• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkręt

  Przeczytaj także...
  Torx – typ nacięcia klucza lub wkrętaka o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy. Występuje w rozmiarach od T1 do T100. Pozwalają na lepsze przenoszenie momentu obrotowego niż imbus.Phillips - typ grotu wkrętaka z nacięciem krzyżowym, z lekko skośnymi krawędziami oraz takie samo krzyżowe wgłębienie (nacięcie) na łbie wkręta. Oznaczany symbolem PH, Ph, występuje w sześciu rozmiarach: PH00, PH0, PH1 2,5-3 mm, PH2 3,5-5 mm, PH3 6 mm, PH4 8 mm. Z wyglądu podobny do typu krzyżowego Pozidriv, ale krawędzie wkrętaka i wgłębienie krzyżowe posiadają ścianki lekko zbieżne, przez co ściśle do siebie przylegają. Wkrętaki Phillips nie pasują do wkrętów Pozidriv, gdyż mają tendencję do wyślizgiwania się i uszkodzenia nacięcia krzyżowego lub narzędzia. Dlatego zaleca się używanie właściwych wkrętaków do stosowanych wkrętów, jak również odpowiednich rozmiarów wkrętaków.
  Blachowkręt - rodzaj wkręta przeznaczonego do mocowania do blachy. Blachowkrętów szczególnie powszechnie używa się do łączenia z blachą części, na których nie występują znaczne obciążenia (np. w przemyśle motoryzacyjnym do mocowania do karoserii z blachy elementów tapicerki albo wyposażenia wnętrza). Średnice blachowkrętów na ogół nie przekraczają 7 milimetrów, a grubość blachy nie jest na ogół większa od pół milimetra.

  Wkręt – łącznik w połączeniu śrubowym dociskowym. Alternatywą wkręta w tym połączeniu jest śruba dociskowa, różniąca się od wkręta sposobem utwierdzenia, kształtem i typem łba.

  Wkręt składa się z łba z nacięciem i gwintowanego trzonu o kształcie walcowym lub lekko stożkowym w przypadków wkrętów do drewna.

  Lby wkretow.svg
  1 blachowkręt samowiertny, łeb z nacięciem PH, 2 wkręt do materiałów warstwowych samowiertny (np. do przykręcania płyt plastykowych do metalu), łeb z nacięciem PH, 3 wkręt montażowy, łeb z nacięciem PH, 4 wkręt montażowy samowiertny, łeb z nacięciem PH, 5 wkręt montażowy, łeb z nacięciem PZ, 6 wkręt do drewna, łeb z nacięciem PZ, 7 wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem PH i prostym, 8 wkręt do pokryć blacharskich, samowiertny, z uszczelką, łeb sześciokątny, 9 wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem prostym, 10 blachowkręt nierdzewny, łeb z nacięciem prostym. a) końcówka samowiertna, b) skrzydełka rozwiercające miękki materiał

  Łby wkrętów mogą mieć kształt:

  Pozidriv - typ grotu wkrętaka z nacięciem krzyżowym, z krawędziami równoległymi oraz takie samo krzyżowe wgłębienie (nacięcie) na łbie wkręta. Oznaczany symbolem PZ, Pz, występuje w czterech rozmiarach: Pz1 2-3 mm, Pz2 3,5-5 mm, Pz3 6 mm, Pz4 8-12 mm. Podobny do typu Phillips, ale wgłębienie krzyżowe posiada ścianki prostopadłe do dna. Dla łatwiejszego rozróżnienia, groty wkrętów Pozidriv posiadają między krawędziami skośne zgrubienia w kształcie V, a na wkrętach Pozidriv umieszczone są ukośne cienkie nacięcia w kształcie X. Wkrętaki Pozidriv nie pasują do wkrętów Phillipsa, przylegają do nacięcia tylko niewielką częścią krawędzi, więc może dojść do uszkodzenia nacięcia wkręta lub narzędzia. Dlatego zaleca się używanie właściwych wkrętaków do stosowanych wkrętów, jak również odpowiednich rozmiarów wkrętaków.Śruba – jest elementem połączenia śrubowego. W budowie maszyn łączniki te znajdują różnorakie zastosowanie, dlatego też występują w wielu odmianach zawartych w normie PN-91/M-82055. Śruby, pod względem postaci, różnią się między sobą m.in. kształtem łba, zakończenia lub czopa, długością gwintu w stosunku do długości trzpienia, rodzajem gwintu oraz innymi szczegółami.
  a) walcowy płaski b) walcowy soczewkowy c) stożkowy płaski d) stożkowy soczewkowy e) kulisty f) bez łba

  Nacięcie we łbie wkręta pod wkrętak może mieć m.in. kształt: g) proste h) krzyżowe (Phillips, Pozidriv) i) kwadratowe j) sześciokątne (imbusowe) k) ośmiokątne l) Torx (gwiazdka) m) Tri-Wing

  Zobacz też[]

 • blachowkręt
 • Linki zewnętrzne[]

 • Postacie konstrukcyjne wkrętów • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klucz imbusowy, inbusowy lub ampulowy, zwany również potocznie imbusem lub inbusem – rodzaj klucza trzpieniowego o przekroju sześciokąta foremnego. Klucze mają postać pręta wygiętego w kształt litery L (rzadziej Z) lub są dostępne w postaci wymiennych końcówek do wkrętaków ręcznych i automatycznych (tzw. bity).
  Wkrętak albo popularnie śrubokręt – jedno z podstawowych narzędzi ręcznych. W najprostszym wykonaniu jest to pręt (najczęściej stalowy, ale bywają wkrętaki z innych metali, np. z mosiądzu oraz z tworzyw sztucznych), na jednym końcu ścięty lub spłaszczony tak, że powstała w ten sposób wąska krawędź umożliwia wsunięcie jej w wycięcie w łbie wkręta, co następnie, poprzez obrót wkrętaka wokół osi, umożliwia obrócenie wraz z nim samego wkrętu. Przeciwległy koniec pręta zazwyczaj umocowany jest w uchwycie, obecnie z tworzywa sztucznego, ułatwiającym obracanie wkrętaka, choć czasem stosuje się rozwiązanie polegające na wygięciu przeciwległego końca w sposób umożliwiający obrót narzędziem.
  Połączenia gwintowe to połączenia rozłączne bezpośrednie kształtowo-cierne, gdyż łącznikami wiążącymi są występy i odpowiadające im wgłębienia, w postaci gwintów, są ukształtowane na elementach głównych. Połączenia gwintowe zwykle znajdują zastosowanie jako połączenia ruchowe w mechanizmach zamieniających ruch obrotowy na postępowy np. napędach obrabiarek, prasach, czy podnośnikach. Połączeniami gwintowymi spoczynkowymi są np. połączenie rurowe.
  Gwint (z niem. Gewinde) – śrubowe nacięcie na powierzchni walcowej lub stożkowej, zewnętrznej lub wewnętrznej. Komplementarne gwinty wewnętrzny i zewnętrzny mają tak dobrany kształt, że pasują do siebie. Ruch obrotowy elementu z gwintem zewnętrznym powoduje przesuwanie się tego elementu względem elementu z gwintem wewnętrznym.
  Tri-Wing - typ grotu wkrętaka oraz nacięcia łba wkręta. Występuje w pięciu wielkościach (oznaczeniach): TW1, TW2, TW3, TW4 i TW5. Trzy nacięcia łba wkręta (i występy grotu wkrętaka) umieszczone są skośnie pod kątem 120 stopni. Stosowany często w domowym sprzęcie AGD - zabezpieczonym w ten sposób przed rozebraniem przez użytkownika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.