• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Witkowice - Ostrawa

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.

  Witkowice (cz: Vítkovice, niem: Witkowitz) – jeden z 23 obwódów miejskich Ostrawy, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Leży na lewym brzegu rzeki Ostrawicy, w morawskiej części miasta.

  Dzielnica ma powierzchnię 648,2 ha i obejmuje dwie gminy katastralne:

 • Vítkovice – położona we wschodniej części dzielnicy, ma powierzchnię 515,23 ha i obejmuje obszar historycznych Witkowic;
 • Zábřeh-VŽ – położona w zachodniej części dzielnicy, ma powierzchnię 132,97 ha i obejmuje wschodnią część dawnej gminy Zabrzeg (Zábřeh) nad Odrą;
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1357. Początkowo była to rolnicza wioska, po 1828 roku wysoce uprzemysłowiona dzięki budowie huty stali. Od tego czasu wieś stała się ważnym centrum przemysłowym w regionie. W następnych latach huta została zakupiona przez Salomona Rothschilda i dalej rozbudowywana.

  Maria Antonina Kratochwil SSND (ur. 21 sierpnia 1881 w Witkowicach koło Morawskiej Ostrawy, zm. 2 października 1942 w Stanisławowie) – polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame, błogosławiona Kościoła katolickiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 511 budynkach mieszkalnych w Witkowicach na obszarze 436 hektarów mieszkało 19123 osób. co dawało gęstość zaludnienia równą 4386 os./km², z tego 17755 (92,8%) mieszkańców było katolikami, 646 (3,4%) ewangelikami, 716 (3,7%) wyznawcami judaizmu a 6 innej religii lub wyznania, 7898 (41,3%) było niemiecko-, 7677 (40.1%) czeskojęzycznymi a 2519 (13.2%) posługiwało się innymi językami.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  W Witkowicach urodziła się bł. s. Maria Antonina Kratochwil SSND.

  Witkowice uzyskały prawa miejskie w 1908 roku, a częścią Ostrawy stały się w 1924.

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Najważniejszym zabytkiem Witkowic jest neogotycki kościół św. Pawła z lat 1880–1886, ratusz witkowicki z lat 1901–1902. Część Huty Witkowice jest uznana za zabytek myśli technicznej.

  Sport[ | edytuj kod]

  Klub piłkarski FC Vítkovice ma siedzibę w tej części miasta. Klub hokejowy HC Vítkovice znajduje się w pobliżu, ale w innej części, pomimo swojej nazwy.

  Hutnictwo – gałąź przemysłu zajmująca się wytapianiem metali i ich stopów z rud z domieszką złomu oraz ich obróbką:Kraj morawsko-śląski (czes. Moravskoslezský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj ostrawski (czes. Ostravský kraj) – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj północnomorawski.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz(a)) – rzeka we wschodnich Czechach w kraju morawsko-śląskim, prawy dopływ górnej Odry.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  FC Vítkovice - czeski klub piłkarski mający swoją siedzibę w dzielnicy Ostrawy, Witkovicach, w Czechach. Aktualnie uczestniczy w rozgrywkach czeskiej II ligi.
  Salomon Mayer von Rothschild (9 września 1774 - 28 lipca 1855) był bankierem i założycielem wiedeńskiego oddziału banku rodziny Rothschildów. Niemiecki Żyd.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  HC Vítkovice – czeski klub hokejowy z siedzibą w Ostrawie występujący w rozgrywkach czeskiej Tipsport Extraliga (od sezonu 1993/94). Nazwa klubu pochodzi od dzielnicy miasta - Witkowice.
  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).
  Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.
  Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.