• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Windows Aero

  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.
  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.

  Windows Aerograficzny interfejs użytkownika i standardowa kompozycja pulpitu systemów operacyjnych Windows Vista, 7, 8 i 10, wydanego przez firmę Microsoft w styczniu 2007 roku. Aero dzieli się na trzy kompozycje:

 • Aero Glass - posiada m.in: częściowo przezroczyste okna, nowe przyciski nawigacyjne.
 • Aero Standard - połączenie Aero Glass i Aero Basic, używany w Windows Vista Home Basic. Nie posiada przezroczystości, miniaturek na pasku zadań i przełączania pomiędzy oknami.
 • Aero Basic - podobny do interfejsu Luna z Windows XP.
 • AERO jest skrótowcem od angielskiego sloganu Authentic, Energetic, Reflective and Open. Pierwsze wersje interfejsu w jego obecnej postaci pojawiły się w wydaniu 5270 systemu Windows Vista w grudniu 2005.

  Windows Display Driver Model (WDDM) - nowy model sterowników dla kart graficznych działających pod kontrolą systemu Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. Model WDDM jest używany przez sterowniki kart graficznych w celu uzyskania funkcjonalności niezbędnej do wyświetlenia pulpitu i aplikacji przy użyciu Desktop Window Managera. W nowszych systemach Windows (aktualnie Vista, 7 i 8) ów sterownik pozwala na wyświetlanie atrakcyjnych okien, pasków itp. dzięki silnikowi Aero.VRAM – jest to dwu-portowa odmiana pamięci DRAM, kiedyś używana do przechowywania danych ramki obrazu w niektórych kartach graficznych.

  Interfejs użytkownika[ | edytuj kod]

  Interfejs Aero Glass przynosi kilka znaczących różnic w stosunku do Luny z Windows XP oraz stylu klasycznego z wcześniejszych wydań.

  Windows Aero Glass zawiera trójwymiarowe efekty: przełączanie się między aplikacjami (Windows Flip 3D, klawisz logo Windows + Tab), alternatywa dla klasycznego przełączania Alt+Tab oraz animacja minimalizacji i maksymalizacji otwartych okien podobna do tej znanej z OS X. Aero Glass dodatkowo sprawia wrażenie gładkości i przezroczystości elementów interfejsu.

  Luna – domyślny styl pulpitu systemu Microsoft Windows XP. Jest pierwszym stylem graficznym (opartym na bitmapach) w historii stylów do systemów Windows.DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.

  Na starszych komputerach, posiadających słabsze karty graficzne i procesory, te efekty nie zostają uaktywnione i system wygląda porównywalnie do poprzednich wersji.

  Mimo że zdaniem Microsoftu kompozycja Aero Glass nie jest dostępna w wersji Home Basic systemu Windows Vista, istnieją w Internecie poradniki jak uzyskać w tej wersji kompozycję. Niektóre z opisanych sposobów mogą naruszać warunki umowy użytkowania systemu z powodu ingerencji w pliki systemowe.

  Microsoft Design Language (MDL) (dawniej Modern UI) – nazwa języka projektowania interfejsu firmy Microsoft opartego głównie na typografii.Windows 10 — nadchodząca wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Została zaprezentowana 30 września 2014, a jej wydanie planowane jest na przełomie lata i jesieni 2015 roku.

  Najważniejsze zmiany:

 • nowe kreatory, bez stron początkowych, za to z przyciskami Wstecz i Dalej w lewym górnym rogu
 • nowy krój podstawowej czcionki, Segoe UI
 • pasek zadań, ramka wokół okien oraz górna belka aplikacji są półprzezroczystymi, rozmytymi powierzchniami (ich kolor można dowolnie zmieniać)
 • możliwość przełączania aplikacji przez klawisz Windows + Tab z podglądem lub w widoku trójwymiarowym (Flip 3D)
 • aktualizowany na żywo pogląd zminimalizowanych okien aplikacji na pasku zadań, uaktywniany po najechaniu wskaźnikiem myszki
 • Zmiany w Windows 7[ | edytuj kod]

 • Pasek zadań i pasek szybkiego uruchamiania zostały połączone.
 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie paska zadań otwiera tak zwaną jump listę.
 • Przezroczystość okien i paska Start, również gdy okno jest zmaksymalizowane.
 • Aero Snap – przeciągnięcie okna do krawędzi ekranu powoduje rozciągnięcie go na cały ekran lub jego połowę.
 • Aero Shake – minimalizacja wszystkich pozostałych okien za pomocą kliknięcia belki okna i potrząśnięcia.
 • Aero Peek – oglądanie pulpitu przez przezroczyste, otwarte okna.
 • Touch UI – ułatwienie korzystania z tabletu.
 • Zmiany w Windows 8[ | edytuj kod]

  Wraz z wydaniem systemu Windows 8 zaszły zmiany w wyglądzie. Został wprowadzony interfejs zgodny z założeniami Modern UI, którego wyróżnia m.in. usunięcie przezroczystości, zaokrąglonych rogów oraz zmniejszenia ilości cieni. Jednak część efektów graficznych Aero została, w tym przezroczystość paska zadań.

  Jump List (lista szybkiego dostępu) – element interfejsu aero. Pojawił się w Windows 7. Jest to lista zadań, wywoływana kliknięciem prawym przyciskiem myszy na ikonę w pasku zadań, lub przeciągając ją w górę.Shader – krótki program komputerowy, często napisany w specjalnym języku (shader language), który w grafice trójwymiarowej opisuje właściwości pikseli oraz wierzchołków. Technologia ta zastąpiła stosowaną wcześniej jednostkę T&L.

  Wymagania sprzętowe[ | edytuj kod]

  W systemie Windows Vista i Windows 7, by uaktywnić najbogatszą wersję interfejsu Aero – Aero Glass – komputer musi być wyposażony w kartę graficzną sprzętowo zgodną z DirectX 9, mającą Pixel Shader 2.0, sterowniki WDDM oraz minimum 128 MB pamięci graficznej. Bez tych elementów uruchomiona zostanie słabsza wersja interfejsu, nazwana Aero Basic.

  Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.

  W systemie Windows 8 ilość efektów graficznych została ograniczona, dlatego skasowano Aero Glass, a na niezgodnych kartach graficznych interfejs wygląda identycznie, z tym że jest renderowany przez procesor.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jim Allchin: Windowsvistablog.com (ang.).
  2. Funkcja Aero Shake, windows.microsoft.com
  3. Funkcja Aero Peek, windows.microsoft.com
  4. Windows Vista: Capable and Premium Ready PCs (ang.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.
  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.
  Tablet (rzad. digitizer) – urządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.