• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winebagowie

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Iowa, Iowaowie, Ioway, Báxoje - Indianie Ameryki Północnej z rodziny Dakotów. Współcześnie wyróżnia się Iowów z Oklahomy oraz Iowów z Kansas i Nebraski.
  kobieta z plemienia Winebago wyprawiająca skórę

  Winebagowie (nazwa własna Ho Chunk, ang. Winnebago) — plemię leśnych Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, które pierwotnie zamieszkiwało rejon dzisiejszego miasta Green Bay w stanie Wisconsin. Język Winebagów był niemal identyczny z dialektami trzech innych siouańskich plemion – Otów, Iowa i Myzurów, ale sposobem życia bardziej przypominali oni swoich algonkińskich sąsiadów. W języku Sauków i Lisów nazywano ich „Ludem znad Brudnej Wody”, co sprawiło, że europejscy osadnicy przezywali ich czasem „śmierdzielami”.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Winebagowie walczyli po stronie Anglików podczas rewolucji amerykańskiej i podczas wojny roku 1812, zaś w wojnie Czarnego Jastrzębia opowiedzieli się po stronie Sauków i Lisów. Po tej wojnie przyjęli pokojową postawę.

  W latach 1825 i 1832 zmuszeni zostali do odstąpienia swych terytoriów na południe od rzek Wisconsin i Fox i do udania się do rezerwatu na zachód od rzeki Missisipi. Nazwa ich przetrwała w nazwie jeziora w Wisconsin, hrabstw w stanach Iowa, Illinois i Wisconsin, a także miejscowości w Illinois, Minnesocie, Nebrasce i Wisconsin.

  Missouri (ang. Missouri) - plemię Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, które zamieszkiwało nad brzegami rzeki Missouri w pobliżu ujścia rzeki Grand. Wojny i choroby przywleczone przez białych niemal wyniszczyły ich doszczętnie. Nieliczni, jacy przetrwali do dziś, występują jako Otoe i mieszkają w rezerwacie Otoe w Oklahomie. Nazwa plemienia ma oznaczać "Lud Dłubanek". W związku z tym, że przez wiele lat nazwę rzeki Missouri tłumaczono jako "Wielka Błotnista (rzeka)", uważano, że nazwa plemienia musi znaczyć to samo. Dopiero późniejsze badania (w XX wieku) dowiodły, że Missouri swą nazwę wywodzili od łodzi, nie od rzeki.Saukowie, właściwie Osakiwugi (ang. Sac) - plemię Indian Ameryki Północnej należące do algonkińskiej rodziny językowej, kulturowo powiązane z plemionami Kickapoo i Potawatomich.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oto (ang. Otoe) – Indianie Ameryki Północnej mówiący językiem chiwere z rodziny siouańskiej. Zamieszkiwali oni pierwotnie dolinę dolnego biegu rzeki Nemaha, dokąd przybyli z okolic Wielkich Jezior. Przystosowali się do konnego, pół-koczowniczego trybu życia obszaru Prerii, prowadząc polowania na bizony, które odgrywały centralną rolę w ich diecie, jak i kulturze.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².
  Green Bay – miasto w USA, siedziba hrabstwa Brown, w północno-wschodniej części stanu Wisconsin, port przy ujściu rzeki Fox od jeziora Michigan. Leży na wysokości 177 m n.p.m., ok. 180 km na północ od Milwaukee. Miasto o powierzchni 140,7 km² liczy sobie 101 203 mieszkańców (2006), a średnia gęstość zaludnienia wynosi 719,3 osób/km².
  Czarny Jastrząb (ang. Black Hawk, właśc. Ma-ka-tai-me-she-kia-kiak, ur. 1767 - zm. 3 października 1838) - wódz wojenny Sauków i Lisów.
  Wisconsin - rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ Missisipi o długości 692 km; przepływa przez stan Wisconsin. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 31 805 km².
  Lisy (nazwa własna: Meshkwakihug lub Mesquakie ("ludzie czerwonej ziemi"), ang. Fox) — Indianie Ameryki Północnej, którzy zamieszkiwali obszar Prerii. Posługiwali się językiem z grupy algonkin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.