• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winnipeg - jezioro

  Przeczytaj także...
  Agassiz – lodowcowe jezioro utworzone w plejstocenie przed czołem lądolodu północnoamerykańskiego. Obejmowało 134 tys. km², stanowiąc największy słodkowodny akwen w tych czasach. Nazwane od szwajcarskiego przyrodnika Louisa Agassiza, który jako pierwszy przedstawił hipotezę wielkiego zlodowacenia. Jezioro to wielokrotnie było drenowane i spływało do Atlantyku. Ostatni i największy spływ jeziora miał miejsce ok. 8,4 tys. lat BP we wczesnym Atlantyku (holocen) i wywołał gwałtowne i krótkie oziębienie zwane wydarzeniem 8,2 tys. lat BP (ang. 8.2 ka event).Gimli jest miasteczkiem w południowo-centralnej Manitobie w Kanadzie. Liczy 1657 mieszkańców, którzy są głównie islandzkich korzeni.
  Nelson – rzeka w południowej Kanadzie. Jej długość wynosi 643 km, a powierzchnia dorzecza 1,1 mln km². Rzeka bierze swój początek w jeziorze Winnipeg. Przepływa przez wiele jezior i wodospadów (m.in. Stephens Lake, Split Lake, Sipiwesk Lake). Uchodzi do Zatoki Hudsona koło Port Nelson. Głównym dopływem jest rzeka Burntwood.

  Winnipeg (ang. Lake Winnipeg, fr. Lac Winnipeg) – jezioro słodkowodne w środkowej części Ameryki Północnej. Leży w Kanadzie, w prowincji Manitoba, około 55 km na północ od miasta Winnipeg. Z powierzchnią 23 750 km² jest siódmym co do wielkości jeziorem w Kanadzie i dziesiątym na świecie. Długość jeziora wynosi 416 km, głębokość średnia 12 m, głębokość maksymalna 18 m (według innych źródeł 36 m), a wysokość nad poziomem morza 217 m.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Winnipeg Beach – miejscowość w Kanadzie w regionie Interlake prowincji Manitoba. Znajduje się na zachodnim brzegu jeziora Winnipeg, około 56 km na północ od miasta Winnipeg. Graniczy z Gimli, St. Andrews oraz Dunnottar. Zamieszkana przez 1011 osób (2011).

  Jezioro Winnipeg jest pozostałością po istniejącym do ok. 8000 lat temu w tej części kontynentu amerykańskiego ogromnym (o powierzchni szacowanej na ok. 134 tys. km²) lodowcowym jeziorze Agassiz.

  Hydrologia[ | edytuj kod]

  Powierzchnia zlewni jeziora Winnipeg wynosi 982 900 km² (w tym 802 900 w Kanadzie), czyli ponad 40 razy więcej niż powierzchnia samego jeziora. Jest to najwyższy taki stosunek w Ameryce Północnej. Zlewnia obejmuje obszary w Albercie, Manitobie, Ontario i Saskatchewan a także w amerykańskich stanach: Minnesota i Dakota Północna.

  Winnipeg (ang. Winnipeg River, fr. Rivière Winnipeg) – rzeka w Kanadzie płynąca na północny zachód z Jeziora Leśnego do Jeziora Winnipeg przez prowincje Ontario i Manitobę. Ma 235 km długości od miasta Kenora do jej ujścia w Jeziorze Winnipeg. Dział wodny rzeki ma powierzchnię 106 500 km², znajduje się głównie w Kanadzie. Około 29 000 km² działu wodnego leży na terenie północnej Minnesoty w Stanach Zjednoczonych. Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  Tylko jedna rzeka – Nelson wypływa z jeziora, w kierunku północnym. Średni roczny przepływ wynosi 2066 m³ na sekundę. Nelson uchodzi do Zatoki Hudsona.

  Winnipeg posiada wiele dopływów. Saskatchewan przepływa wcześniej przez jezioro Cedar w północno-zachodniej części, Red River uchodzi od południa, a Winnipeg od południowego wschodu. Te trzy rzeki dostarczają około 60% wody wpływającej do Winnipeg. Oprócz tego do jeziora uchodzą m.in. Dauphin, Bloodvein, Berens, Poplar i Manigotagan.

  Saskatchewan (ang. Saskatchewan River, fr. Rivière Saskatchewan) – rzeka w Kanadzie, w prowincjach Saskatchewan i Manitoba. Powstaje z połączenia rzek Saskatchewan Południowy i Saskatchewan Północny. Długość rzeki od tego miejsca wynosi 550 km, a licząc od źródeł Saskatchewanu Południowego - 1928 km. Saskatchewan uchodzi do jeziora Winnipeg (wcześniej przepływając przez jezioro (Cedar) - tym samym należy do dorzecza rzeki Nelson i zlewiska Zatoki Hudsona.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Miejscowości nad jeziorem[ | edytuj kod]

 • Grand Beach
 • Lester Beach
 • Riverton
 • Gimli
 • Winnipeg Beach
 • Victoria Beach
 • Hillside Beach
 • Pine Falls
 • Manigotagan
 • Berens River
 • Bloodvein First Nation
 • Sandy Hook
 • Albert Beach
 • Hecla Village
 • Grand Rapids
 • Miasto Winnipeg leży około 80 km na południe od jeziora.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Red River (fr. Rivière Rouge) – rzeka w USA i Kanadzie. Długość 500 km, średni przepływ 240 m³/s, powierzchnia dorzecza 297 000 km². W Stanach Zjednoczonych często używa się nazwy Red River of the North dla odróżnienia od tak samo nazywającej się rzeki na granicy stanów Teksas i Oklahoma.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Winnipegosis
 • Warto wiedzieć że... beta

  Berens - rzeka w kanadyjskich prowincjach Ontario i Manitoba. Wypływa z jeziora Pringle w Ontario w kierunku jeziora Winnipeg
  Cedar (ang. Cedar Lake) – jezioro w Ameryce Północnej, w kanadyjskiej prowincji Manitoba, położone na północ od jeziora Winnipegosis. Przepływa przez niego rzeka Saskatchewan, która łączy go z położonym bardziej na wschód jeziorem Winnipeg.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.
  Bloodvein First Nation – miejscowość i rezerwat Indian w Manitobie w Kanadzie, nad brzegiem jeziora Winnipeg i nad rzeką Bloodvein. Populacja na koniec 2019 roku wynosiła 1918 osób, w tym 1176 na terenie rezerwatu.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.