• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winston Dookeran

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.The London School of Economics and Political Science lub London School of Economics, LSE – część University of London, jedna z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych, która miała prawdopodobnie większy wpływ na kształt współczesnego świata politycznego niż jakakolwiek inna instytucja uniwersytecka.
  Trynidad – wyspa w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim, u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej; położona w państwie Trynidad i Tobago, największa i najbardziej zaludniona z 23 wysp tego państwa; 4,8 tys. km², 1 mln mieszk. (1980). Leżące w Trynidadzie miasto Toco przez kilka lat było kolonią lenną Księstwa Kurlandii i Semigalii.
  Winston Dookeran w 2013.

  Winston Dookeran (ur. 24 czerwca 1943 w Rio Claro, Trynidad), trynidadzko-tobagijski polityk, ekonomista, lider Kongresu Ludu (Congress of the People, COP), członek parlamentu. Pełnił obowiązki premiera w czasie zamachu stanu w lipcu 1990.

  Życiorys[]

  Winston Dookeran urodził się w 1943. W 1966 ukończył ekonomię i matematykę na Uniwersytecie Manitoba w Kanadzie. Następnie do 1969 kontynuował naukę w London School of Economics w Wielkiej Brytanii.

  Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.Basdeo Panday (ur. 25 maja 1933 w Princes Town) - polityk Trynidad i Tobago. Przewodniczący Zjednoczonego Kongresu Narodowego, Hindus, piąty premier tego kraju od 10 listopada 1995 do 23 grudnia 2001. Po przegranych wyborach lider opozycji. Był oskarżony o malwersacje finansowe.

  Po zakończeniu nauki wykładał ekonomię na Uniwersytecie Indii Zachodnich (1971-1986). W 1981 został po raz pierwszy wybrany członkiem parlamentu jako kandydat Zjednoczonego Frontu Pracy (United Labour Front) w okręgu Chaguanas. W 1986 wszedł po raz drugi do parlamentu z listy Narodowego Sojuszu na rzecz Odbudowy (National Alliance for Reconstruction), koalicji wyborczej Zjednoczonego Frontu Pracy. W gabinecie premiera Arthura Robinsona objął stanowisko ministra planowania i mobilizacji (1986-1991). Został również wybrany wiceprzewodniczącym Narodowego Sojuszu na rzecz Odbudowy.

  Arthur Napoleon Raymond Robinson (ur. 16 grudnia 1926, Calder Hill na wyspie Tobago), polityk Trynidadu i Tobago, trzeci prezydent tego kraju od 19 marca 1997 do 17 marca 2003, trzeci premier państwa od 18 grudnia 1986 do 17 grudnia 1991.Kongres Ludu (ang. Congress of the People) - południowoafrykańska partia polityczna założona w 2008 przez byłych członków Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

  27 lipca 1990 muzułmańskie ugrupowanie Jamaat al Muslimeen dokonało zamachu stanu. W wyniku opanowania siedziby rządu, premier Robinson i większość członków jego gabinetu zostali wzięci na 6 dni jako zakładnicy. W tym czasie Dookeran, przebywający w chwili zamachu poza budynkiem rządu, pełnił obowiązki szefa rządu. 1 sierpnia 1990 zamachowcy poddali się, a premier został uwolniony.

  Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UNECLAC, ECLAC, CEPAL, ang. United Nations Economic Commission for Latin America and the Caribbean, hiszp. Comisión Económica para América Latina y el Caribe) – komisja regionalna Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołana w 1948 roku przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Celem UNECLAC jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz integracji krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Siedziba organizacji znajduje się w Santiago.Wybory parlamentarne na Trynidadzie i Tobago w 2010 roku – wcześniejsze wybory do Izby Reprezentantów Trynidadu i Tobago, przeprowadzone 24 maja 2010. Zwycięstwo odniosła koalicja partii opozycyjnych Partnerstwo Ludowe na czele z Kamlą Persad-Bissessar.

  W wyborach parlamentarnych w 1991 poniósł porażkę i nie zdobył mandatu. W latach 1996-1997 był ekonomistą w Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UNECLAC).

  W lipcu 1997 został prezesem Banku Centralnego Trynidadu i Tobago. Stanowisko zajmował do 2002, kiedy po raz trzeci dostał się do parlamentu jako członek Zjednoczonego Kongresu Narodowego (United National Congress, UNC). W październiku 2005 zastąpił na stanowisku przewodniczącego UNC Basdeo Panday'a.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  10 września 2006 ogłosił rezygnację ze stanowiska lidera Zjednoczonego Kongresu Narodowego i powołanie własnej partii - Kongresu Ludu (Congress of the People, COP).

  W wyborach parlamentarnych w listopadzie 2007 COP nie zdobył żadnego mandatu. Przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi w maju 2010 jego partia zawarła koalicję Partnerstwo Ludowe z największą partią opozycyjną Zjednoczony Kongresem Ludowym (UNC). Koalicja odniosła zwycięstwo zdobywając 29 z 41 miejsc w parlamencie.

  Przypisy

  1. Winston Dookeran: Bio (ang.). Winston Dookeran - Official Website, 2 czerwca 2009. [dostęp 2010-05-26].
  2. Trinidad & Tobago Election Date: November 5, 2007 (ang.). Angus Reid Global Monitor. [dostęp 2010-05-26].
  3. Trinidad's new prime minister vows to heal rifts (ang.). Reuters, 25 maja 2010. [dostęp 2010-05-26].
  4. Trinidad Newsday: Kamla Persad-Bissessar 1st Woman Prime Minister (ang.). NowPublic, 25 maja 2010. [dostęp 2010-05-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Winstona Dookerana (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.