• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wołowiec Mięguszowiecki

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Johann Franz junior (ur. w 1893 r. w Nowej Leśnej, zm. w 1915 r. na froncie galicyjskim) – spiskoniemiecki przewodnik tatrzański, syn Johanna Franza seniora, również przewodnika.
  Kornel Stodola (ur. 29 sierpnia 1866 r. w Liptowskim Mikułaszu, zm. 21 października 1946 r. w Bratysławie) – słowacki przedsiębiorca, działacz narodowy i polityk, sygnatariusz Deklaracji Martinskiej z 30 października 1918 r. Jego braćmi byli Aurel Stodola (1859-1942) – fizyk i termodynamik oraz Emil Stodola (1862-1945) – prawnik i polityk.

  Wołowiec Mięguszowiecki (słow. Mengusovský Volovec, dawniej Štít Oľgy, Oľgin štít, niem. Volovec, Olgaspitze, węg. Volovecz, Olga-csúcs) – trójwierzchołkowy szczyt tatrzański o wysokości 2228 m n.p.m. położony w krótkiej, bocznej grani odchodzącej od Hińczowej Turni (Hincova veža, 2377 m), a dokładniej od położonego nieco na wschód Hińczowego Zwornika, od którego oddziela go Wołowcowa Przełęcz (Volovcovo sedlo).

  Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.Popradzki Staw (słow. Popradské pleso, dawniej Rybi Staw, Mały Rybi Staw) – staw tatrzański znajdujący się w dolnej części Doliny Złomisk, odnogi Doliny Mięguszowieckiej w słowackich Tatrach Wysokich.

  Grań ta dzieli górne piętro Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina) na Dolinę Żabią Mięguszowiecką (Žabia dolina mengusovská) z Kotłem Żabich Stawów Mięguszowieckich (kotlina Žabích plies) oraz Hińczową (Hincova kotlina) z Wielkim Stawem Hińczowym (Veľké Hincovo pleso). Nazwa szczytu związana jest z dawniejszym wypasem bydła w dolnej części stoków.

  Mieczysław Lerski (ur. 1881 we Lwowie, zm. 1945 w Niemczech) – taternik, narciarz, inżynier. Był jednym z pierwszych osób w Polsce aktywnie zajmujących się narciarstwem.Dolina Żabia Mięguszowiecka, Dolina Żabia (słow. dolina Žabích plies, kotlina Žabích plies, niem. Froschseetal, Kessel der Froschseen, węg. Békás-tavak-katlan) – tatrzańska dolina położona na terenie Słowacji, w Tatrach Wysokich, górne piętro Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina).

  Wejście na Wołowiec Mięguszowiecki jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza z Wołowcowej Przełęczy. Nie prowadzą tam jednak szlaki turystyczne, zatem nie jest odwiedzany przez turystów.

  Wołowiec Mięguszowiecki ze szlaku od Popradzkiego Stawu na Rysy

  Historia[]

  Pierwsze odnotowane wejścia:

 • latem – Kornel Stodola, Johann Franz (junior) 28 czerwca 1903 r.
 • zimą – Mieczysław Lerski, Jerzy Maślanka 21 marca 1910 r.
 • Przypisy

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część VI. Cubryna – Żabia Turnia Mięguszowiecka. Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, 1952, s. 134.


  Wołowcowa Przełęcz (słow. Volovcovo sedlo, dawniej Volovské sedlo, ok. 2180 m n.p.m.) – szerokie siodło w bocznej, południowej grani Tatr Wysokich odchodzącej od Hińczowej Turni (Hincova veža, 2377 m), a dokładniej od położonej na wschód od niej turni nazywanej Hińczowym Zwornikiem.Rysy (słow. Rysy, niem. Meeraugspitze, węg. Tengerszem-csúcs, 2503 m n.p.m.) – góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich – jednej z części Tatr. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2503 m n.p.m.), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północny, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m n.p.m.).

  Bibliografia[]

  1. Władysław Cywiński: Wołowy Grzbiet Tom 12. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2006.
  2. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  Jerzy Maślanka (ur. 30 września 1886 we Lwowie, zm. 18 września 1961 w Warszawie) – polski taternik, alpinista, inżynier.Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hińczowa Turnia (słow. Hincova veža, niem. Hinzenseeturm, węg. Hincó-tavi-torony) – szczyt tatrzański o wysokości 2377 m n.p.m. położony w głównej grani, na granicy polsko-słowackiej. Należy do Wołowego Grzbietu (Volí chrbát).
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Dolina Hińczowa (słow. Hincova dolina, niem. Kessel des Hinzensees, Hinzenseekessel, węg. Hincó-tó-katlan) – dolina tatrzańska położona na terenie Słowacji, boczne odgałęzienie Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina). Stanowi górną i najmocniej wysuniętą na północny zachód część tej doliny.
  Żabie Stawy Mięguszowieckie, Żabie Stawy, Żabie plesa (słow. Žabie plesá Mengusovské, niem. Mengsdorfer Froschseen, węg. Menguszfalvi Békás-tavak) – trzy stawy tatrzańskie położone w Dolinie Żabiej Mięguszowieckiej (Kotlina Žabích plies), w słowackich Tatrach Wysokich. Są to:
  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.
  Dolina Mięguszowiecka (słow. Mengusovská dolina, niem. Mengsdorfer Tal, węg. Menguszfalvi-völgy) – jedna z większych dolin walnych położonych po południowej stronie Tatr Wysokich na Słowacji o długości ok. 7,5 km i powierzchni ok. 16,0 km².
  Wielki Staw Hińczowy (słow. Veľké Hincovo pleso, niem. Großer Hinzensee, węg. Nagy-Hincó-tó) – staw tatrzański położony w Dolinie Hińczowej, stanowiącej górną część Doliny Mięguszowieckiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Staw leży na wysokości 1944,8 m n.p.m. Jest to o 551 m wyżej niż Morskie Oko, dlatego też wznoszące się na północ od Wielkiego Stawu Hińczowego Mięguszowieckie Szczyty nie wydają się stąd tak groźne jak od strony polskiej. Ma 20,08 ha powierzchni i 53,7 m głębokości. Wielki Staw Hińczowy jest największym i najgłębszym stawem w słowackiej części Tatr oraz czwartym co do wielkości i trzecim co do głębokości stawem w Tatrach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.