• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Witkowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Gorzykowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo. We wsi znajduje się kościół MB Królowej Polski z 1958.
  Gmina Niechanowo – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Witkowogmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Siedziba gminy to Witkowo.

  Według danych z 30 czerwca 2007 gminę zamieszkiwały 13 372 osoby. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 13 539 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Witkowo ma obszar 184,4 km², w tym:

  Strzyżewo Witkowskie – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
 • użytki rolne: 65%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 14,7% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017 roku:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Witkowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Witkowo.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Chłądowo, Czajki, Ćwierdzin, Dębina, Folwark, Gaj, Gorzykowo, Jaworowo, Kamionka, Kołaczkowo, Malenin, Małachowo-Kępe, Małachowo-Szemborowice, Małachowo-Wierzbiczany, Małachowo-Złych Miejsc, Mąkownica, Mielżyn, Odrowąż, Ostrowite Prymasowskie, Piaski, Ruchocin, Ruchocinek, Skorzęcin, Sokołowo, Strzyżewo Witkowskie, Wiekowo, Witkówko.

  Ostrowite Prymasowskie – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.Małachowo-Wierzbiczany – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Głożyny, Królewiec, Krzyżówka, Popielarze, Raszewo, Skorzęcin (nadleśnictwo), Stary Dwór, Wierzchowiska.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Gniezno, Niechanowo, Orchowo, Powidz, Strzałkowo, Trzemeszno, Września

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Witkowo w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-17] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2007 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2006. ISSN 1734-6118. (pol.)
  3. Gmina Witkowo w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-12-21] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Gmina Witkowo w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-02-13] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Miasto i gmina Witkowo
 • Kołaczkowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo. Miejscowość znajduje się na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Warto wiedzieć że... beta

  Małachowo-Złych Miejsc – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.
  Małachowo-Szemborowice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Trzemeszno – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Witkowo – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, położone na Równinie Wrzesińskiej. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Witkowo.
  Gmina Gniezno – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Raszewo – część wsi Ostrowite Prymasowskie w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.869 sek.