• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Webb Ellis

  Przeczytaj także...
  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:Futbol gaelicki, futbol irlandzki (ang. gaelic football, irl Peil, Peil Ghaelach lub Caid) – jeden z irlandzkich sportów narodowych. Stanowi połączenie koszykówki, piłki nożnej, rugby i siatkówki. Gra się w niego piłką o obwodzie ok. 65 cm. Piłkę można kopać, kozłować i podbijać nogą. Gracze podają sobie piłkę przez kopnięcie nogą lub odbicie piłki ręką. W zespole jest 15 graczy, w tym jeden bramkarz.
  Rugby School – szkoła w mieście Rugby, założona w 1567 jako szkoła publiczna, od XIX w. jedna z elitarnych angielskich prywatnych szkół z internatem (ang. public school), uznawana za miejsce narodzin sportu rugby.
  Portret Williama Webba Ellisa z 1857 roku

  William Webb Ellis (ur. 24 listopada 1806 roku w Salford, zm. 24 stycznia 1872 w Menton) – pastor anglikański, legendarny twórca gry w rugby. Jego imię nosi trofeum przyznawane zwycięzcom Pucharu Świata w rugby.

  Rugby[ | edytuj kod]

  W 1816 roku William Webb Ellis rozpoczął naukę w Rugby School w mieście Rugby w hrabstwie Warwickshire. Dał się tam poznać jako znakomity uczeń i obiecujący krykiecista. Do historii przeszedł jednak nie jako uczony, ale dzięki wydarzeniu z 1823 roku, w którym brał udział.

  Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Według obowiązującej wersji podczas meczu futbolowego Webb Ellis złapał w ręce piłkę, przebiegł z nią boisko i zdobył bramkę. Warto zauważyć, że według ówczesnych zasad gry w football dozwolone było łapanie piłki w ręce, zabronione natomiast było przemieszczanie się po boisku z piłką w dłoniach. Tamto zachowanie Webba Ellisa skutkowało całkowitym zakazem używania rąk na boisku. Zakaz ten z kolei zapoczątkował rozłam na Association football, czyli piłkę nożną oraz Rugby football, czyli znane w obecnej formie rugby.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. IRB Hall of Fame – galeria sław administrowana przez IRB, która upamiętnia historię, wybitne osiągnięcia i zasługi dla rugby union. Mogą zostać do niej przyjęci gracze, trenerzy, instytucje, działacze, arbitrzy oraz inne osoby. Ceremonia odbywa się corocznie od 2006 roku, z wyjątkiem roku 2010, podczas gali przyznawania IRB Awards.

  Legenda[ | edytuj kod]

  Tablica pamiątkowa w Rugby School

  Po raz pierwszy jako twórcę rugby przedstawił go Matthew Bloxam w 1876 roku. Powołując się na anonimowe źródło przedstawił historię meczu z 1823 roku w gazecie The Meteor. Z czasem pojawił się szereg wątpliwości związanych z prawdziwością tej historii. Podważana było rzekoma wyjątkowość czynu Williama Webba Ellisa. Śledztwo przeprowadzone w 1895 roku (brał w nim udział m.in. pisarz Thomas Hughes) wykazało, że ówczesne przepisy jednak dopuszczały bieg z piłką w rękach, więc zachował się po prostu zgodnie z kanonami gry. Niektórzy uważali ponadto, że Webb Ellis nie wymyślił nic nowego, a jedynie prezentował zagranie znane z popularnych w Walii i Irlandii gier zbliżonych do futbolu gaelickiego.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Mentona (fr. Menton) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.

  Pomimo tych kontrowersji William Webb Ellis przeszedł do legendy jako wynalazca rugby. Na jego cześć nazwano puchar przyznawany triumfatorom Pucharu Świata w rugby union, a na gali IRB Awards 24 października 2011 r. wprowadzono do IRB Hall of Fame.

  Na tablicy pamiątkowej umieszczonej w Rugby School widnieje napis: .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  "Ten kamień upamiętnia wyczyn Williama Webba Ellisa, który z oczywistym lekceważeniem współczesnych jemu zasad piłki nożnej jako pierwszy wziął piłkę do rąk i pobiegł z nią w sposób charakterystyczny dla meczu rugby".

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. RWC legends inducted into IRB Hall of Fame (ang.). irb.com. [dostęp 2011-12-06].
  Warto wiedzieć że... beta

  IRB Awards – nagrody przyznawane przez Międzynarodową Radę Rugby, organizację zarządzającą rugby union, za osiągnięcia w tym sporcie.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Salford – miasto w dystrykcie metropolitalnym City of Salford w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, nad rzeką Irwell (dopływ Mersey) i Kanałem Manchesterskim.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Rugby – miasto w środkowej Anglii we wschodniej części hrabstwa Warwickshire, położone nad rzeką Avon, 21 km na wschód od Coventry, niedaleko granicy z hrabstwami Northamptonshire (od wschodu) i Leicestershire (od północnego wschodu).
  24 listopada jest 328. (w latach przestępnych 329.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 37 dni.
  Puchar Świata w rugby (ang. Rugby World Cup) to najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby, w randze mistrzostw świata. Organizatorem imprezy jest IRB i biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe. Pierwszy turniej odbył się w 1987, na terenie Australii i Nowej Zelandii. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.