Windsor (Ontario)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windsor – miasto (ang. city) w Kanadzie, w prowincji Ontario w hrabstwie Essex. Położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Detroit, na samej granicy z USA i miastem Detroit.

Saltillo - miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

Pierwszą osadą w okolicach dzisiejszego miasta było francuskie Petite Côte założone w 1749. W 1767 roku utworzono pierwszą na tych terenach parafię katolicką „Our Lady of the Assumption”. W 1794 po Wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych powstaje osada pod nazwą „Sandwich”. W 1838 roku miasto było miejscem bitwy podczas rebelii w Górnej Kanadzie. Windsor zostało założone jako wieś w 1854 roku.

Zack Adam Kassian (ur. 24 stycznia 1991 w Windsor) – kanadyjski zawodowy hokeista na lodzie grający na pozycji napastnika.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Liczba mieszkańców Windsor wynosi 216 473. Język angielski jest językiem ojczystym dla 67,4%, francuski dla 2,8% mieszkańców (2006).

Windsor jest 19. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Przejście graniczne Windsor – Detroit jest jednym z największych na świecie.

Windsor jest częścią wielkiego obszaru metropolitalnego Detroit/Ann Arbor/Flint/Windsor, który liczy 5,5 mln mieszkańców (dane z 2000) i jest największym regionem metropolitalnym świata położonym w więcej niż jednym kraju.

Fujisawa (jap. 藤沢市 Fujisawa-shi) – portowe miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, metalowy, spożywczy oraz chemiczny.

W mieście działa University of Windsor.

W Windsor urodzili się Shania Twain, Paul Martin, Jacqueline MacInnes Wood, Giles Blunt oraz hokeiści: Cam Fowler, Ed Jovanovski i Zack Kassian.

Sport[ | edytuj kod]

 • Windsor Spitfires – klub hokejowy
 • Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
 • Detroit – rzeka o długości 51 km wypływająca z jeziora St. Clair i wpadająca do jeziora Erie. Wraz z rzeką St. Clair tworzy połączenie między Wielkimi Jeziorami Erie i Huron.Ed Jovanovski (maced. Ед Јовановски; ur. 26 czerwca 1976 w Windsor) – kanadyjski zawodowy hokeista macedońskiego pochodzenia występujący w klubie NHL Florida Panthers, reprezentant Kanady, olimpijczyk z Salt Lake City.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Essex (ang. Essex County) – jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji.
  Cam Matthew Fowler (ur. 5 grudnia 1991 w Windsor, Ontario) – amerykański hokeista pochodzenia kanadyjskiego, reprezentant USA.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Gunsan (kor. 군산시) – miasto w Korei Południowej, w prowincji Jeolla Północna. W 2001 liczyło 277 491 mieszkańców.
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama