• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winibald

  Przeczytaj także...
  Wunibald z Heidenheim (ur. 701 w Wesseksie w Anglii, zm. 18 grudnia 761 w Heidenheim w Niemczech) – opat klasztoru w Heidenheim i święty Kościoła katolickiego. Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.

  Winibald, Wunibald, Winebaldimię męskie pochodzenia germańskiego, złożone z członów wunne- (wünne, wunni, wunne) – „przyjaciel” i -bald – „mocny, odważny, zuchwały”. Patronem tego imienia jest św. Wunibald z Heidenheim w Bawarii (VIII wiek), brat św. Willibalda. Forma Winibald jest późniejsza i bardziej rozpowszechniona w Polsce.

  Winibalda — imię żeńskie pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Winibald, Wunibald, Winebald, złożonego z członów wunne- (wünne, wunni, wunne) — "przyjaciel" i -bald — "mocny, odważny, zuchwały". Patronem tego imienia jest św. Wunibald z Heidenheim w Bawarii (VIII wiek), brat św. Wilibalda.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.

  Winibald, Wunibald, Winebald imieniny obchodzi 18 grudnia.

  Żeński odpowiednik: Winibalda

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 6, Kraków: Wydawnictwo WAM - Księża Jezuici, 2007, ISBN 978-83-7318-736-8, OCLC 831184951.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Willibald z Eichstätt (ur. 22 października 700 w Wessex w Anglii, zm. 7 lipca 787 lub 789 w Eichstätt w Bawarii) – biskup Eichstätt i święty Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.603 sek.