Wireless Markup Language

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wireless Markup Language (WML) – standardowy język używany do tworzenia oraz kodowania stron i serwisów Internetowych wyświetlanych na urządzeniach przenośnych korzystających z WAP. WML jest aplikacją języka XML i został zaprojektowany z myślą o urządzeniach o niewielkiej mocy obliczeniowej, niewielkiej pamięci operacyjnej i powolnym dostępie do Internetu – przykładem są tu telefony komórkowe.

XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.

Głównymi zaletami, a zarazem zadaniami języka WML jest możliwość obsługi i formatowania dowolnych elementów graficznych oraz tekstowych. Kod WML zawarty jest w pliku, odpowiadającemu danej witrynie internetowej po podaniu odpowiedniego adresu URL. Język WML umożliwia kodowanie różnego rodzaju stron, oraz tworzenie spersonalizowanych skryptów i mechanizmów wykonawczych, poprzez zastosowanie odpowiednich wartości zmiennych, których podanie na wejście układu odpowiada wymuszeniu (reakcji, efektowi) na jego wyjściu.

Moc obliczeniowa komputera – liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w określonej jednostce czasu. HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

Możliwości języka WML 1.0 zostały ograniczone w porównaniu z językiem HTML, ze względu na rodzaj obsługiwanych informacji i metody ich prezentacji.

Obecnie zalecaną wersją WML-a jest 2.0. WML 2.0 oparty na XHTML 1.1 (w obrębie znaczników Basic XHTML-a). W WML-u 2.0 znajdują się znaczniki i atrybuty z wersji 1.0, ale zaleca się stosowanie modulacji XHTML. W przyszłości WML zostanie całkowicie zastąpiony wersjami XHTML-a.

WML to nie tylko język programowania. Struktura stron WAP oparta jest na kartach WML, które w odróżnieniu od dokumentów HTML, mogą zawierać już w sobie szereg stron i podstron. Pobrana na telefon komórkowy karta WML zawiera już w sobie sposób nawigacji danej strony WAP, sposób jej prezentacji na wyświetlaczu telefonu oraz mechanizm odpowiadający za wywołanie innych kart WML. Dzięki zastosowaniu WML, stało się możliwe zapisanie całego serwisu WAP (bez spersonalizowanych skryptów) w postaci jednej karty, która może być pobrana jednorazowo na telefon komórkowy, a użytkownik może ją przejrzeć bez podłączenia do Internetu (w wybranych modelach telefonów).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.


Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.Język programowania – zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje.
Warto wiedzieć że... beta

Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Język znaczników (ang. markup language) – format dokumentu, który obok tekstu zawiera także dodatkowe informacje, które go opisują. Te dodatkowe informacje, na przykład na temat wyglądu czy znaczenia fragmentu dokumentu, są wyrażane poprzez wplecione w tekst znaczniki.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama