• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Windows 10  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.

  Windows 10 – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, która została wydana 29 lipca 2015 roku. Do 29 lipca 2016 roku możliwa była darmowa aktualizacja systemu Windows 7 lub 8.1 do Windowsa 10.

  Pierwsze wzmianki o nowym systemie pojawiły się w kwietniu 2014 podczas konferencji Build, organizowanej przez Microsoft, zaś publiczna prezentacja miała miejsce 30 września 2014 roku.

  Windows 10 ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interfejsem użytkownika, wprowadzonych w Windows 8 przez dostosowanie systemu do urządzeń bez ekranów dotykowych (takich jak komputery osobiste i laptopy), przywrócenie menu Start stosowanego jeszcze w Windows 7, system wirtualnego pulpitu i możliwość uruchamiania aplikacji Windows Store zarówno w oknach, jak i w trybie pełnoekranowym, na różnych rodzajach urządzeń. Windows 10 jest dostępny dla laptopów i komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, innych produktów Windows oraz dla konsoli Xbox One.

  cmd.exe – interpreter poleceń stosowany w rodzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows NT (włączając Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista i Windows 7), Windows CE oraz OS/2.Komputer stacjonarny (ang. desktop – na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.

  W kwietniu 2020 roku, według serwisu NetMarketShare, Windows 10 był zainstalowany na 56,08% komputerów osobistych, co daje mu pierwsze miejsce na świecie.

  Rozwój[ | edytuj kod]

  W grudniu 2013 Mary Jo Foley podała informację, że Microsoft pracuje nad uaktualnieniem i dopracowaniem Windows 8 – projekt otrzymał nazwę kodową „Threshold”. Podobnie jak „Blue” (który stał się systemem Windows 8.1), Foley nazwała Threshold „falą systemów operacyjnych” pomiędzy wieloma platformami i systemami Microsoftu, zaplanowanymi na wiosnę 2015 roku. Podała także, że jednym z celów takiego podejścia było stworzenie ujednoliconej platformy programistycznej dla Windows, Windows Phone i Xbox One (wszystkie używają podobnego jądra Windows NT). Spekulowano, że Threshold będzie nazwany „Windows 9” przy jego publicznym wydaniu.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.

  W kwietniu 2014 na konferencji Build Terry Myerson ujawnił zaktualizowaną wersję Windows z możliwością uruchomienia aplikacji Windows Store w oknach pulpitu i tradycyjne menu Start na miejsce ekranu Start używanego w Windows 8. Nowe menu Start wykorzystuje styl z Windows 7 przez wykorzystywanie jedynie części ekranu i używanie listy aplikacji w pierwszej kolumnie w stylu Windows 7. Druga kolumna ukazuje płytki aplikacji w stylu Windows 8. Myerson stwierdził, że te zmiany mogą pojawić się w przyszłych uaktualnieniach. Microsoft przedstawił także koncepcję „uniwersalnej aplikacji Windows”, pozwalającej aplikacjom Windows Runtime być przesyłanymi do Windows Phone 8.1 i Xbox One podczas dzielenia wspólnego kodu źródłowego i pozwalającej danym użytkowników i licencjom aplikacji być udostępnianymi między różnymi platformami.

  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  W lipcu 2014 nowy CEO Microsoftu Satya Nadella wyjaśnił, że firma planowała „usprawnić następną wersję Windows z trzech systemów operacyjnych do jednego pojedynczego łączącego systemu operacyjnego dla ekranów o każdym rozmiarze”, jednoczącym Windows, Windows Phone i Windows Embedded wśród wspólnej budowy i zunifikowanego systemu aplikacji. Jednakże Nadella oświadczył, że te wewnętrzne zmiany nie będą miały wpływu na to, jak systemy operacyjne będą nazywane i sprzedawane. Zrzuty ekranu działającego systemu Windows, które rzekomo miały być Threshold’em wyciekły w lipcu 2014 i ukazywały poprzednio pokazywane menu Start i aplikacje w oknach widoczne w kolejnym zrzucie ekranu we wrześniu 2014 przedstawiające „Windows Technical Preview” o numerze 9834, nowy system wirtualnych pulpitów, centrum powiadomień i nową ikonę Eksploratora Windows zainspirowaną Modern UI.

  Microsoft Edge (pierwotnie opracowany pod kryptonimem Project Spartan) – przeglądarka internetowa firmy Microsoft, aktualnie w fazie rozwoju. Oficjalnie zaprezentowana 21 stycznia 2015 roku, a pierwszy raz wydana w wersji testowej 30 marca 2015 roku. Pierwszy raz pojawi się w systemie Windows 10, którego premiera zaplanowana jest na 29 lipca 2015 roku. Microsoft Edge będzie domyślną przeglądarką nowego systemu, zastąpi Internet Explorer 11 i będzie obsługiwana przez komputery PC, smartfony i tablety.Game Developers Conference (GDC) – coroczne spotkanie profesjonalnych producentów gier komputerowych w San Francisco. Zjazd podzielony jest na część ekspozycyjną, spotkania networkingowe, gale nagród (Independent Games Festival i Game Developers Choice Awards) oraz wykłady i dyskusje prowadzone przez zawodowych twórców gier komputerowych na tematy takie jak: programowanie, design, dźwięk, produkcja, biznes i zarządzanie oraz sztuka.

