terenie wzdłuż ul. 26 Marca. Graniczy ze Starym Miastem, Wilchwami, Radlinem II oraz Osiedlami XXX-Lecia – Piastów – Dąbrówki. Na jego terenie znajdują się osiedla mieszkaniowe oraz punkty handlowo-usługowe. Dzielnica liczy około 14 tys. mieszkańców.Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.
 • Autostrada A1 (GdańskToruńŁódźPiotrków TrybunalskiCzęstochowaGliwice – Wodzisław Śląski – Gorzyczki)
 • Planowane drogi[]

 • Droga Główna Południowa (Racibórz – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój)
 • Ulice i place miasta[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Ulice i place Wodzisławia Śląskiego.

  W Wodzisławiu Śl. znajduje się ponad 200 ulic i kilkanaście placów. Drogi te dzielą się na:

  Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.Marklowice (niem. Marklowitz) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, siedziba gminy Marklowice. Historycznie na Górnym Śląsku.
 • drogi krajowe – łącznie na terenie miasta 5,6 km
 • drogi wojewódzkie – łącznie na terenie miasta 15,3 km
 • drogi powiatowe – łącznie 53,0 km
 • drogi gminne – łącznie 97,9 km
 • Wodzisław Śl. posiada obecnie 8 rond.

  Transport kolejowy[]

  Dworzec PKP w Wodzisławiu Śląskim

  Wodzisław Śląski jest węzłem kolejowym na trasie Katowice – Rybnik – Chałupki – Bogumin, oraz dla pobliskich kopalń i zakładów pracy. Przez miasto przebiegają linia kolejowa nr 158 Rybnik Towarowy – Wodzisław Śląski – Chałupki; Linia kolejowa nr 876 Wodzisław Śląski – Kopalnia Marcel oraz linia kolejowa Wodzisław Śląski – Szyb Marklowice. Przez Wodzisław przebiegają również obecnie nieczynne linie kolejowe nr 159 i 875.

  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Droga wojewódzka nr 932 (DW932) – droga wojewódzka łącząca dwa duże miasta na południu Polski: Wodzisław Śląski i Żory. Stanowi też łącznik pomiędzy DK81 a DK78 oraz umożliwia dojazd ze wschodniej części Górnego Śląska poprzez DK78 do granicy z Czechami w Chałupkach. Od czasu oddania do użytku węzła Świerklany na Autostradzie A1 stanowi (wspólnie z DK78), łącznik pomiędzy czeską autostradą D1 w Boguminie i polską autostradą A1 w Świerklanach.

  Miasto posiada dworzec kolejowy: Wodzisław Śląski oraz przystanek osobowy Wodzisław Śląski Radlin. Na stacji kolejowej Wodzisław Śląski zatrzymują się regionalne pociągi Kolei Śląskich oraz PKP Intercity do Warszawy, Pragi i Ostrawy.

  Zbiorowy transport miejski[]

  W Wodzisławiu działa kilka przedsiębiorstw transportu zbiorowego. Transport zbiorowy w mieście charakteryzuje się dużym stopniem rozdrobnienia. Wodzisław posiada własną komunikację miejską (organizator: Urząd Miasta Wodzisław Śląski), której autobusy malowane są na żółto-czerwono z niebieskim paskiem i logiem Komunikacja Miejska Wodzisław Śląski. W Wodzisławiu kursują również autobusy organizowane przez Międzygminny Związek Komunikacyjny (MZK) z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju. Funkcjonuje także komercyjna linia prywatnego przewoźnika Kłosok Żory. Połączenia z gminami na terenie powiatu wodzisławskiego obsługuje również PKS Racibórz na zlecenie starostwa powiatowego. Nie istnieje żadna forma integracji taryfowo-biletowej, ani żadne planowe skomunikowania pomiędzy autobusami różnych organizatorów.

  Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonało się morderstwo. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodu, a panował w niej prawdopodobnie od XIII w. do poł. XIX w. Na przestrzeni wieków krzyże zmieniały swój wygląd oraz formę. Obszar ich występowania sięga od północy Włoch po Skandynawię. W Europie występuje ok. 7000 krzyży, w tym. ok. 4000 w Niemczech. Największym tego typu obiektem w Europie jest krzyż pokutny w Stargardzie Szczecińskim. Niektóre źródła podają informacje o rzekomych trzech tysiącach zaginionych krzyży. Część została zniszczona podczas wojen oraz w wyniku kradzieży, zaniedbania i wandalizmu. Krzyże były również używane jako materiał budowlany. Na terenie samej Polski znajduje się ok. 600 krzyży, w większości średniowiecznych, choć zdarzają się także XVII-wieczne. Około 400 krzyży umiejscowionych jest na terenie województwa dolnośląskiego, a największy spośród nich to Krzyż pokutny w Kijowicach. Pozostałe są w województwach lubuskim, opolskim i śląskim. W województwach pomorskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim są pojedyncze sztuki. Krzyże były również przenoszone ze swoich pierwotnych miejsc na cmentarze, do parków, ogrodów i innych miejsc.Gmina Godów – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim. Gmina należy do Euroregionu Śląsk Cieszyński, mimo iż nie leży w granicach historycznych Śląska Cieszyńskiego.

  Architektura[]

  Zabytkowe Kamienice na Rynku
  Neogotycki budynek Poczty z ok. 1880 r.
  Archidiecezjalny Zespół Pałacowo Parkowy
  Neogotycki budynek Sanepidu
  Historyczne Raciborskie Przedmieście, obecnie plac Świętego Krzyża

  Zabytki[]

 • rynek staromiejski, rynek i zabytkowy średniowieczny układ urbanistyczny miasta w tym kamienice z XVIII i XIX w.
 • Pałac Dietrichsteinów z lat 1742-1745, obecnie Muzeum Regionalne i Urząd Stanu Cywilnego
 • kościół pw. Św. Trójcy, z II połowy XV, obecnie Kościół ewangelicki, najstarszy budynek Wodzisławia i jeden ze starszych kościołów na Górnym Śląsku. Wcześniej należał do klasztoru franciszkanów
 • klasztor franciszkański z XVII, obecnie budynek Sądu Rejonowego
 • Baszta Rycerska z 1867 w lesie na historycznym Grodzisku
 • kościół WNMP z lat 1909-1911. Na fundamentach kościoła gotyckiego z 1599
 • Zespół pałacowo parkowy w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach z przełomu XVIII i XIX w. obecnie Dom Rekolekcyjny i Park Archidiecezji Katowickiej
 • kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Zawada)
 • Pałac w Jedłowniku z XIX wieku – obecnie Dom Opieki Społecznej „Caritas”; dla upośledzonych dziewcząt Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej
 • budynek Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc z XIX
 • budynki Urzędu Miasta z XIX
 • figura św. Jana Nepomucena z 1745 roku przy kościele pw. WNMP
 • kaplica św. Jana Nepomucena w Kokoszycach XVIII w.
 • średniowieczne krzyże pokutne
 • budynek poczty przy ulicy Kubsza, z początku XX
 • kościół pw. Św. Marii Magdaleny (Radlin II) z początku XX
 • Pełna lista zabytków:

  Maksymilian Iksal (ur. 1895 w Turzyczce dziś dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, zm. 1981) – polski działacz niepodległościowy na Śląsku, uczestnik powstań 1919-21.Konstanty Damrot (Constantin Damroth) ps. Czesław Lubiński (ur. 13 września 1841 w Lublińcu, zm. 5 marca 1895 w Pilchowicach k. Gliwic) – duchowny katolicki, poeta, pisarz i działacz górnośląski.

  Kościół drewniany z XVII pw. św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu Dolnym. Został przeniesiony z dzielnicy Wodzisławia Śląskiego – Jedłownika w 1974. Dzisiejszy wygląd kościoła zapewne odbiega od pierwowzoru, gdyż w 1888 budynek gruntownie odrestaurowano oraz przebudowano. Kościół jest budowlą drewnianą, składającą się konstrukcji zrębowej oszalowanej deskami.

  Droga wojewódzka nr 936 (DW936) – droga wojewódzka w województwie śląskim, w powiatach wodzisławskim i raciborskim. Rozpoczyna się od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 933 w Wodzisławiu Śląskim, następnie biegnie przez Syrynię, Buglowiec, Buków, Krzyżanowice i Owsiszcze do granicy z Czechami Owsiszcze-Píšť, gdzie łączy się z czeską drogą krajową nr 466.Dominik Kolorz (ur. 1965 w Wodzisławiu Śląskim) – polski działacz związkowy, od 2011 przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”.

  Nieistniejące obiekty[]

 • Drewniany kościół pw. Św. Krzyża na placu Św. Krzyża, obecnie w miejscu tym stoi pamiątkowy pomnik oraz krzyż.
 • Stara Synagoga, drewniana, istniejąca w latach 1798-1822, spłonęła w wielkim pożarze miasta
 • Synagoga, murowana, wybudowana w 1826, obecnie sklep
 • Zieleń miejska[]

  Parki miejskie:

  Chałupki (niem. Annaberg) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice nad granicą z Czechami przy dawnym przejściu granicznym Chałupki-Bogumin. Historycznie na Górnym Śląsku.Leszek Robert Blanik (ur. 1 marca 1977 w Wodzisławiu Śląskim) – polski gimnastyk sportowy, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy, poseł na Sejm VII kadencji.
 • Park Zamkowy – Stare Miasto
 • Park Zabytkowy Diecezjalny – Kokoszyce
 • Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza - Osiedla XXX-lecia - Piastów - Dąbrówki
 • Pomniki przyrody:

 • 5 dębów szypułkowych – Las Miejski
 • 2 dęby szypułkowe – Park Zabytkowy Diecezjalny
 • Pomniki i miejsca pamięci narodowej[]

  Pomnik ku czci żołnierzy I Brygady Pancernej Armii Czechosłowackiej na placu Gladbeck
 • Tablica upamiętniająca egzekucję 30 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 na terenie stacji kolejowej w Wodzisławiu Śląskim, Dworzec PKP
 • Tablica upamiętniająca śmierć 10 więźniów KL Auschwitz-Birkenau podczas ewakuacji w styczniu 1945
 • Miejsce spoczynku ofiar marszu śmierci z pomnikiem i tablicą, ul. Ofiar Oświęcimskich
 • Głaz upamiętniający bunt chłopów 1811-1818 prowadzony przez Józefa Bienię sołtysa z Jedłownika, ul. Kubsza
 • Pomnik upamiętniający uczestników III powstania śląskiego z tablicami: „Oddali swe życie Za Ojczyznę w obozach koncentracyjnych, uchodźstwie i w miejscu”
 • Pomnik Powstańców Śląskich na placu Korfantego
 • Obelisk z tablicą poświęcony poległym bohaterom Armii Czerwonej na „Żydowinie”
 • Tablica upamiętniająca bohaterskie zmagania ludu śląskiego o wyzwolenie społeczne i narodowe w latach 1918-1921 i 1939-1945
 • Grób zbiorowy wojenny więźniów byłego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych przez hitlerowców – pomnik nagrobny, ul. Jodłowa
 • Pomnik ku czci żołnierzy I Czechosłowackiej Brygady Pancernej poległych w czasie wyzwalania ziemi wodzisławskiej spod hitlerowskiej okupacji
 • Cmentarz parafialny. Mogiła wojenna Stanisława Gładkiego, kaprala 3 Pułku Ułanów, poległego 1 września 1939
 • Cmentarz Parafialny-Grób wojenny Józefa Styrnola uczestnika III Powstania Śląskiego
 • Cmentarz parafialny. Mogiła zbiorowa wojenna 10 walczących w 8 kompanii 14 pułku piechoty poległych w III Powstaniu Śląskim
 • Mogiła zbiorowa wojenna żołnierzy niemieckich poległych w 1945
 • Grób wojenny Edwarda Sosny, poległego 26 marca 1945 – pom. nagr., Cmentarz Parafialny
 • Grób wojenny Zbyszka Pawelca, chorążego Armii Krajowej poległego 10 czerwca 1944 – pomnik nagrobny, Cmentarz Parafialny
 • Zbiorowa mogiła wojenna 19 żołnierzy I Czechosłowackiej Brygady Pancernej poległych w walkach o wyzwolenie ziemi wodzisławskiej w marcu 1945 – pomnik nagrobny na „Żydowinie”
 • Tablica upamiętniająca nieznanego więźnia KL Auschwitz-Birkenau, ofiarę „marszu śmierci” w styczniu 1945
 • Oświata[]

