Windows Media

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows Media – technologia multimedialna opracowana przez firmę Microsoft. Obejmuje narzędzia Windows Media Format do kodowania i dekodowania audio i wideo, Windows Media Services do publikowania strumieniowego audio i wideo na serwerze, a także Windows Media Player do odtwarzania multimediów.

Windows Media Rights Manager – system zarządzania prawami cyfrowymi (Digital Rights Management, DRM) opracowany przez Microsoft, służący do zabezpieczania cyfrowej treści i dystrybuowania jej przez Internet. Komponenty software’owe pozwalają na publikowanie plików w zaszyfrowanym formacie, konfigurowanie i zarządzanie witryną i związanymi z tym licencjami. Od wersji 6.2 Windows Media Player sprawdza zabezpieczenia, zanim rozpocznie odtwarzanie plików – jeśli nie były one autoryzowane przez licencję w komputerze, WMP odsyła do stosownej witryny po rejestrację.Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.

Natywne formaty[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Windows Media Player
  • Windows Media Audio
  • Windows Media Video
  • Windows Media Rights Manager

  • Windows Media Player (w skrócie WMP) – stworzony przez firmę Microsoft program komputerowy pełniący głównie funkcję odtwarzacza multimedialnego używanego do odtwarzania cyfrowych multimediów: plików dźwiękowych, wideo, grafik na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a także na urządzeniach zgodnych ze specyfikacją Pocket PC i innych z systemem Windows Mobile. Microsoft wydał również wersje aplikacji na komputery Apple Macintosh i Solaris, lecz zaniechał ich kontynuacji. Graficznie, Windows Media Player przypomina program pełniący funkcję klienta BitTorrent i P2P (peer-2-peer) Ares.
    Reklama