• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winnipesaukee

  Przeczytaj także...
  Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca lub lądolodu, charakterystyczny dla obszarów młodoglacjalnych. Woda tych jezior nie jest roztopową wodą lodowcową, bo ta dawno uległa wymianie, a nawet w pewnych przypadkach w jeziorze nigdy nie było wód roztopowych. W niektórych miejscach pojawiły się stale podmokłe obszary bagien i torfowisk.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Hrabstwo Belknap (ang. Belknap County) – hrabstwo w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 468,55 mil² (1213,54 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 60 088 mieszkańców.

  Winnipesaukee (ang. Lake Winnipesaukee) – jezioro w Stanach Zjednoczonych, największe jezioro stanu New Hampshire, położone w jego środkowej części, na terenie hrabstw Belknap i Carroll, u podnóża Gór Białych.

  Winnipesaukee jest jeziorem polodowcowym. Liczy 186 km² powierzchni, rozciąga się na długości około 32 km i mierzy do 19 km szerokości. Cechuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową, z licznymi zatokami. Na jego obszarze znajduje się około 275 wysp. Lustro wody znajduje się na wysokości 153 m n.p.m.

  Hrabstwo Carroll (ang. Carroll County) – hrabstwo w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 992,24 mil² (2569,89 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 47 818 mieszkańców.Góry Białe (ang. White Mountains, fr. Montagnes Blanches) - pasmo górskie w Ameryce Północnej, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych (stany New Hampshire i Maine), na północ od Bostonu, stanowiące najwyższą część Appalachów Północnych. Niewielka część znajduje się również w Kanadzie (prowincja Quebec). Długość ok. 400 km, przebieg południkowy. Zbudowane ze skał krystalicznych i osadowych (piaskowce, łupki, wapienie), intrudowanych skałami magmowymi. Wznoszą się do 1917 m n.p.m. (Góra Waszyngtona).

  Jezioro stanowi ośrodek rekreacji (w okresie letnim – rejsy wycieczkowe, wędkarstwo, zimą – żeglarstwo lodowe, wędkarstwo podlodowe).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lake Winnipesaukee (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-11-13].
  2. Lake Winnipesaukee (ang.). Visit the USA. [dostęp 2018-11-13].
  3. Lake Winnipesaukee (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2018-11-13].
  Wędkarstwo podlodowe – rodzaj hobby i sportu, polegający na połowie ryb spod lodu. Praktykowane na zamarzniętych akwenach. Zasady połowu w Polsce regulowane są przez Polski Związek Wędkarski, zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW, w tym m.in.:
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.757 sek.