• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wodnikowe Wzgórze

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.
  Richard George Adams (ur. 9 maja 1920 w Newbury) – angielski pisarz znany przede wszystkim jako autor Wodnikowego Wzgórza i Szardika. Absolwent wydziału historii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

  Wodnikowe Wzgórze (ang. Watership Down) – powieść fantastyczna dla dzieci i młodzieży brytyjskiego pisarza Richarda Adamsa. Książka, wydana w 1972 r. przez wydawnictwo Rex Collings, w Polsce została opublikowana w 1982 r. przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Współczesna Proza Światowa. Tłumaczem powieści była Krystyna Szerer.

  Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.Współczesna Proza Światowa – seria wydawnicza Państwowego Instytutu Wydawniczego, ukazująca się od 1968 r. Jest to jedna z najpopularniejszych w Polsce serii prezentujących współczesną literaturę piękną.

  Opowiada historię grupy królików, które zmuszone są opuścić swoją królikarnię i wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca zamieszkania, przeżywając przy tym rozmaite przygody i trudności. Tytułowe "Wodnikowe Wzgórze" to miejsce, w którym ostatecznie osiedlają się króliki, usytuowane na północy hrabstwa Hampshire w Anglii. Króliki, bohaterowie historii, mają swe imiona, strukturę społeczną, język, mitologię, przysłowia, tworzą także poezję. W dążeniu do celu współpracują z innymi zwierzętami, wykorzystują także ludzi i wytwory techniki.

  Wodnikowe wzgórze (ang. Watership Down, 1999-2001) – kanadyjsko-brytyjski serial animowany emitowany w TVN w paśmie Bajkowe kino. Od 9 września 2012 emitowany jest w TVP1.The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

  Powieść jest zbiorem historii opowiadanych przez autora jego córkom. Po początkowych trudnościach ze znalezieniem wydawcy, Wodnikowe Wzgórze wydało niewielkie wydawnictwo Rex Collings. Powieść odniosła wielki sukces i została przetłumaczona na wiele innych języków, w tym na język polski. Została także zekranizowana w formie filmu (1978) i serialu animowanego (1999-2001); na jej podstawie powstało także przedstawienie teatralne.

  Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.Zysk i S-ka — wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu, założone w 1994 r. przez Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego, po ich odejściu z wydawnictwa Rebis. W dorobku wydawnictwa jest już ponad tysiąc tytułów.

  Autor został nagrodzony Medalem Carnegie oraz nagrodą Guardian Children's Fiction Prize, przyznawaną przez dziennik The Guardian.

  W 1996 r. Adams opublikował książkę Tales from Watership Down, nawiązującą do Wodnikowego Wzgórza (wydaną w Polsce w 1998 r. pod tytułem Opowieści z Wodnikowego Wzgórza w tłumaczeniu Pawła Kruka przez wydawnictwo Zysk i S-ka). (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.