Wizja TV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wizja TV (zapis stylizowany: WIZJA TV) – pierwsza polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, która rozpoczęła nadawanie 18 września 1998.

Pierwszą polską telewizyjno-radiową satelitarną platformą była Wizja TV, która zainaugurowała swoją działalność 1 czerwca 1998 roku. Jej operatorem była amerykańska spółka At Entertainment (przejęta po krótkim czasie przez operatora telewizji kablowej UPC). W tym samym roku – 6 listopada 1998 – została uruchomiona druga polska platforma cyfrowa – Cyfra+, której operatorem jest Canal+ Cyfrowy. Ponad rok później 5 grudnia 1999 Telewizja Polsat uruchomiła Polsat 2 Cyfrowy (obecnie Cyfrowy Polsat). Z kolei 1 marca 2002 roku doszło do fuzji dwóch najstarszych platform w Polsce – Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+. Natomiast 12 października 2006 na polskim rynku pojawiła się kolejna platforma pod nazwą n. Jej operatorem jest ITI Neovision. 27 października 2008 Telekomunikacja Polska zaoferowała swoją ofertę znaną dotąd z sieci IPTV – Neostradę TP z telewizją poprzez satelitę, która od 16 kwietnia 2012 r. funkcjonuje pod nazwą Orange TV. Natomiast 21 marca 2013 roku doszło do połączenia dwóch konkurencyjnych platform Cyfry+ i n, w wyniku którego powstała nowa platforma nc+.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

Historia[ | edytuj kod]

Testowe emisje programu telewizyjnego Wizji TV ze studia w podlondyńskim Maidstone trwały od września 1997 r.. 1 kwietnia 1998 oficjalnie rozpoczęła nadawanie pierwsza stacja tej platformy – Wizja Jeden. 2 kwietnia 1998 Centrum Nadawcze w Maidstone było już w pełni gotowe do uruchomienia pierwszej w Polsce satelitarnej telewizji cyfrowej, a kilka dni później w Katowicach otwarto Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta Wizji TV. Platforma miała wystartować 18 kwietnia 1998, jednak na skutek podpisania listu intencyjnego przez Canal+ Polska w sprawie opóźnienia startu Wizji TV jej inauguracja została opóźniona o pół roku. Pomimo tego, w czerwcu 1998 r. wprowadzono 12 zagranicznych kanałów tematycznych w języku polskim Wizji TV do pakietu podstawowego Polskiej Telewizji Kablowej (600 tysięcy abonentów). 1 lipca 1998 rozpoczęła się dystrybucja indywidualnych zestawów odbiorczych (dekoderów) dla osób zapisanych na listę rezerwacji. Rzeczywisty i oficjalny start projektu miał miejsce 18 września 1998, a Wizja TV oferowała 18 kanałów tematycznych, w tym 16 w języku polskim. Założycielem była amerykańska spółka At Entertainment Inc., wkrótce potem przejęta przez operatora telewizji kablowej UPC. W projekcie Wizja TV uczestniczył również Philips, który dostarczał indywidualne zestawy odbiorcze, tworząc sieć dystrybucyjną w oparciu o autoryzowane punkty sprzedaży oraz Astra (operator satelitarny). 1 marca 2002 nastąpiła fuzja Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+, w wyniku której utworzona została Nowa Cyfra+. Wizja TV nadawana była z satelity Astra 19,2°E, kodowana w systemie CryptoWorks.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Pakiet cyfrowy programów Wizja TV był adresowany zarówno do odbiorców indywidualnych (DTH), jak i abonentów sieci kablowych. Programy otrzymały koncesję od Independent Television Commission (angielskiego organu koncesyjnego dla telewizji komercyjnej), dzięki czemu korzystały z ochrony Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej. Wizja TV była nadawana z użyciem najnowszej wtedy cyfrowej technologii zwanej DVB MPEG-2. Korzystała ze stacji dosyłowej do satelity w Maidstone i była retransmitowana z pozycji 19,2 E (Astra), skąd trafiała do abonentów sieci kablowej PTK oraz odbiorców indywidualnych. Wizja TV była pierwszym w Europie przypadkiem, gdy platformę cyfrową dla danego kraju tworzył w całości podmiot zagraniczny i emitował programy spoza granic państwa dla którego były one przeznaczone.

VH1 Dania – stacja pokazywana jest w Irlandii jak i w Wielkiej Brytanii. Stacja wystartowała 10 października 1994 roku. Siostrzanym kanałem telewizyjnym jest VH1 Classic UK. VH1 można oglądać na platformie cyfrowej, Sky Digital kanał 356 i na kablówce, Virgin Media kanał 320 i UPC Ireland kanał 706.Wizja Jeden (wcześniej Wizja 1) – polska stacja telewizyjna. Rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1998 roku. Kanał był dostępny na platformie cyfrowej Wizja TV oraz w niektórych sieciach kablowych, był wzorowany na brytyjskim kanale Sky One i miał charakter ogólny.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.
Jetix Polska to polskojęzyczna kablowo-satelitarna stacja telewizyjna dla dzieci i młodzieży, polski oddział międzynarodowego Jetix. Wystartowała 18 kwietnia 1998 jako Fox Kids, a 1 stycznia 2005 zmieniła nazwę na Jetix. Zakończyła istnienie 18 września 2009, a następnego dnia została zastąpiona przez Disney XD. Oprócz tego w Polsce istniał kanał siostrzany – Jetix Play (wcześniej Fox Kids Play), który zakończył nadawanie 31 lipca 2010 roku.
E! Entertainment − kanał emitujący programy informacyjne oraz magazyny poświęcone szeroko pojętej rozrywce (film, muzyka i show-biznes). Jest dostępny w 120 krajach świata. E! Entertainment był dostępny w Polsce już w latach 1999-2002 dla abonentów Wizji TV. Stacja transmituje m.in.: gale wręczania Oscarów, nagród Grammy i Emmy oraz inne imprezy kulturalne. Kanał można oglądać w ofercie cyfrowej Multimedia Polska, UPC i Vectry. E! Entertainment dociera do 600 milionów domów na całym świecie.
Twoja Wizja – polska stacja telewizyjna. Rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1998 roku. Kanał był dostępny na platformie cyfrowej Wizja TV. Kanał prezentował ofertę programową wszystkich kanałów dostępnych na platformie Wizja TV oraz okazjonalnie transmisje sportowe.
HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
CBS Europa (dawniej pod nazwami: Wizja Le Cinema, Le Cinema, Europa Europa, Zone Europa) – polskojęzyczny (wcześniej międzynarodowy) kanał filmowy pokazujący głównie filmy europejskie. Dostępny jest na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Należy do spółki Chello Central Europe.
Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.

Reklama