• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wołanie w górach

  Przeczytaj także...
  Grotołaz – termin określający kogoś zajmującego się turystyczną lub sportową eksploracją jaskiń. Używa się także określenia speleolog.Michał Jagiełło (ur. 23 sierpnia 1941 w Janikowicach koło Miechowa) – taternik, alpinista, ratownik TOPR-u, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta. W jego twórczości częste są motywy górskie.
  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Wołanie w górach – książka Michała Jagiełły, taternika i ratownika górskiego TOPR, opisująca wypadki i akcje ratownicze w polskich Tatrach.

  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.

  Książka podzielona jest na rozdziały przypisane do różnych partii gór. Większość wypadków dotyczy wspinaczy, część turystów. Istnieje także osobny podrozdział dotyczący grotołazów. Dużo materiału do książki pochodzi z oficjalnej Księgi Wypraw prowadzonej przez TOPR. Opisywane zdarzenia są przeplatane refleksjami autora na temat turystyki górskiej, motywacji i granic możliwości człowieka.

  Ratownictwo górskie – działania związane z prowadzeniem akcji ratowniczych w terenie górskim, poszukiwanie zaginionych osób, udzielanie pomocy medycznej ofiarom wypadków, transport poszkodowanych do miejsc, gdzie można im udzielić pełnej pomocy medycznej; również działania prewencyjne związane z informowaniem o zagrożeniach, niebezpieczeństwie lawin i spodziewanych załamaniach pogody.

  Wydanie pierwsze ukazało się w 1979 roku nakładem wydawnictwa „Sport i Turystyka” (20 275 egz.). Wydania bywają wznawiane co kilka lat i są przy okazji uzupełniane o nowe opisy wypadków i akcji ratunkowych.

  Bibliografia[]

 • Michał Jagiełło: Wołanie w górach: wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach. Warszawa: „Iskry”, 2006. ISBN 83-244-0007-9.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Michał Jagiełło: Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach. naszesudety.pl, 17 maja 2005. [dostęp 2016-04-26].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.