• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Witim

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kałar – rzeka w Rosji, w obwodzie czytyjskim; prawy dopływ Witimu. Długość 511 km; powierzchnia dorzecza 17 400 km².
  Mamakan – rzeka w Rosji, w obwodzie irkuckim; lewy dopływ Witimu. Długość 209 km; powierzchnia dorzecza 9 460 km²; średni roczny przepływ u ujścia 180 m³/s.

  Witim (ros. Витим) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Buriacji i obwodzie irkuckim; prawy dopływ Leny; długość 1837 km (z Witimkanem 1978 km); powierzchnia dorzecza 225 tys. km²; średni roczny przepływ u ujścia 2200 m³/s.

  Powstaje z połączenia rzek Czyna i Witimkan na Płaskowyżu Witimskim; płynie w kierunku północnym, przełamując się przez Góry Stanowe, następnie w dolinie oddzielającej wyżyny Północnobajkalską i Patomską; uchodzi do Leny, dzieląc się na ramiona. W górnym i środkowym biegu liczne progi; odcinkami spławna; żeglowna na odcinku około 300 km od ujścia (od Bodajbo).

  Buriacja (bur. Буряад Улас, ros. Республика Бурятия) – republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.Próg rzeczny (inne spotykane nazwy: poroh, sula, szum, szypot) – stopień skalny położony poprzecznie w korycie rzeki powstały w wyniku różnic w erozji skał, przez które przepływa rzeka. Utworzony jest ze skał o większej odporności na erozję. Rzadziej pochodzenia tektonicznego. Jest rodzajem progu skalnego.

  Zamarza od listopada do maja; latem wysokie stany wody; zasilanie deszczowo-śniegowe.

  W dorzeczu eksploatacja złóż miki i złota.

  Główne dopływy: Karienga, Kałakan, Kałar (prawe); Cypa, Muja, Mamakan, Mama (lewe).

  Główne miejscowości nad Witimem: Bodajbo, Mamakan, Mama.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ujście Witimu do Leny – zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Mama – rzeka w Rosji, w obwodzie irkuckim; lewy dopływ Witimu. Długość (od źródeł Lewej Mamy) 406 km; powierzchnia dorzecza 18 900 km²; średni roczny przepływ u ujścia 350 m³/s.Góry Północnobajkalskie (Wyżyna Północnobajkalska, ros. Северо-Байкальское нагорье) – góry w azjatyckiej części Rosji, w Buriacji i obwodzie irkuckim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Miki (łyszczyki) – grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów. Nazwa "mika" pochodzi od łac. mica = ziarno lub micare = błyszczeć.
  Góry Stanowe (ros. Stanowe nagorje) – góry położone w Rosji w Zabajkalu, pomiędzy jeziorem Bajkał a środkowym biegiem Olekmy.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.
  Góry Patomskie (Wyżyna Patomska, ros. Пaтомское нагорье) – góry w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie irkuckim.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Płaskowyż Witimski (ros. Витимское плоскогорье) – płaskowyż w azjatyckiej części Rosji, w Buriacji i obwodzie czytyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.306 sek.