Wirgiliusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wirgiliusz (także Wergiliusz) – imię męskie pochodzenia łacińskiego od rzymskiego rodu Virgilius (pol. Wirgiliusz, Wergiliusz). Zazwyczaj wymienia się dwóch świętych o tym imieniu: biskupa Salzburga i biskupa z Arles .

Virgilio Noè (ur. 30 marca 1922 w Zelata di Bereguardo, zm. 24 lipca 2011 w Rzymie), włoski duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Żeńskim odpowiednikiem jest Wirgilia.

Wirgiliusz imieniny obchodzi 5 marca i 27 listopada, jako wspomnienie świętych.

Znane osoby noszące imię Wirgiliusz lub Wergiliusz:

 • św. Wirgiliusz z Salzburga
 • św. Wirgiliusz z Arles
 • Virgilio Noè – włoski duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał
 • Wergiliusz – poeta rzymski
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wigiliusz (imię)
 • Virgil
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wirgiliusz. Deon.pl. [dostęp 2013-01-05].
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni. Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Warto wiedzieć że... beta

  Wirgiliusz z Arles (ur. ok. 550 w południowej Galii, zm. ok. 610-618) – biskup Arles, cysterski zakonnik (OCist.) i opat, wikariusz papieski, święty Kościoła katolickiego.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Wigiliusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego, pochodzące od łacińskiego vigilus, i oznaczające "który czuwa, czuwający". Wśród świętych – V-wieczny święty Wigiliusz, biskup Trydentu, jeden z Ojców Kościoła.
  Publius Vergilius Maro (ur. 15 października 70 p.n.e., zm. 21 września 19 p.n.e.) – poeta rzymski epoki augustiańskiej, autor Eneidy – eposu narodowego Rzymian.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Wirgiliusz z Salzburga, również Wergiliusz, celt. Fergal (ur. ok. 700, zm. 27 listopada 784) – irlandzki misjonarz celtyckiego i anglosaskiego pochodzenia, benedyktyński opat klasztoru św. Piotra, ordynariusz i biskup diecezji Salzburga, apostoł Karyntii, uczony (teolog, astronom, filozof), ewangelizator, święty Kościoła katolickiego.

  Reklama