• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wochenblatt

  Przeczytaj także...
  Engelbert Miś (ur. 13 stycznia 1943 w Starych Siołkowicach w rejencji opolskiej) – polski dziennikarz i działacz społeczny niemieckiego pochodzenia, były redaktor naczelny pisma "Schlesisches Wochenblatt-Tygodnik Śląski".Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wochenblatt. pl - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej / Zeitung der Deutschen in Polen – dwujęzyczny tygodnik wydawany w Opolu, z artykułami ukazującymi się zarówno w polskim jak i niemieckim języku. Pierwszym redaktorem naczelnym był, z przerwą w połowie lat 90., kiedy to pieczę nad redakcją sprawował Andrzej Kracher, do końca kwietnia 2010, Engelbert Miś. Od 23 kwietnia 2010 - 31 lipca 2015 redaktorem naczelnym był Till Scholtz- Knobloch. Od 1 sierpnia 2015 redaktorem naczelnym jest dr Rudolf Urban.

  Gazeta – rodzaj wydawnictwa ciągłego, czasopismo ukazujące się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie (dziennik) – w rozumieniu wszystkich dni roboczych.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).

  Historia[]

  Tygodnik „Oberschlesische Nachrichten” powstały w roku 1990 jako pierwsza gazeta mniejszości niemieckiej w Polsce, z powodów prawnych zmienił w kwietniu roku 1991 nazwę na „Oberschlesische Zeitung/Gazeta Górnośląska”. Łączyły się z tym również badania służące określeniu oficjalnego organu Mniejszości Niemieckiej, który to w roku 1993 powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Silesiapress. Tytuł „Schlesisches Wochenblatt” zaczął funkcjonować w roku 1995.

  Artykuł prasowy (od łacińskiego articulus) – ogólna nazwa drukowanej wypowiedzi publicystycznej, od notatki informacyjnej na temat polityczny, społeczny, kulturalny, sportowy – po krótki esej. Dobry artykuł powinien być przejrzysty kompozycyjnie, zawierać logiczny wywód, w którym kolejne argumenty stanowią potwierdzenie tezy lub opis sytuacji.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.

  Wraz z numerem 980 (3/2011) z 14-20 stycznia 2011 dotychczasowy tytuł „Schlesisches Wochenblatt” zastąpiony został skróconą nazwą „Wochenblatt.pl”, co skutkowało również dopasowaniem tematyki ważnej dla Niemców z całej Polski. Tytuł „Schlesisches Wochenblatt” stanowi obecnie ośmiostronicową wkładkę opiewającą tematyką województwa opolskiego oraz dolnośląskiego i jest dodatkiem do ośmiostronicowej zasadniczej części gazety.

  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.Synergia (efekt synergiczny) – współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Termin ten jest pojęciem ogólnym, mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Poniżej zostało podanych tylko kilka przykładów.

  Tygodnik kierowany jest przede wszystkim do członków mniejszości Niemieckiej zamieszkałych w Polsce. Jako że większość członków mniejszości Niemieckiej żyje w województwie opolskim (liczba ta wynosi około 200 000 osób) tutaj MN jest politycznie reprezentowana, skupia się właśnie na tym regionie. Rozprowadzany jest jednakże również do Związków Mniejszości niemieckiej w pozostałych regionach Polski.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – urząd administracji rządowej, obsługujący Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, właściwego do spraw czterech działów administracji rządowej: administracji, informatyzacji, spraw wewnętrznych, mniejszości narodowych oraz wyznań religijnych i etnicznych. Ministerstwo zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1997, w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego. Ministerstwo zniesiono 21 listopada 2011, z mocą od 18 listopada 2011. Na jego miejsce utworzono: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.

  Dodatek „Oberschlesische Stimme”, opracowywany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego w Raciborzu ukazuje się obecnie jako wkładka czterostronicowa dwa razy w miesiącu, a nie jak dotychczas – raz w miesiącu jako wkładka ośmiostronicowa.

  W listopadzie 2012 roku połączono redakcję prasową tygodnika Wocheblatt.pl z Zespołem Producenckim Pro Futura, produkującym m.in. program radiowy „Schlesien Aktuell kompakt” oraz magazyn telewizyjny „Schlesien Journal”. Przewidziana synergia miała na celu uzyskanie lepszych efektów pracy zespołowej obu redakcji.

  Racibórz (niem. Ratibor, czes. Ratiboř) – miasto i gmina położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, nad rzeką Odrą. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 56 397 mieszkańców.Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.

  Pismo korzysta ze wsparcia materialnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz niemieckiego Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (Ifa) w Stuttgarcie. Gazeta kolportowana jest przez Ruch S.A., Kolporter S.A., Garmond Press i Pocztę Polską.

  Bibliografia[]

 • Katalog Biblioteki Narodowej
 • O Tygodniku Śląskim (niem.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wochenblatt.pl.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.