• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wołodymyr Stachiw

  Przeczytaj także...
  Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.Jewhen Stachiw (ur. 15 września 1918 w Przemyślu) - ukraiński działacz niepodległościowy, ukraiński nacjonalista, żołnierz UPA.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.

  Wołodymyr Stachiw (ur. 1910 w Przemyślu - zm. 1971 w Monachium) — ukraiński działacz społeczny i polityczny, dziennikarz, publicysta.

  Członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów od jej powstania w 1929. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, podczas studiów działał w ukraińskim ruchu studenckim. Do 1941 redagował biuletyn ukraińskiej służby prasowej, wydawany po ukraińsku i niemiecku.

  Był członkiem Krajowego Rządu Zachodnich Obwodów Ukrainy, odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne. Po aresztowaniu rządu został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (do 1944).

  Ukraińska Główna Rada Wyzwoleńcza (Українська Головна Визвольна Рада, UHWR) – ukraińska organizacja politycznego kierownictwa walką narodowowyzwoleńczą Ukraińców, utworzona w Dystrykcie Galicja w lipcu 1944 r. z inicjatywy kierownictwa OUN-B i UPA.Suczasnist (ukr. Сучасність, pol. Współczesność) – ukraiński miesięcznik poświęcony literaturze, sztuce i życiu społecznemu wydawany w latach 1961-1990 w Monachium, 1990-91 w Newark, od stycznia 1992 do października 2012 w Kijowie.

  Po wojnie przebywał na emigracji w Monachium. Był członkiem UHWR, członkiem zarządu Zagranicznych Formacji OUN, potem członkiem Rady Politycznej OUN(z).

  Przez pewien czas był przewodniczącym Związku Ukraińskich Dziennikarzy w Niemczech i Ligi Więźniów Politycznych.

  Był głównym redaktorem gazet "Ukraińska Trybuna" i "Suczasna Ukraina", oraz współautorem magazynów "Do zbroji" i "Suczasnist".

  Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (ukr. Організація Українських Націоналістів) – ukraińska nacjonalistyczna organizacja polityczno-wojskowa założona w 1929 w Wiedniu.Zagraniczne Formacje OUN, Zagraniczne Oddziały OUN, OUN(z), OUN-Z (uk. Zakordonni Czastyny OUN) – ukraińska organizacja emigracyjna, powołana w lutym 1945 przez członków OUN-B, przebywających na emigracji.

  Był bratem Jewhena Stachiwa.

  Bibliografia[]

 • "Енциклопедія українознавства", T. 8, Lwów 2000, s. 3041, ISBN 5-7707-4048-5 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akt odnowienia Państwa Ukraińskiego - akt niepodległości Ukrainy ogłoszony 30 czerwca 1941 o godzinie 20 przez Jarosława Stećko w pałacu Lubomirskich przy Rynku we Lwowie w obecności około 60 nacjonalistów ukraińskich.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.