  Threshold oficjalnie przedstawiony został 30 września 2014 pod nazwą Windows 10; Myerson stwierdził, że Windows 10 będzie „najbardziej wszechstronną platformą” Microsoftu, dostarczającą użytkownikom pojedyncze, ujednolicone środowisko dla komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, smartfonów oraz urządzeń typu wszystko w jednym. Podkreślił, że Windows 10 podejmie kroki w kierunku przywrócenia mechaniki interfejsu użytkownika z Windows 7 dla poprawienia obsługi systemu na urządzeniach bez ekranu dotykowego, z uwagi na krytykę systemu Windows 8, który posiadał interfejs dostosowany wyłącznie pod kątem urządzeń dotykowych. Mimo tych ustępstw Myerson zaznaczył, że interfejs dla ekranów dotykowych będzie dalej rozwijał się także w Windows 10.

  VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.

  W sprawie nazwy systemu Myerson odmówił wyjaśnień, dlaczego Microsoft przeskoczył z nazwy Windows 8 do 10, stwierdzając tylko: „based on the product that’s coming, and just how different our approach will be overall, it wouldn’t be right”. Żartował on także, że nie można było nadać nazwy „Windows One” (nawiązując do ostatnich kilku produktów Microsoftu z tożsamą marką One, na przykład OneNote, Xbox One i OneDrive), ponieważ system Windows 1.x został już dawno wydany. W grudniu 2014 Microsoft powiadomił prasę i zaprosił do dyskusji na temat następnego rozdziału Windows 10, który dla konsumentów dostępny był w Redmond 21 stycznia 2015 roku.

  Skrót klawiszowy (ang. hotkey) – połączenia dwóch lub więcej klawiszy, najczęściej CTRL, ALT, SHIFT i klawisza numerycznego lub znaku literowego, umożliwiające wykonanie jakiejś opcji używanego programu. Użycie skrótów klawiszowych znacznie przyspiesza lub ułatwia wykonywanie wielu czynności. Interesującym przykładem mogą być gry komputerowe, w tym m.in. StarCraft. Podstawą warsztatu w tej grze jest opanowanie wszystkich dostępnych skrótów klawiszowych, a w grze tej kluczem do sukcesu jest szybkie podejmowanie decyzji.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Windows Insider[ | edytuj kod]

  1 października 2014 Microsoft przedstawił nowy program Windows Insider, gdzie uczestnicy otrzymują zaktualizowane wydania przedpremierowe systemu Windows 10 w sposób „szybkiego wydania” („rapid release”), pozwalającej firmie gromadzić dodatkowe informacje zwrotne od użytkowników podczas procesu rozwoju. Takie techniczne wydania przedpremierowe są przeznaczone przede wszystkim dla testowania przez przedsiębiorstwa i entuzjastów, dla zbierania opinii i uwag. Poprzednio proces ten występował prywatnie, pomiędzy publicznymi wydaniami testowymi. Program Windows Insider jest kontynuowany po premierze systemu Windows 10.

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.

  Wydanie[ | edytuj kod]

  Microsoft w czerwcu 2015 potwierdził, że data wydania to 29 lipca 2015. Wydanie „10” jako bezpłatnej aktualizacji zbliży praktyki uaktualnień stosowane w Microsoft do tych, które stosują inne systemy operacyjne, takie jak macOS, których uaktualnienia były darmowe od wersji 10.9. Wraz z wydaniem Windows 8, Microsoft zaczął skupiać Windows bardziej jako bazę użytkownika dla usług online i internetowych sklepów z aplikacjami, niż jako źródło licencji systemu operacyjnego. Wcześniej w roku 2014, Microsoft rozpoczął oferowanie bezpłatnych licencji OEM dla Windows 8 dla urządzeń z ekranami mniejszymi niż 9 cali. Przedtem szef Microsoft Indonesia Andreas Diantoro stwierdził, że system byłby bezpłatną aktualizacją dla obecnych użytkowników Windows 8. Od 1 czerwca w systemach Windows 7 i Windows 8.1 Update 1 było możliwe zarezerwowanie systemu Windows 10.

  Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).Eksplorator Windows (Windows Explorer) – aplikacja do przeglądania systemu plików w Microsoft Windows, dostępna od wersji MS Windows 95. Eksplorator (nazwa pliku explorer.exe) jest także domyślną powłoką tych systemów operacyjnych. Powłoka pokazuje ikony na pulpicie, a także pasek zadań.

  Edycje systemu Windows 10[ | edytuj kod]

  Windows 10 pojawił się w kilku edycjach.

