• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wizja TV  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.
  Oferta programowa[ | edytuj kod]
 • programy własne: Twoja Wizja, Wizja Jeden (później z pasma sportowego Wizji Jeden został wydzielony osobny kanał – Wizja Sport), Wizja Pogoda.
 • programy filmowe: Hallmark Channel, HBO, Romantica, TCM,
 • programy dla dzieci: Fox Kids (dzielił czas antenowy z Bet on Jazz), Cartoon Network (dzielił czas antenowy z TCM),
 • programy dokumentalne i edukacyjne: National Geographic Channel, QuesTV, Travel Channel (dzielił czas antenowy z Wizja Pogoda), Discovery Channel, Animal Planet
 • programy sportowe: Eurosport (dodany niedługo po starcie),
 • programy muzyczne: Atomic TV, Bet on Jazz International, MTV Europe
 • program informacyjny: CNN International
 • Wszystkie programy, oprócz CNN International, Bet on Jazz i MTV, były prezentowane w polskiej wersji językowej, choć nie od razu przez cały czas emisji. Odbiorcy indywidualni, którzy zakupili zestawy cyfrowe do odbioru Wizji TV, mieli również dostęp do ponad 40 innych niekodowanych programów telewizyjnych i 30 stacji radiowych, nadawanych za pośrednictwem satelity Astra. Odbiór odbywał się za pośrednictwem terminali Philips DSB3010, a w późniejszym okresie Philips DSX6010, wyposażonych w system kontroli dostępu CryptoWorks.

  Pierwszą polską telewizyjno-radiową satelitarną platformą była Wizja TV, która zainaugurowała swoją działalność 1 czerwca 1998 roku. Jej operatorem była amerykańska spółka At Entertainment (przejęta po krótkim czasie przez operatora telewizji kablowej UPC). W tym samym roku – 6 listopada 1998 – została uruchomiona druga polska platforma cyfrowa – Cyfra+, której operatorem jest Canal+ Cyfrowy. Ponad rok później 5 grudnia 1999 Telewizja Polsat uruchomiła Polsat 2 Cyfrowy (obecnie Cyfrowy Polsat). Z kolei 1 marca 2002 roku doszło do fuzji dwóch najstarszych platform w Polsce – Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+. Natomiast 12 października 2006 na polskim rynku pojawiła się kolejna platforma pod nazwą n. Jej operatorem jest ITI Neovision. 27 października 2008 Telekomunikacja Polska zaoferowała swoją ofertę znaną dotąd z sieci IPTV – Neostradę TP z telewizją poprzez satelitę, która od 16 kwietnia 2012 r. funkcjonuje pod nazwą Orange TV. Natomiast 21 marca 2013 roku doszło do połączenia dwóch konkurencyjnych platform Cyfry+ i n, w wyniku którego powstała nowa platforma nc+.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  Pierwotnie w ofercie Wizji TV miały się również znaleźć kanały takie jak Knowledge TV (popularnonaukowy) czy też Shopping TV (telezakupowy), oraz Sci-Fi Channel (filmowy), jednak przez opóźnienie startu platformy finalnie te kanały nie pojawiły się w ofercie.

  Później w ofercie Wizji TV znalazły się również polskie stacje telewizyjne: TVN, Nasza TV (później TV4), Polsat, Polsat 2, RTL 7, TVP1, TVP2, Super 1, Polonia 1, TV Niepokalanów (później TV Puls) i nowe kanały tematyczne:

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • program filmowy: Wizja Le Cinema,
 • programy lifestyle: Club, Avante, E!,
 • program dokumentalny: Reality TV,
 • programy sportowe: Wizja Sport (został wydzielony z pasma na Wizji Jeden), Eurosport News, Extreme Sports Channel,
 • programy muzyczne: VH-1 (zastąpił MTV Europe), MTV 2, MTV Base, VH-1 Classic, MTV Polska (zastąpił Atomic TV),
 • program informacyjny: TVN 24,
 • program erotyczny: Private Gold (dodatkowo płatny).
 • Oferta platformy Wizja TV była skierowana do odbiorców indywidualnych, którzy zakupią zestaw do odbioru satelitarnego oraz abonentów sieci kablowych (programy Wizji TV dostępne były w największej w Polsce sieci telewizji kablowej, UPC Telewizja Kablowa). Abonenci sieci telewizji kablowych nie potrzebowali do odbioru programów z pakietu Wizji TV dodatkowego sprzętu (poza HBO, kanałem dodatkowo płatnym). Wystarczyło być abonentem pełnego pakietu programów oferowanych w sieciach UPC Telewizji Kablowej. Przez krótki okres Wizja TV oferowała także satelitarny dostęp do Internetu, tzw. Chello satelitarne. Kanałem zwrotnym w tym przypadku był zwykły modem telefoniczny.

  VH1 Dania – stacja pokazywana jest w Irlandii jak i w Wielkiej Brytanii. Stacja wystartowała 10 października 1994 roku. Siostrzanym kanałem telewizyjnym jest VH1 Classic UK. VH1 można oglądać na platformie cyfrowej, Sky Digital kanał 356 i na kablówce, Virgin Media kanał 320 i UPC Ireland kanał 706.Wizja Jeden (wcześniej Wizja 1) – polska stacja telewizyjna. Rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1998 roku. Kanał był dostępny na platformie cyfrowej Wizja TV oraz w niektórych sieciach kablowych, był wzorowany na brytyjskim kanale Sky One i miał charakter ogólny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sat-UK-Tab: ASTRA - 29.09.97 (pol.). sat-net.com. [dostęp 2020-10-10].
  2. Punkty zwrotne w historii Wizji TV (pol.). wizjatv.pl. [dostęp 2020-10-10].
  3. Radio i telewizja w Polsce: Raport o stanie rynku w chwili przystępowania do Unii Europejskiej (pol.). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wrzesień 2004. [dostęp 2014-01-18].
  4. SAT-Poland: News (12.12.), www.sat-net.com, 12 grudnia 1997 [dostęp 2019-03-20].
  5. Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki, numer 105, luty 1998.
  Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.Jetix Polska to polskojęzyczna kablowo-satelitarna stacja telewizyjna dla dzieci i młodzieży, polski oddział międzynarodowego Jetix. Wystartowała 18 kwietnia 1998 jako Fox Kids, a 1 stycznia 2005 zmieniła nazwę na Jetix. Zakończyła istnienie 18 września 2009, a następnego dnia została zastąpiona przez Disney XD. Oprócz tego w Polsce istniał kanał siostrzany – Jetix Play (wcześniej Fox Kids Play), który zakończył nadawanie 31 lipca 2010 roku.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  E! Entertainment − kanał emitujący programy informacyjne oraz magazyny poświęcone szeroko pojętej rozrywce (film, muzyka i show-biznes). Jest dostępny w 120 krajach świata. E! Entertainment był dostępny w Polsce już w latach 1999-2002 dla abonentów Wizji TV. Stacja transmituje m.in.: gale wręczania Oscarów, nagród Grammy i Emmy oraz inne imprezy kulturalne. Kanał można oglądać w ofercie cyfrowej Multimedia Polska, UPC i Vectry. E! Entertainment dociera do 600 milionów domów na całym świecie.
  Twoja Wizja – polska stacja telewizyjna. Rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1998 roku. Kanał był dostępny na platformie cyfrowej Wizja TV. Kanał prezentował ofertę programową wszystkich kanałów dostępnych na platformie Wizja TV oraz okazjonalnie transmisje sportowe.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  CBS Europa (dawniej pod nazwami: Wizja Le Cinema, Le Cinema, Europa Europa, Zone Europa) – polskojęzyczny (wcześniej międzynarodowy) kanał filmowy pokazujący głównie filmy europejskie. Dostępny jest na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Należy do spółki Chello Central Europe.
  Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.
  RTL 7 – był jedną z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996-2002. Stacja została uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios.
  CBS Reality – brytyjski, tematyczny kanał telewizyjny, emitujący reality shows, telenowele/filmy dokumentalne oraz programy lifstylowe. Jego właścicielem jest spółka Chello Zone. Kanał jest dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej na platformie Cyfrowy Polsat i Cyfra+.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.