• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wit Żelazko

  Przeczytaj także...
  WKS Zawisza Bydgoszcz Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Bydgoszczy. Spadkobierca tradycji Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza powstałego w 1946 roku. Działa na zasadach spółki akcyjnej powołanej 2 lipca 2009. Obecnie drużyna występuje w T-Mobile Ekstraklasie.KGHM Zagłębie Lubin – polski klub piłkarski z siedzibą w Lubinie. Dwukrotny Mistrz Polski z sezonu 1990/91 i 2006/2007, zdobywca Superpucharu Polski w 2007. Jego sponsorem tytularnym jest KGHM Polska Miedź SA. W tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 11 miejsce.
  Ryszard Forbrich ps. Fryzjer, Szczota, Architekt (ur. 10 marca 1946 we Wronkach) – były polski działacz piłkarski, z zawodu fryzjer.

  Wit Gerard Żelazko (ur. 29 stycznia 1944 w Karczewie) – były polski piłkarz, sędzia, obserwator, biznesmen i komentator telewizyjny.

  Grał jako bramkarz w takich klubach, jak Mazur Karczew, GKS Gliwice, Gwardia Warszawa, Polonia Jelenia Góra i Polonia Warszawa. W latach 80. sędziował mecze polskiej I ligi. Był także sędzią międzynarodowym.

  W latach 2001–2007 był ekspertem w emitowanym w Canal+ Sport programie „Kontrowersje”, gdzie analizował kontrowersyjne sytuacje z meczów. Był członkiem zarządu PZPN oraz obserwatorem sędziów z ramienia związku. Założył firmę Wit-Sport, produkującą ubrania sportowe. Jego klientami byli m.in. Arka Gdynia, Korona Kielce, Górnik Łęczna i Zagłębie Lubin.

  Karczew – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie otwockim, położone na prawym brzegu Wisły, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Karczew. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej.Mazur Karczew - polski klub piłkarski z siedzibą w Karczewie, założony w 1942 roku. Aktualnie występuje w III lidze, w grupie mazowiecko-łódzkiej. Rozgrywki IV ligi grupy mazowieckiej w sezonie 2007/2008, Mazur zakończył na 5. miejscu.

  Na początku 2007 roku w związku z aferą korupcyjną został zatrzymany przez prokuraturę, która postawiła mu zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 8 tysięcy złotych oraz wpływanie wraz z Ryszardem Forbrichem na sędziów, którzy mieli sędziować na korzyść Zawiszy SA Bydgoszcz (Hydrobudowa-Włocławek - zespół przeniesiony do Bydgoszczy z Włocławka. Niezwiązany z prawdziwym Zawiszą Bydgoszcz). Po przyznaniu się do stawianych mu zarzutów i wpłaceniu kaucji w wysokości 50 tysięcy złotych został zwolniony. Zatrzymanie Żelazki było bezpośrednią przyczyną tymczasowego zawieszenia zarządu PZPN.

  Afera korupcyjna w polskiej piłce nożnej – medialne określenie nieprawidłowości i przestępstw popełnianych przez sędziów piłkarskich, piłkarzy, trenerów, działaczy klubowych i działaczy związkowych w strukturach PZPN i okręgowych związkach piłkarskich związanych z pozasportowym wpływem na przebieg rozgrywek ligowych i pucharowych piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Ściganie takich działań przez organy wymiaru sprawiedliwości stało się możliwe po wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2003 do kodeksu karnego przestępstwa tzw. przekupstwa sportowego.Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

  Przypisy

  1. Kim jest Wit Żelazko? (pol.). sport.pl, 2007-01-19. [dostęp 2013-04-01].
  2. Wit Gerard Żelazko (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2013-04-01].
  3. Krzysztof Świercz, Maria Bartoszko, Michał Guzdata: Członek zarządu PZPN Wit Żelazko trafił za kraty (pol.). sport.dziennik.pl, 2007-10-12.
  4. Wit Żelazko przyznał się do zarzutów! (pol.). pilka.pl, 2007-01-19. [dostęp 2013-04-01].
  5. Wit Żelazko zwolniony za kaucją (pol.). rmf24.pl, 2007-01-20. [dostęp 2013-04-01].
  Górnik Łęczna – polski klub piłkarski mężczyzn (jednosekcyjny) z siedzibą w Łęcznej, założony 20 września 1979, jako sekcja piłki nożnej GKS Górnik Łęczna. 1 stycznia 2007 nastąpiło oddzielenie męskiej sekcji piłkarskiej od wielosekcyjnego GKS Górnik Łęczna i utworzenie spółki akcyjnej (Górnika Łęczna S.A.). Podmiot ten jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji swego poprzednika. Pod szyldem stowarzyszenia GKS Górnik Łęczna występuje jednak nadal sekcja piłki nożnej kobiet. 18 lutego 2011 nazwa klubu została oficjalnie zmieniona na Górniczy Klub Sportowy Bogdanka S.A. 23 lipca 2013 nastąpił powrót do szyldu "Górnik"Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polonia Warszawa (Miejski Klub Sportowy Polonia Warszawa) – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie. Jest to drugi klub piłkarski, który powstał w Warszawie (po Koronie Warszawa powstałej w 1909) i pozostaje obecnie najstarszym klubem w Warszawie oraz pierwszym wicemistrzem w dziejach polskiego futbolu i pierwszym mistrzem Polski po II wojnie światowej. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 12. miejsce.
  Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).
  WKS Gwardia Warszawa – polski wielosekcyjny klub sportowy, założony w 1948 r. w Warszawie (wcześniej działający od 1944 jako KS Grochów). Do najbardziej znanych sekcji należą: bokserska i piłkarska. Pozostałe obecnie działające sekcje: lekkoatletyczna, strzelecka, judo, zapaśnicza, biegów na orientację, taekwondo. Głównym obiektem na terenie klubu jest Stadion Gwardii Warszawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.135 sek.