 • Wersje standardowe:
 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Przeznaczone do instalacji w organizacjach:
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education – funkcjonalnie tożsamy z wersją Enterprise, lecz licencjonowany dla szkół
 • Windows 10 Pro Education
 • Windows 10 Remote Server
 • Windows 10 Professional Workstation
 • Funkcjonalność specyficzna dla danego typu urządzeń:
 • Windows 10 on Xbox One
 • Windows 10 Mobile
 • Windows 10 Mobile Enterprise
 • Windows 10 IoT Mobile Enterprise
 • Windows 10 IoT Enterprise
 • Windows 10 IoT Core
 • Windows 10 Team
 • Edycje ze zmodyfikowaną funkcjonalnością[ | edytuj kod]

  Każda z wersji systemu Windows 10 może posiadać tryb S, to znaczy zapewniający wyższą ochronę, lecz ograniczający możliwość instalacji programów tylko do tych dostępnych w Sklepie Windows. W 2017 r. spośród aplikacji dostępnych w Sklepie brak było popularnych przeglądarek konkurencyjnych dla Edge, jak Chrome czy Firefox. Dla programistów opracowane zostały narzędzia adaptujące dotychczasowy kod pod nowe standardy.

  Windows 10 Mobile – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Phone opracowany przez firmę Microsoft. System został oficjalnie zaprezentowany 21 stycznia 2015 roku na konferencji pt: Windows 10: The Next Chapter w Redmond. Będzie oferowany dla smartfonów oraz tabletów z ekranem poniżej osiem cali. Producent ogłosił że większość telefonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1 otrzyma darmową aktualizację do Windows 10.Microsoft Design Language (MDL) (dawniej Modern UI) – nazwa języka projektowania interfejsu firmy Microsoft opartego głównie na typografii.

  Aby dostosować się do przepisów obowiązujących w danych obszarach gospodarczych Microsoft został zmuszony do wydania wersji regionalnych. Są to zmodyfikowane wydania głównych edycji systemu, lecz pozbawione domyślnie zainstalowanych aplikacji z rodziny Windows, takich jak Windows Media Player. Edycje te, obok standardowej nazwy, posiadają dopisek odpowiednio N – dla Europy i KN – dla Korei Południowej.

  Satya Narayana Nadella – dyrektor generalny Microsoft. Urodził się w Hajderabadzie w 1967 roku. Pochodzi z plemienia Telugu. 4 lutego 2014 roku został dyrektorem Microsoftu.Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".

  Ponadto, na potrzeby chińskiego rządu powstała wersja Zhuangongban, którą zaprojektowano zgodnie z wytycznymi rządzącej partii. Jej powstanie zostało podyktowane zakazem nałożonym na dystrybucję systemu Windows 8 na terenie Chin i faworyzowaniu przez rząd własnej dystrybucji Linuxa o nazwie NeoKylin. Według The Washington Times NeoKylin utrudnił dostęp agencjom do pozyskiwania informacji z chińskich komputerów. Podobną praktykę zastosowano w Niemczech, gdzie opracowywany jest system Windows 10 w specjalnej edycji o nazwie Bundesclient (Federal Client).

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Matroska – kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska mogą zawierać (obok ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, menu (jak w DVD) itp. Projekt powstał w roku 2003. W roku 2010 firma Google zaprezentowała format WebM, którego kontener bazuje na Matrosce.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Microsoft OneNote - program komputerowy - notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do łatwego tworzenia i organizowania notatek. Program OneNote po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office w 2003 roku. Od wersji 2007 dodawany jest do wersji pakietu Office przeznaczonej dla użytkowników domowych.
  The Washington Times – dziennik wychodzący w Waszyngtonie, stolicy USA. Założony został w 1982 przez Sun Myunga Moona, znanego głównie jako twórca Kościoła Zjednoczeniowego. Washington Times prezentuje konserwatywne poglądy polityczne i społeczne. Osiąga nakład nieco ponad 100 tysięcy egzemplarzy (dane z 31 marca 2007), mniej więcej jedną siódmą nakładu swego głównego konkurenta, The Washington Post.
  Windows Media Player (w skrócie WMP) – stworzony przez firmę Microsoft program komputerowy pełniący głównie funkcję odtwarzacza multimedialnego używanego do odtwarzania cyfrowych multimediów: plików dźwiękowych, wideo, grafik na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a także na urządzeniach zgodnych ze specyfikacją Pocket PC i innych z systemem Windows Mobile. Microsoft wydał również wersje aplikacji na komputery Apple Macintosh i Solaris, lecz zaniechał ich kontynuacji. Graficznie, Windows Media Player przypomina program pełniący funkcję klienta BitTorrent i P2P (peer-2-peer) Ares.
  OS X Mavericks – dziesiąte główne wydanie systemu operacyjnego dla komputerów Mac tworzonego przez Apple. Pierwsza wersja pod nową nazwą nawiązującą do sportu uprawianego między innymi na wybrzeżu w Kaliforni, jakim jest surfing. Jest to pierwszy OS X oferowany w App Store jako darmowa aktualizacja.
  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.