• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winona - Minnesota

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Winona – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Minnesota, siedziba hrabstwa Winona. W 2010 roku liczyło 27 592 mieszkańców. Miasto położone jest w dolinie Hiawatha Valley, nad rzeką Missisipi. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł w te rejony był franciszkański misjonarz Louis Hennepin, czego dokonał około 1680 roku. Wkrótce jego śladem podążyli inni misjonarze oraz handlarze futrem. Miasto założone zostało w 1851 roku i początkowo nazwane zostało Montezuma. Wkrótce otrzymało jednak imię legendarnej indiańskiej księżniczki, Winony. Na przełomie XIX i XX w miejscowości działał poeta i dziennikarz Hieronim Derdowski (zm. 1902 tamże), na miejscowym cmentarzu spoczywa polski duszpasterz polonijny i kapelan powstania styczniowego o. Berard Józef Bulsiewicz.

  Hrabstwo Winona (ang. Winona County) – hrabstwo w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1661 km². Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 liczyło 51 461 mieszkańców. Siedzibą administracyjną hrabstwa jest Winona.Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.

  Miasta partnerskie[]

  Miasto Winona ma dwa miasta partnerskie:

  Berard Bulsiewicz, właśc. Józef Bulsiewicz (ur. 1837 lub 26 lutego 1838 w Jabłonicy, zm. 20 kwietnia 1896 w Duluth) – polski zakonnik, bernardyn, kaznodzieja lwowski, przyrodnik, działacz patriotyczny i polonijny w Stanach Zjednoczonych, pedagog, publicysta i wydawca, kapelan powstania styczniowego.Hieronim Derdowski, (kaszb.: Hieronim Derdowsczi lub Jarosz Derdowsczi) (ur. 9 marca 1852 w Wielu w ówczesnym powiecie chojnickim, zm. 13 sierpnia 1902 r. w Winonie, Minnesota, USA) – poeta kaszubski, humorysta, dziennikarz, wydawca prasy emigracyjnej w USA. Autor powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski", autor Marsza Kaszubskiego. Uczył się w progimnazjum w Kurzętniku. Patron I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach.
 • Polska Bytów
 • Japonia Misato
 • Przypisy

  1. American FactFinder – Community Facts: (ang.). [dostęp 2013-05-03].
  2. Winona (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2013-05-05].
  3. Sister Cities (ang.). [dostęp 2013-05-03].
  Zakony i zgromadzenia franciszkańskie – zakony i zgromadzenia zakonne Kościoła katolickiego, założone lub współzałożone przez św. Franciszka z Asyżu, bądź odwołujące się do jego osoby i duchowości. Obok nich istnieją zgromadzenia lub stowarzyszenia nawiązujące do św. Franciszka, ale pozostające poza obrębem Kościoła katolickiego.Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.