• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wirtembergia-Badenia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rejencja Karlsruhe (niem. Regierungsbezirk Karlsruhe) – jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Karlsruhe. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Rejencja Stuttgart (niem. Regierungsbezirk Stuttgart) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Stuttgarcie. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Trzy kraje związkowe tworzące Badenię-Wirtembergię - Wirtembergia-Badenia oznaczona kolorem niebieskim

  Wirtembergia-Badenia (niem. Württemberg-Baden) - dawny kraj niemiecki i jeden z założycielskich krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec ze stolicą w Stuttgarcie, istniejący w latach 1946-1952.

  Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem. A8 (skrót od Autobahn 8, inaczej BAB 8 = Bundesautobahn 8)– niemiecka autostrada nr 8, prowadząca na swoim pierwszym odcinku od granicy Niemiec z Luksemburgiem w Perl przez Merzig, Saarlouis, Neunkirchen, Zweibrücken do Pirmasens.

  Wirtembergia-Badenia powstała poprzez zjednoczenie okupowanych przez wojska amerykańskie terytoriów stanowiących niegdyś północne części Wirtembergii oraz Badenii. Południową granicę amerykańskiej strefy okupacyjnej ustalono tak, że w jej obrębie znalazły się wszystkie powiaty, przez które przebiegała autostrada Karlsruhe-Monachium (obecnie autostrada A8). 21 grudnia 1945 roku amerykańskie władze okupacyjne powołały tymczasowe przedstawicielstwo ludowe dla dawnych północnych terytoriów Badenii i Wirtembergii, składające się z przedstawicieli partii antynazistowskich, burmistrzów i starostów powiatowych, a także przedstawicieli organizacji zawodowych, uczelni oraz kościołów. Stolicą tak utworzonego kraju został Stuttgart, największe miasto na jego terenie i wcześniejsza stolica Wirtembergii. Wirtembergia-Badenia miała 3,5 miliona mieszkańców i powierzchnię 15.700 km². 30 czerwca 1946 wybrano Krajowe Zgromadzenie Konstytucyjne (Verfassunggebende Landesversammlung). Konstytucja kraju powstała w październiku 1946 roku, zaś 24 listopada została przyjęta w referendum, połączonym z wyborami do pierwszego parlamentu krajowego (landtagu). Kraj dzielił się na dwie jednostki administracyjne grupujące badeńskie i wirtemberskie terytoria - okręgi krajowe (Landesbezirke}, pełniące rolę analogiczną do rejencji. Okręg Badenia ze stolicą w Karlsruhe był w przybliżeniu o połowę mniejszy od okręgu Wirtembergia.

  Badenia (wcześniej Badenia Południowa, niem. Baden, Südbaden) - dawny kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec ze stolicą we Fryburgu Bryzgowijskim, istniejący w latach 1947-1952 (wcześniej, od 1945, jako jednostka administracyjna francuskiej strefy okupacyjnej).Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Wraz z utworzeniem Republiki Federalnej Niemiec, 23 maja 1949 roku, Wirtembergia-Badenia weszła w jej skład. Artykuł 29. Konstytucji Federalnej umożliwiał zmiany granic krajów federalnych, „w celu zapewnienia, że kraje pod względem wielkości i wydolności są w stanie skutecznie pełnić swe zadania“. Ażeby uniknąć działania ze strony federacji, kraje Wirtembergia-Badenia, Badenia oraz Wirtembergia-Hohenzollern przeprowadziły 24 września 1950 roku referendum sondażowe, zaś 16 grudnia następnego roku wiążące referendum w sprawie zjednoczenia. W obydwu głosowaniach przeważali w Wirtembergii-Badenii zwolennicy zjednoczenia. 25 kwietnia 1952 roku powstał kraj związkowy Badenia-Wirtembergia.

  Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

  Z obszaru Wirtembergii-Badenii utworzono dwie rejencje: rejencja Wirtembergia Północna ze stolicą w Stuttgarcie została później przekształcona w rejencję Stuttgart, zaś rejencja Badenia Północna ze stolicą w Karlsruhe w rejencję Karlsruhe.

  Funkcję premiera kraju Wirtembergia-Badenia pełnił przez trzy kadencje Reinhold Maier z Demokratische Volkspartei.

  Okupacja aliancka Niemiec i Austrii – po zwycięstwie nad III Rzeszą, Alianci podzielili ją (teren dzisiejszych Niemiec i Austrii) na strefy okupacyjne 4 zwycięskich mocarstw. Istniały one w latach 1945–1949 w Niemczech i 1945–1955 w Austrii.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ustawa zasadnicza (niem. Grundgesetz für die Bundesrepublik Deutschland, skrót GG) – podstawowy akt prawny w niemieckim systemie prawnym.
  Landtag – to parlament jednego z krajów związkowych Niemiec. Landtagi działają na podstawie konstytucji danego kraju związkowego i mają swoją siedzibę w ich stolicach. Landtagi tworzą konstytucje krajów związkowych oraz prawodawstwo danych krajów związkowych, poza zakresem określonym przez ustawę zasadniczą Niemiec jako leżący w kompetencjach Bundestagu.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Kościół – organizacja utworzona przez wspólnotę religijną i duchowieństwo określonej religii, kierująca się doktryną religijną, posiadająca ścisłe normy kultu religijnego, moralności i własne zasady prawne.
  Rejencja (okręg administracyjny, regencja, niem. Regierungsbezirk) - jednostka administracyjna w kilku krajach związkowych Niemiec, podległa rządowi krajowemu. Na czele rejencji stoi prezydent rejencji (Regierungspräsident).
  25 kwietnia jest 115. (w latach przestępnych 116.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 250 dni.
  Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.