• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Win Myint

  Przeczytaj także...
  Powstanie 8888 – rewolucja w Birmie, która otrzymała swą nazwę od kluczowej daty tegoż wydarzenia- 8 sierpnia 1988 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Win Myint (ur. 8 listopada 1951) – mjanmański polityk, prezydent kraju w latach 2018–2021.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył geologię na uniwersytecie w Rangunie. Brał udział w powstaniu 8888. W 2012 wybrany do Izby Reprezentantów, ponownie wybrany w wyborach w 2015, pełnił funkcję spikera Izby Reprezentantów od 2016 do 21 marca 2018, kiedy zrezygnował ze stanowiska po ustąpieniu prezydenta Htin Kyaw. Wybrany prezydentem kraju 30 marca, głosowało na niego 403 z 636 deputowanych. Został obalony 1 lutego 2021 przez wojskowy zamachu stanu.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Zamach stanu w Mjanmie, nazywany również Poniedziałkiem generałów – udana próba przejęcia władzy w Mjanmie przez tamtejszych wojskowych dokonana 1 lutego 2021.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wojskowy zamach stanu w Mjanmie, władze aresztowane. s. defence24.pl. [dostęp 2021-02-02].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Informacja o wyborze
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.916 sek.