• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Walrond

  Przeczytaj także...
  Baronet – najwyższy stopień wśród niższej szlachty angielskiej. Sporadycznie nadawany już w XIV w., ale w obecnej, dziedzicznej formie został ustanowiony przez Jakuba I w 1611 r. jako zachęta dla kolonizacji Ulsteru. Baronet otrzymywał dziedziczny tytuł rycerski, zaszczytny dodatek do herbu (małą tarczę z herbem Ulsteru - tzw. "Krwawa dłoń Ulsteru", umieszczany w kantonie lub w tarczy sercowej), order i nadanie ziemi. W zamian zobowiązany był do wystawienia oddziału wojska dla kolonizacji Irlandii. W 1625 r. ustanowiono tytuł baroneta Szkocji dla wsparcia kolonizacji Nowej Szkocji. Baronet nowej Szkocji otrzymywał podobnie dziedziczny tytuł rycerski, dodatek do herbu w postaci kantonu z krzyżem św. Andrzeja i nadanie 18 mil kwadratowych ziemi na wybrzeżach Nowej Szkocji. Po zjednoczeniu Anglii i Szkocji w 1707 r. zaprzestano nadawania obu tytułów wprowadzając jednolity tytuł baroneta Wielkiej Brytanii. Od 1801 r. nadawany jest konsekwentnie tytuł baroneta Zjednoczonego Królestwa. Tytuł baroneta dziedziczony jest według prawa primogenitury przez najstarszego syna, z wyłączeniem kobiet. W przypadku braku spadkobiercy przechodzi na kolejnego spadkobiercę z młodszej linii rodu.Okręg wyborczy East Devon powstał w 1868 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin dwóch deputowanych. Okręg zlikwidowano w 1885 r. Przywrócono go ponownie w 1997 r. jako okręg jednomandatowy. Obejmuje on wschodnią część hrabstwa Devon.
  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  William Walrond

  William Hood Walrond, 1. baron Waleran (ur. 26 lutego 1849, zm. 17 maja 1925) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządzie Arthura Balfoura.

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.Okręg wyborczy Tiverton powstał w 1615 r. Znajdował się on we wschodniej części hrabstwa Devon. Początkowo wysłał on do angielskiej, a później brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. W 1884 r. ich liczba została zredukowana do jednego deputowanego. W 1997 r. okręg Tiverton został połączony z sąsiednim okręgiem Honiton tworząc nowy okręg wyborczy Tiverton and Honiton.

  Był synem sir Johna Walronda, 1. baroneta, i Frances Caroline Hood, córki 2. barona Bridport. Tytuł baroneta odziedziczył po śmierci ojca w 1889 r. Był kapitanem Grenadier Guards, zanim odszedł z wojska w 1872 r.

  W 1880 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu East Devon. Od 1885 r. reprezentował okręg wyborczy Tiverton. W latach 1885-1886 i 1886-1892 był młodszym lordem skarbu. W 1895 r. został parlamentarnym sekretarzem skarbu. W latach 1902-1905 był członkiem gabinetu jako Kanclerz Księstwa Lancaster.

  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.Arthur James Balfour, 1. hrabia Balfour (ur. 25 lipca 1848 w Whittingehame, zm. 19 marca 1930 w Fisher’s Hill k. Woking) – polityk brytyjski, jeden z przywódców Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii w latach 1902–1905, twórca Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

  Walrond zasiadał w Izbie Gmin do 1905 r., kiedy to otrzymał tytuł 1. barona Waleran i zasiadł w Izbie Lordów. Od 1899 r. był członkiem Tajnej Rady. Zmarł w 1925 r. Tytuł barona odziedziczył jego wnuk, William.

  Linki zewnętrzne[]

 • leighrayment.com
 • thepeerage.com

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.