• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Witold Conti

  Przeczytaj także...
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Głos pustyni – polski film przygodowy z 1932 roku. Ekranizacja powieści Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego Sokół pustyni.

  Witold Conti, właśc.: Witold Konrad Kozikowski (ur. 1908 w Berlinie, Niemcy, zm. 25 maja 1944 w Nicei, Francja) – polski aktor i śpiewak.

  Kariera artystyczna[]

  W 1920 wyemigrował do Polski z Niemiec. Studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1930-1938 występował w warszawskich teatrach rewiowych, kabaretach oraz w filmach fabularnych. Okazjonalnie występował także w Teatrze Letnim oraz Operetce przy ulicy Karowej. Grając w filmach odtwarzał głównie pierwszoplanowe role przystojnych amantów.

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Życie prywatne[]

  Był osobą homoseksualną. Na początku swojej kariery artystycznej był w związku z Karolem Szymanowskim. Po rozpadzie związku ze Szymanowskim wziął ślub w 1938 z Zofią Haliną Marguliesówną , córką Maurycego Marguliesa, dyrektora generalnego zakładów zbrojeniowych "Pocisk". Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 wyjechał wraz z żoną i synkiem do Wilna, skąd przedostał się do Francji. Podczas II wojny światowej występował tam w ośrodkach polonijnych. Zginął w Nicei w 1944 r. podczas bombardowania przez Brytyjczyków zaplecza armii niemieckiej, okupującej tę część Francji.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Filmografia[]

  Zagrał w następujących filmach fabularnych:

 • 1930: Janko muzykant - jako starszy Janko Muzykant
 • 1931: Der Bergführer von Zakopane
 • 1932: Głos pustyni - jako Tarnowski
 • 1932: Rok 1914 - jako Jerzy Mirski
 • 1933: Każdemu wolno kochać − jako Gwiazdor rewiowy
 • 1934: Śluby ułańskie - jako Załęski
 • 1936: Straszny dwór – jako Stefan
 • 1936: Mały marynarz - jako porucznik Kotowicz
 • 1937: Ułan księcia Józefa – jako porucznik Andrzej Zadora
 • Nagrody[]

 • 1938: nagroda ministra przemysłu i handlu podczas Festiwalu Filmowego Targi Wschodnie we Lwowie za rolę porucznika Andrzeja Zadora w filmie Ułan księcia Józefa
 • Przypisy

  1. O brytyjskim nalocie bombowym na Nicei dnia 25 maja 1944 r.: What happened during the 1944 bombing of Nice?. Riviera Times.com. [dostęp 2013-09-30].
  2. Historia. Do Rzeczy, nr 5/2016, maj 2016, s. 55
  3. Szalone miłości Szymanowskiego. se.pl. [dostęp 2013-09-30].
  4. Tomasik Krzysztof O Karolu Szymanowskim, w: Homobiografie, str. 49, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Kraków 2008, ISBN 978-83-61006-20-6
  5. Ryszard Marek Groński: Homoseksualiści II RP w kulturze - Pedziki za parawanem. Polityka.pl. [dostęp 2013-09-30].
  6. Tomasik Krzysztof O Karolu Szymanowskim, w: Homobiografie, str. 50, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Kraków 2008,ISBN 978-83-61006-20-6
  7. Biogram Witolda Contiego. Portal Film Polski.pl. [dostęp 2013-09-30].

  Bibliografia[]

 • Słownik biograficzny teatru polskiego, PWN, Warszawa 1973
 • Linki zewnętrzne[]

 • Witold Conti w bazie filmweb.pl
 • Witold Conti w bazie filmpolski.pl
 • Witold Conti w bazie e-teatr.pl
 • Witold Conti w bazie stopklatka.pl
 • Witold Conti na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Janko Muzykant – polski film fabularny z 1930 roku. Tytuł nawiązuje do noweli Janko Muzykant Henryka Sienkiewicza, ale w odróżnieniu od literackiego pierwowzoru główny bohater nie umiera w młodym wieku, lecz dzięki swojemu talentowi osiąga sukces i zdobywa szczęście.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ułan Księcia Józefa – polski film fabularny z 1937 roku. Autorem dialogów i kierownikiem literackim był popularny pisarz Wacław Gąsiorowski.
  Targi Wschodnie – coroczna lwowska wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego w latach 1921-1939 u której idei leżało uczynienie ze Lwowa ogniska handlu Polski z krajami wschodnimi, w szczególności Rumunią, Ukraińską SRR i Rosją. Impreza targowa, tradycyjnie odbywająca się we wrześniu, w roku 1939 otwarta 2 września, trwała krócej niż zazwyczaj (około tygodnia) z powodu wybuchu wojny.
  Krzysztof Tomasik (ur. 8 lutego 1978 r.) - publicysta i biografista, działacz LGBT, członek Krytyki Politycznej i współpracownik partii Zielonych.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Śluby ułańskie – polski film komediowy z 1934 roku, będący adaptacją noweli Kazimierza Andrzeja Czyżowskiego o tym samym tytule.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Rewia (z fr. la revue) – widowisko teatralne czerpiące z różnych estetyk i gatunków, m.in. spektaklu, kabaretu, opery, operetki, baletu. Wykorzystuje elementy gry aktorskiej, tańca i śpiewu. Często charakteryzuje się przepychem dekoracji i kostiumów artystów w niej występujących.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.