  Wydział Zamiejscowy WSHE w Wodzisławiu
  II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu
 • Przedszkola
 • 16 przedszkoli
 • Szkoły podstawowe
 • 13 publicznych szkół podstawowych
 • Gimnazja
 • Gimnazjum nr 1
 • Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej
 • Gimnazjum nr 3 im. Księcia Władysława I Opolskiego
 • Gimnazjum nr 4 im. Wodzisławskiej Księżnej Konstancji
 • Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
 • Szkoły ponadgimnazjalne:
 • Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera
 • Zespół Szkół Technicznych
 • Zespół Szkół Zawodowych
 • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego
 • Uczelnie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – Wydział Zamiejscowy
 • Inne
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim
 • Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 1
 • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • Żłobek miejski
 • Głogówek (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau, śl-niem. Kraut Glôge, cz. Horní Hlohov, łac. Glogovia minor) – miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Leży nad rzeką Osobłogą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do dawnego województwa opolskiego.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7] [8] [9]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzysztof Serafin Sitarski (ur. 14 listopada 1976 w Wodzisławiu Śląskim) – polski inżynier górnik i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji.
  Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim – parafia rzymskokatolicka w Wodzisławiu Śląskim. Powstała razem z kościołem parafialnym (farnym) w 1257 roku wraz z lokacją miasta.
  Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego; drugi, pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający ponad 23 tysięcy wiernych zrzeszonych w ramach 217 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelicznego; największa, choć nie jedyna, wspólnota zielonoświątkowców w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny. Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik „Chrześcijanin”. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 20 lutego 1997. Obecnym Przewodniczącym Naczelnej Rady Kościoła i Prezbiterem Naczelnym Kościoła jest bp dr Marek Kamiński.
  Józef Bienia - sołtys Jedłownika, przywódca Powstania Chłopskiego obejmującego Ziemię Wodzisławską (luty 1810 r.) Pomnik ku jego pamięci znajduje się przed wodzisławskim zamkiem od strony ul. Kubsza.
  Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, 513.45) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Grodzisko (niem. Alt Loslau, Alte Schloss - Gemeinde) - las i wzgórze w Wodzisławiu Śląskim w dzielnicy Stare Miasto, historyczna część Wodzisławia Śląskiego. Grodzisko znaczy góra Zamkowa. Polska nazwa wywodzi się ze słowa gród i prawdopodobnie tam był lokowany Wodzisław przed 1257 rokiem. Na grodzisku mieści się Baszta Rycerska z 1867 wybudowana przez Edwarda Braunsa - ówczesnego właściciela tych ziem. W 1932 roku zelektryfikowano Grodzisko przez Gminę Marklowice na prośbę mieszkańców i magistratu wodzisławskiego. Po zakończeniu II wojny światowej wschodnia część obszaru Grodziska, została włączona do gminy Marklowice i stała się jej dzielnicą, pozostawiając w Wodzisławiu zachodnia z wzniesieniem, lasem i Wieżą Romantyczną. Przy ulicy Grodzisko znajduje się kilkanaście prywatnych domów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.092 sek.