• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Windows Live ID

  Przeczytaj także...
  Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.Cyfrowy portfel (ang. digital wallet, e-wallet) – elektroniczny ekwiwalent portfela używany do przeprowadzania transakcji w handlu elektronicznym. Cyfrowy portfel może zawierać wirtualne pieniądze działające podobnie jak czeki podróżne, albo informacje o kartach kredytowych. Portfel może się znajdować w maszynie użytkownika (z cyfrowym certyfikatem) lub na serwerze serwisu oferującego elektroniczne płatności. W ten sposób użytkownik dysponyje "portmonetką" internetową, dzięki której może wygodnie i tanio dokonywać przelewów międzynarodowych, robić zakupy w sklepach internetowych i korzystać z rabatów.
  Liberty Alliance (ang. Przymierze Wolności) powstało w 2001 roku przy udziale około 30 organizacji by ustanawiać otwarte standardy i wytyczne dla wspólnego zarządzania tożsamością. Osiągnięto ten cel przez wydanie w 2002 roku dokumentu , zawierającego standardy rozwiązywania wielu problemów związanych z uwierzytelnianiem, prywatnością i bezpieczeństwem otaczających zarządzanie tożsamością w środowisku on-line. Stosowany przez wiele organizacji na całym świecie dokument pozwala konsumentom i użytkownikom serwisów i aplikacji e-commerce na uwierzytelnianie i logowanie do sieci lub domeny tylko raz z dowolnej maszyny a potem odwiedzać i używać usług z wielu stron www. Takie podejście nie wymaga od użytkownika ponownego logowania i może wspierać wymagania prywatności ustalone przez użytkownika. Dostępne są , , a także . Specyfikację ID-FF przekazano organizacji OASIS tworząc fundament dla standardu SAML 2.0, który jest teraz uznawany przez Liberty Alliance.

  Konto Microsoft (dawniej Windows Live ID, jeszcze dawniej Microsoft Passport lub .NET Passport) – usługa sieciowa firmy Microsoft, zapewniająca jednorazową identyfikację przy pojedynczym logowaniu i przeprowadzanie bezpiecznych operacji, w tym handlowych i finansowych. Identyfikatory, hasła, numery kart kredytowych, informacje o wysyłce i rachunkach użytkownika są przechowywane na serwerach Microsoftu, co umożliwia dokonywanie zakupów i innych usług bez wielokrotnego logowania się w różnych serwisach kompatybilnych z .NET Passport. Oparty na serwerze system zastąpił wcześniejszy Microsoft Wallet wbudowany w Internet Explorera. Część funkcji witryny Microsoftu korzysta z usług .NET Passport, tak samo jest z wszystkimi usługami Windows Live. Konto Microsoft można połączyć z kontem użytkownika Windows 8 oraz Skype. W związku z wprowadzeniem systemu Windows 8, Microsoft zmienił nazwę usługi z Windows Live ID na Konto Microsoft (ang. Microsoft Account)

  Windows Live – serwis internetowy zbudowany przez firmę Microsoft. Serwis został uruchomiony 1 listopada 2005. Aktualnie ze strony głównej, Live Safety Center, Live Messengera oraz Live Favorites można korzystać bez żadnych zobowiązań.Uwierzytelnianie (ang. authentication) – proces polegający na potwierdzeniu zadeklarowanej tożsamości podmiotu biorącego udział w procesie komunikacji. Celem uwierzytelniania jest uzyskanie określonego poziomu pewności, że dany podmiot jest w rzeczywistości tym, za który się podaje. Spotykane są niepoprawne warianty: autentykacja, autentyfikacja.

  Nazwa identyfikatora jest równoznaczna adresowi e-mail, jednak adres ten może znajdować się w dowolnej domenie.

  Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.Microsoft Wallet – program wyprodukowany przez firmę Microsoft służący do wykonywania zakupów przez internet i innych czynności takich jak przelewy bankowe. Jego praca polegała na przechowywaniu poufnych informacji użytkownika. Posiadał 128 bitowe szyfrowanie algorytmem AES. Został dodany do Microsoft Memphis BETA 1 i do Windows 98 i Windows 98 Wydanie drugie. Był składnikiem opcjonalnym w grupie programów internetowych wybieranych przy instalacji systemu lub później w panelu sterowania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O Windows Phone, owindowsphone.pl [dostęp 2018-02-21] (pol.).
  2. codeguru - Bing

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • cyfrowy portfel
 • Liberty Alliance Project
 • Usługa internetowa (ang. web service) – usługa świadczona poprzez sieć telekomunikacyjną, a w tym sieć komputerową, w szczególności przez Internet.Karta kredytowa – karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pojedyncze logowanie (ang. single sign-on, SSO) – możliwość jednorazowego zalogowania się do usługi sieciowej i uzyskania dostępu do wszystkich autoryzowanych zasobów zgodnych z tą usługą. Technika pojedynczego logowania jest stosowana m.in. w Windows Live, Central Autentication Service (CAS, Yale University).
  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.