• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wittenberge

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa 189 (Bundesstraße 189, B 189) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z południa na północ z Magdeburga gdzie krzyżuje się z czterema innymi drogami krajowymi w Dolnej Saksonii do skrzyżowania z autostradami A24 na węźle Pritzwalk i A19 na węźle Wittstock/Dosse koło Wittstock w Brandenburgii.Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.
  Powiat Prignitz (niem. Landkreis Prignitz) - powiat w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Siedzibą powiatu jest miasto Perleberg. Najbardziej na zachód położony powiat kraju związkowego.

  Wittenberge (pol. hist. Biała Góra) – miasto we wschodnich Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Prignitz, port nad Łabą.

  Historia[ | edytuj kod]

  Od 1922 roku należy do rejencji rejencji poczdamskiej w prowincji Brandenburgia.

  Współpraca zagraniczna[ | edytuj kod]

 • Francja Châlons-en-Champagne, Francja
 • Niemcy Elmshorn, Szlezwik-Holsztyn
 • Niemcy Meerbusch, Nadrenia Północna-Westfalia
 • Bułgaria Разград (Razgrad), Bułgaria
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

  Na obwodnicy miasta krzyżują się dwie drogi: droga krajowa B189 i droga krajowa B195.

  Châlons-en-Champagne (do 1998 Châlons-sur-Marne, łac. Catalaunum) - miasto i gmina w północnej Francji, stolica regionu Szampania-Ardeny i departamentu Marna. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 48 423 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 1859 osób/km², a w 1999 r. liczba ludności wynosiła: 47,3 tys. mieszkańców.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wittenberg
 • Wittenbergen
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt IIA. Poznań: 1937.
  Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Droga krajowa 195 (Bundesstraße 195, B 195) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z zachodu na wschód od miejscowości Zarrentin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim do skrzyżowania z drogą B189 na obwodnicy Wittenberge w Brandenburgii.
  Razgrad (bułg. Разград, starożytne Abrittus) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, stolica obwodu Razgrad, nad rzeką Beli Łom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.