• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Willibald Sauerländer

  Przeczytaj także...
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Willibald Sauerländer (ur. 1924 w Bad Waldsee) - niemiecki historyk sztuki, specjalizujący się w sztuce średniowiecznej.

  Ukończył studia na Uniwersytecie w Monachium na kierunkach: historia sztuki i archeologia klasyczna. W 1953 roku doktoryzował się na podstawie pracy o francuskiej rzeźbie gotyckiej. Po kilkuletnim pobycie we Francji uzyskał habilitację na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1964-65 był profesorem w Institute of Fine Arts w New York University. W 1966 objął katedrę historii sztuki na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, a w latach 1970-89 był dyrektorem Zentralinstitut für Kunsgeschichte w Monachium.

  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Autor publikacji poświęconych rzeźbie romańskiej i gotyckiej we Francji. W języku polskim ukazała się Rzeźba średniowieczna jego autorstwa (1978 i późniejsze wydania).

  Bibliografia[]

 • Skubiszewski P., Przedmowa do wydania polskiego (Rzeźba średniowieczna, Warszawa 1978).
 • Linki zewnętrzne[]

 • dictionaryofarthistorians.org (ang.)
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Bad Waldsee – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Ravensburg, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Waldsee.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.