• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wisłoujście

  Przeczytaj także...
  Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.Desant – operacja taktyczna przeniesienia wojsk na teren przeciwnika, w celu wykonania określonego zadania, najczęściej opanowania terenu przeciwnika lub uchwycenia punktów o istotnym znaczeniu. W zależności od wykorzystanego do tego celu środka transportu wyróżnia się desant morski, lądowy lub powietrzny (szybowcowy, spadochronowy lub śmigłowcowy).
  Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol” w likwidacji w Tarnobrzegu – przedsiębiorstwo z siedzibą w Tarnobrzegu, zajmujące się dawniej wydobyciem siarki i jej przetwórstwem. Obecnie będąc w likwidacji prowadzi sprzedaż przetworów siarkowych oraz majątku pozostałego po zakładach wydobywczych i przetwórczych siarki. Nazwa „Siarkopol” pojawia się w nazwach grupy przedsiębiorstw wydobywających i przetwarzających siarkę tarnobrzeską i powiązanych historycznie przez wielokrotne przekształcenia organizacyjne.
  Twierdza Wisłoujście, ok. 1900

  Wisłoujście (kaszb. Minda, niem. Weichselmünde, dawniej Münde) – niezamieszkany obszar przemysłowy w Gdańsku, wchodzący w skład osiedla administracyjnego Przeróbka, na Wyspie Portowej, nad Martwą Wisłą. Znajduje się tu zachowana zabytkowa Twierdza Wisłoujście.

  Trasa im. majora Henryka Sucharskiego – bezkolizyjna droga w Gdańsku, która łączy Terminal Kontenerowy DCT oraz Port Północny z Południową Obwodnicą Gdańska. Trasa ta po wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą będzie stanowić jeden z ostatnich fragmentów tras europejskich E75 oraz E77 w Polsce.Szaniec Mewi (niem. Möwenschanze) – dzieło fortyfikacyjne w Gdańsku, wzniesione w latach 1844-46 i 1874-76 przez Prusaków na miejscu wcześniejszego (niezachowanego) obiektu z epoki napoleońskiej. Leży na terenie portu gdańskiego u nasady Półwyspu Westerplatte, przy Zakręcie Pięciu Gwizdków, na północ od Twierdzy Wisłoujście.

  Położenie[]

  Wisłoujście położone jest w północnej części Wyspy Portowej, pomiędzy Zatoką Gdańską i Martwą Wisłą, nieopodal jej ostatniego zakola zwanego Zakrętem Pięciu Gwizdków.

  Od północy Wisłoujście graniczy z Westerplatte, od wschodu z Portem Północnym i Sączkami, od południa z Przeróbką.

  Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.Port – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. W tym obszarze położone są wszystkie obiekty Portu Gdańsk.

  Historia[]

  Wisłoujście na mapie z 1909
  Nieistniejąca już przeprawa promowa Wisłoujście - Nowy Port
  Twierdza Wisłoujście, w głębi nabrzeże Siarkopolu, po lewej Zakręt Pięciu Gwizdków.

  Dawna wieś rybacka z drugiej poł. XIV wieku; w końcu XIV wieku strażnica krzyżacka (blokhauz). Gdy 26 maja 1807 Francuzi zdobyli Gdańsk (zob. oblężenie Gdańska), w bitwie o miasto zasłużyły się oddziały polskie, które pod Wisłoujściem odrzuciły desant nieprzyjaciela.

  Blokhauz lub blokhaus (niem. Blockhaus; Block - blokada; Haus - dom) – niewielka wojskowa, ufortyfikowana budowla lub schron bojowy ze strzelnicami, służący do samodzielnej obrony z kilku stron.Twierdza Wisłoujście – zabytkowa twierdza w Gdańsku nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Znajduje się nieopodal osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego.

  W połowie kwietnia 1829, podczas jednej z największych powodzi w historii Gdańska, nadmiar wody z Wisły po przebiciu wału spłynął do morza, zabierając po drodze prawie wszystkie domy liczącej 200 mieszkańców wioski Wisłoujście.

  W 1905 na obszarze Wisłoujścia mieszkało 1467 mieszkańców. W 1914 tereny Wisłoujścia zostały włączone w granice administracyjne Gdańska.

  Po II wojnie światowej, gdy zapadła decyzja o budowie obiektów Siarkopolu, wysiedlono mieszkańców Wisłoujścia. Obszar pełni obecnie funkcje portowo-przemysłowe i należy do okręgu historycznego Port. Do degradacji osiedla przyczyniły się umiejscowione tu zakłady Siarkopolu i G.Z.N.F. - Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory Sp. z o.o.

  Tunel pod Martwą Wisłą – tunel drogowy pod dnem Martwej Wisły w Gdańsku, którego otwarcie planowane jest 21 kwietnia 2016 r.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Transport[]

  Połączenie z Śródmieściem umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej linie 106, 138 i 606. Połączenie z Nowym Portem do 31 maja 2016 zapewniała przeprawa promowa przez Martwą Wisłę, utrzymywana pierwotnie przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, a po jego rezygnacji w związku z comiesięcznym deficytem w wysokości ponad 30 tysięcy zł, od 1 maja 2012 obsługę przejęło Miasto Gdańsk. Przeprawa funkcjonowała w godzinach 6.00-19.00. Dodatkowo od 2012 roku, od początku czerwca do końca sierpnia prom funkcjonował również w weekendy w godzinach 10.00 - 18.00. W 2012 przeprawa pasażera pieszego kosztowała 2 zł, rowerzysty 3 zł, pojazdu o masie do 550 kg 4 zł, a pojazdu o masie do 3,5 t - 6 zł. Prom przewoził dziennie nawet 2 tysiące pasażerów.

  Przeróbka (dawniej Zawiśle, Przerabka, Trojan, niem. Troyl) – osiedle administracyjne Gdańska o charakterze przemysłowo-mieszkaniowym, położone we wschodniej części miasta na Wyspie Portowej.Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.

  Oddany do użytku w 2016 roku Tunel pod Martwą Wisłą ma swój wschodni wlot na terenie Wisłoujścia i łączy Trasę Słowackiego z Trasą Sucharskiego.

  Obiekty[]

 • Twierdza Wisłoujście pod zarządem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • Komisariat Wodny Policji
 • Polski Klub Morski

 • Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)
  2. Jednostki morfogenetyczne Gdańska
  3. Znaki na "Pannie". Pamiątki wielkich gdańskich powodzi. trojmiasto.gazeta.pl, 14 lipca 2012.
  4. Zjazd gdańszczan z Wisłoujścia. gdansk.naszemiasto.pl, 4 września 2010.
  Port Północny – część portu morskiego Gdańsk, leżąca bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. Przeładowuje się tu głównie ładunki masowe, węgiel i ropę naftową oraz kontenery.Wyspa Portowa (Wyspa Stogi) – wyspa w Gdańsku, otoczona wodami Zatoki Gdańskiej i Martwej Wisły. Powierzchnia wynosi 26,4 km² .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakręt Pięciu Gwizdków – znajduje się w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły ku Zatoce Gdańskiej. Jest miejscem, gdzie Martwa Wisła przechodzi w Kanał Portowy.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Gdańsk, decyzją Rady Miasta, podzielony jest na 34 jednostki pomocnicze zwane - zależnie od liczby mieszkańców jednostki - dzielnicami i osiedlami. Mieszkańcy dzielnic mają prawo tworzyć jednostki pomocnicze gminy - rady dzielnic i osiedli. Do 2010 roku w Gdańsku działało 10 rad osiedli. Utworzono je w dzielnicach Brzeźno, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Młyniska, Olszynka, Osowa, Rudniki, Strzyża oraz Wyspa Sobieszewska.
  Miasto Gdańsk we współczesnych granicach administracyjnych, współtworzone jest przez sześć okręgów historycznych:
  Oblężenie Gdańska – starcie zbrojne, które miało miejsce w 1807 roku, w trakcie wojny z IV koalicją antyfrancuską. Wojska napoleońskie w niespełna trzy miesiące zmusiły garnizon miasta do kapitulacji. Utworzone zostało Wolne Miasto Gdańsk, które istniało do roku 1813.
  Nowy Port (kaszb. Fôrwôter, niem. Neufahrwasser) – osiedle Gdańska położone przy ujściu Martwej Wisły. Graniczy od zachodu z Brzeźnem, od południa z Letnicą, a przez Martwą Wisłę z Przeróbką. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy. Wzdłuż nabrzeży rozciągają się tereny Portu Gdańsk.
  Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Symbol wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.